Fitness

Briga o vašem mentalnom zdravlju u prostoru za fitness!

27. svibnja 2019. 14 min Komentari
11 naminica koje trebate izbjegavati – 2021-01-13T111109.668

Čini se ironično kada razmislite o tome. Fitness bi se trebao ticati zdravlja i življenja najboljeg mogućeg života. Zašto se onda nalazimo pod stresom i tjeskobom, a ne nadahnuti?

11 naminica koje trebate izbjegavati – 2021-01-13T101842.794

Kada živite u svijetu koji uspijeva na konceptu nedostatka, teško je zadržati zdravu perspektivu prehrane i vježbanja. Nije teško vidjeti kako se zbog toga poremećaji prehrane i mentalnog zdravlja mogu povezati s fitness industrijom.

Većina članaka u najprodavanijim fitness časopisima igra na nesigurnost, potičući nas da prigrlimo svaki najnoviji trend da bismo promijenili sve ono što nam se ne sviđa. Riječ je o tome koliko možemo oduzeti tijelu i kako je praćenje svega što jedemo i činimo nužno za bilo kakav vidljiv napredak. Fizička aktivnost postaje još jedan ulaz u poticanje poremećenih prehrambenih navika.

11 naminica koje trebate izbjegavati – 2021-01-13T102050.785

Koristimo riječi kao što su “prljavi”, “loši” i “varanje” da bismo opisali određenu hranu ili njihovu konzumaciju, misleći da je to nevini način da se podsjetimo da ćemo bolje jesti. U stvarnosti, ova vrsta jezika je prilično štetna za naše mentalno stanje.

Davanje bilo kakve negativne asocijacije hrani koju jedemo podrazumijeva da nešto nije u redu s prepuštanjem toj hrani. To je kao oblik samo-manipulacije, jer se osjećamo loše zbog stvari za koje nemamo razloga da se loše osjećamo. Ako ste ikada iskusili krivnju zbog naručivanja desertnog menija, znate o čemu govorim.

11 naminica koje trebate izbjegavati – 2021-01-13T102534.193

Slavimo antisocijalne navike i povlačenje od prijatelja i obitelji zbog restriktivne prehrane u ime „zdravlja“, što dovodi do još viših razina razdražljivosti zbog nedostatka uključenosti u aktivnosti u kojima bi inače uživali.

Ciklus naizgled nikad ne prestaje.

Patnje u tišini

Poremećaji prehrane samo su jedan od aspekata naprezanja mentalnog zdravlja u svijetu u kojem dominiraju slike i brojevi. Za one među nama koji pate od depresije, tjeskobe, opsesivno-kompulzivnog poremećaja (OKP), ili bilo koje druge vrste duševne bolesti, napor da se pridržavamo ovih brojeva i ograničenja koje smo stvorili za sebe iscrpljujući je.

11 naminica koje trebate izbjegavati – 2021-01-13T102750.683

Nažalost, duševna bolest ima tendenciju letjeti ispod radara i izbiti na površinu kada naporno radimo da bismo postigli svoje ciljeve.

Razmislite o tome kao o izjavi o kreditnoj kartici o kojoj nam je neugodno razgovarati. Iako ne želimo priznati njegovo postojanje, znamo da je problem tamo. Razvija se i postaje zastrašujući, sve dok ne postane potpuno izvan kontrole. Ipak, bojimo se riješiti ga.

Oni koji pate od tjeskobe ili depresije imaju veću vjerojatnost da će razviti poremećaj prehrane kao posljedicu promijenjenog mentalnog stanja. Dakle, ako već patite od duševne bolesti, izloženi ste riziku da pogoršate situaciju kada počnete uključivati ​​više proračunatih mjera kontrole nad onim što jedete i kako vježbate.

Ipak, još uvijek postoji velika količina stigme koja okružuje duševne bolesti, što nekim ljudima može otežati da budu otvoreni o tome kroz što prolaze da bi potražili pomoć. Patnja u tišini obično znači da ćemo pronaći drugačiji način suočavanja. Kada se to dogodi u obliku ekstremnih promjena u prehrani i pretjeranog vježbanja, to može biti vrlo štetno za naše dugoročno fizičko i psihičko zdravlje.

11 naminica koje trebate izbjegavati – 2021-01-13T103034.711

Što možemo učiniti da zaštitimo svoje mentalno zdravlje?

Srećom, postoje mjere koje možemo poduzeti da bismo osigurali održavanje pozitivnog i zdravog načina razmišljanja suočavajući se s nedostižnim “savršenstvom” koje nam društvo nameće. Ako neki od sljedećih scenarija zvuči kao ono što ste iskusili, evo nekih koraka koje možete poduzeti da biste poboljšali sliku o sebi i mentalno zdravlje. Izbjegavanje ovih zamki može pomoći osigurati da živimo najzdraviji mogući život, oslobođen krivnje, neuredne prehrane i loše slike o vlastitom tijelu.

Zamka 1: Opsesivno prebrojavanje kalorija i makronutrijenata

11 naminica koje trebate izbjegavati – 2021-01-13T103428.783

Istraživanja su pokazala da postoji izravna korelacija između poremećaja prehrane i prekomjerne upotrebe aplikacija za praćenje kalorija i makronutrijenata. Pokušajte razdvojiti to dvoje. Kada praćenje kalorija postane opsesija, teško je vidjeti hranu u pozitivnom svjetlu. Hrana više nije samo hrana – na nju se sada gleda kao na znamenke i nutritivne defekte.

Ponekad, previše znanja u jednom području nije nužno pozitivno kada to znanje koristite za nešto destruktivno.

Rješenje: Jedite intuitivno

Ako se ne možete sjetiti kad ste zadnji put posegnuli za jabukom i jeli je bez automatskog izračunavanja približnog broja ugljikohidrata i šećera, možda je vrijeme da odustanete od te aplikacije za praćenje kalorija.

11 naminica koje trebate izbjegavati – 2021-01-13T103938.683

Rođeni smo znajući kako jesti i postupno smo izgubili tu sposobnost kroz vanjski utjecaj. Vratimo se natrag osnovama – sljedeći put kada dobijete obrok, razmislite o nekim osnovnim smjernicama kako ga učiniti hranjivim, odaberite stavku iz svake skupine hrane (bjelančevine, masti, ugljikohidrati) i obavezno uključite voće i povrće. Jedite polako, jedite pažljivo i odaberite hranu u kojoj zapravo uživate.

Emocionalni i socijalni aspekt prehrane sastavni je dio našeg života. Hrana bi vas trebala zadovoljiti, energizirati i donijeti vam sreću. Pokušajte to ne preuveličati.

Zamka 2: trening za sagorijevanje kalorija umjesto promicanja zdravog načina života

Dok vježbanje može pomoći u oslobađanju od nekih depresivnih simptoma i smanjenju tjeskobe, više nije uvijek bolje; vježbanje može imati štetne učinke na vaše tjelesno i mentalno stanje ako pretjerujete.

Ne mogu vam reći koliko puta sam išao trčati samo zato što sam pojeo zalogaj kolača kad ga nisam “zaradio”, ili kada to nije bio dio mojeg plana obroka. Da nisam našao način da sagorim svoje prijestupe, uspaničio bih se i postao tjeskoban. Vježba je postala tek način da preuzmem kontrolu kada su se drugi dijelovi mog života osjećali kao da su na silaznoj spirali.

Rješenje: Vježba za jačanje, bolje kretanje i bolji osjećaj

11 naminica koje trebate izbjegavati – 2021-01-13T104341.431

Usredotočite se na izgradnju snage i izdržljivosti. Razmislite o vježbanju kako biste poboljšali cjelokupno zdravlje, umjesto da ga koristite kao alat za stvaranje većeg deficita u prehrani. Vježba za dugovječnost – ona nikada ne bi trebala biti oblik kazne ili nešto u čemu se osjećate obveznim sudjelovati da izbjegnete sramotu.

Pronađite nešto što volite raditi, bilo da se radi o dizanju utega, tenisu, planinarenju, trčanju, plivanju, timskim sportovima, borilačkim vještinama ili bilo čemu čega se možete sjetiti! Vježba bi trebala biti ugodna i sastavni dio vaše brige o sebi.

Zamka 3: Praćenje previše fitness modela ili manekenki na društvenim medijima

Nemojte me krivo shvatiti: baš kao i bilo tko drugi, svakako se volim diviti  prekrasnom modelu s vremena na vrijeme. Međutim, sada kada imamo veći trenutni pristup tim slikama, to može uzrokovati da stvorimo izuzetno nerealne standarde za sebe.

11 naminica koje trebate izbjegavati – 2021-01-13T104931.757

Skloni smo se više uspoređivati ​​s onima koje vidimo na fotografijama od onih koje promatramo putem drugih medija, kao što je televizija, zbog činjenice da se fotografije mogu retuširati i filtrirati do savršenstva. Ova nezdrava usporedba može dovesti do nezadovoljstva u našim životima, kao I u životima onih oko nas, jer utječe na naše interakcije s njima i na kraju na našu kvalitetu života. Ne shvaćamo koliko je tih slika popravljano i da je osoba iza njih samo još jedan čovjek sa svojim vlastitim sumnjama i nesigurnošću.

Rješenje: Budite svjesni slika kojima se okružujete

Sljedeći put kada pritisnete gumb “prati” na Instagramu, postavite sebi nekoliko pitanja:

Nudi li ova osoba nudi neku vrijednost mojem životu?

Čini li ta osoba da imam dobro mišljenje o sebi?

Ima li ta osoba dobru poruku?

Promiče li ta osoba zdravu sliku i način života?

Promiče li ta osoba nerealne standarde?

11 naminica koje trebate izbjegavati – 2021-01-13T105226.394

Ako pratite ljude samo zato da biste se divili  njihovom naizgled savršenom tijelu, licu i životu, samo učinite sebi uslugu: nemojte.

Ako se osoba koju pratite čini da se osjećate nesigurno, ljubomorno ili loše, nemojte ih nastaviti slijediti. Nema ničega lošeg u gledanju na nekoga tko vas inspirira, ali pazite da vas inspiriraju iz pravih razloga.

Zamka 4: Pretjerana samokritičnost

Svaki put kad kažemo nešto negativno o sebi, to postaje prevladavajuća stvarnost u našim umovima.

Riječi su moćne, i premda ih možemo koristiti da se podignemo, nažalost, mnogi od nas ih koriste da bi se spustili.

Nije uvijek tako očigledno, ali bi vas iznenadilo koliko učinka može imati na vaše samopoštovanje i dugoročni fizički napredak ako biste nastavili govoriti o sebi na neprimjeren način, čak i ako to radite u šaljivom samokritičnom tonu.

Rješenje: Obratite se sebi s ljubavlju

11 naminica koje trebate izbjegavati – 2021-01-13T105441.339

Vrijeme je da odustanete od samokritike – vaš život nije “Život na vagi”.

Sljedeći put kada se obratite sebi, razmislite o riječima koje namjeravate upotrijebiti. Ako je ono što ćete reći negativno, pronađite drugu riječ koju ćete upotrijebiti za opisivanje sebe – čak i ako zvuči glupo kad to izgovorite, pa čak i ako je upravo suprotno od toga kako se osjećate. Ja to zovem, “igra suprotnosti” –  svaku lošu riječ koju bih koristio za opisivanje sebe, zamijenio bih  pozitivnijim, kontrastnijim izrazom.

Nije nužno stvar u pozitivnim afirmacijama. Ponekad je bitan tek izazov da pretvorite svoj negativni govor u nešto pozitivno ili neutralno. Što bolje to radite, to će više pozitivne misli postajati dio vas.

Zamka 5: Vjerovanje da je vaše mentalno zdravlje sekundarno vašem tjelesnom zdravlju

Kada pomislimo na brigu o sebi, obično govorimo o brizi za naše fizičko tijelo i izgled, ostavljajući naše mentalno zdravlje po strani. Međutim, to dvoje se međusobno ne isključuje.

11 naminica koje trebate izbjegavati – 2021-01-13T105650.023

Mentalno zdravlje jednako je važno kao i fizičko zdravlje i teško je imati jedno bez drugoga. S vremenom, nešto mora popustiti. Toliko ulažemo u brigu o tome kako naše tijelo izgleda izvana, dok se iznutra gubimo.

Rješenje: Pazite na svoje mentalno zdravlje

Mentalno zdravlje je okosnica našeg cjelokupnog blagostanja. Bez ove vrste brige o sebi, sve ostalo pada u vodu.

Uzmite si vremena za opuštanje svaki dan i vježbajte pažljivost. Kada se osjećate preplavljeni, odmaknite se i udišite. Uzmite si vremena za priznanje kada se ne osjećate dobro, i učinite sve što je potrebno da se usredotočite i da se osjećate bolje.

Ako je potrebno, potražite stručnu pomoć za svoje mentalno zdravlje. Nikad nije sramota imati nekoga tko bi nam mogao pomoći da napravimo zdraviji izbor i pronađemo novu ravnotežu u životu. Ti se problemi teško mogu riješiti sami.

11 naminica koje trebate izbjegavati – 2021-01-13T110135.237

Kada se brinemo o svojem mentalnom zdravlju, brinemo i o svojem tijelu na najbolji mogući način. Jedno ne može napredovati bez drugog.

Iznad svega, zapamtite da vas brojevi ne definiraju. Trenutak kada se odreknemo potrebe za apsolutnom kontrolom je trenutak kada dopuštamo sebi da se otvorimo i iscijelimo. Put do oporavka od duševne bolesti počinje vašim razmišljanjem. Neki od nas mogu se boriti s njom cijeli život, ali svi mi možemo svaki dan poduzeti korake prema vođenju najboljeg i najzdravijeg života.

11 naminica koje trebate izbjegavati – 2021-01-13T110408.048

Prepoznajte kada postoji problem i učinite sve što je potrebno za postizanje ravnoteže. Tek tada možemo početi okončati ciklus štetnih misli. Sretno!

U našoj BudiFit zajednici na Fajsu povezat ćeš se baš s takvima i čuti mnoge vrijedne savjete pa se priključi što prije, ako se želiš družiti sa simpatičnim ljudima i olakšati ostvarivanje vlastitih zacrtanih ciljeva u mjesecima koji dolaze!


Kardio trening kod kuće za žene i najbolje alternative

Kućni trening za leđa – najbolje vježbe za one koji mnogo vremena provode u stolcu!

Kako vježbati svaki dan, a ipak imati život

HIIT trening za žene – koliko često ga koristiti u svrhu mršavljenja?