Ako ne znaš kako se maknuti s mrtve točke i započeti sa svojom preobrazbom, to je sasvim normalno. Problem je to s kojim se susreću svi koji su zapostavili fizičku aktivnost. Zato ti ovdje otkrivamo kako vježbati, a da pritom svejedno imaš kvalitetan društveni život.
S trenutnim izuzetno sjedilačkim načinom života, socijalnim distanciranjem i radom satima u uredskom stolcu, važno je nastaviti se kretati. Sada više nego ikad.
Međutim, skloni smo razmišljati o treninzima kao o nečemu što zahtijeva puno vremena. Kao da se, da bismo trenirali svaki dan, trebamo ili probuditi puno ranije nego obično, žrtvovati u nekim životnim područjima ili trenutno nemati nekih sadržaja.
Za mnoge ljude to bi mogla biti istina. Međutim, vjerujem da možeš vježbati svaki (ili gotovo svaki dan) dok se budiš u razumno vrijeme, brineš o važnim stvarima i baviš drugim hobijima ili interesima.
Iskoristi vrijeme koje inače uzalud trošiš
S uredima koji su se iznenada preselili u naše spavaće sobe, kuhinje i dnevne sobe, mnogi od nas dobili su više vremena. To je vrijeme koje obično provodimo putujući do i iz ureda, skupljajući djecu iz škole, pateći u prometnoj gužvi i radeći sve one stvari koje su neodvojive od rada izvan kuće.
Razmisli o prosječnom vremenu putovanja na posao i o tome da ga prenamijeniš za tjelesnu aktivnost. Napokon, onaj tko provodi 1-2 sata 5 dana u tjednu u javnom prijevozu ili automobilu definitivno može uzeti barem pola tog vremena i iskoristiti ga za brigu o svom tijelu i umu.
Kako vježbati? Nisu svi treninzi jednaki
Dulje ne znači uvijek i bolje. Hodati 20 minuta bolje je nego ne raditi ništa. Štoviše, ako se usredotočiš uglavnom na treninge za cijelo tijelo, to je nešto s čime se lako može pretjerati. Tako teške serije treba raditi najviše 2-3 puta tjedno. U ostale dane dovoljne su aktivnosti koje radiš malim intenzitetom.
Redovitim radom i treniranjem stvaraš naviku koja će vježbanje učiniti malo lakšim i prirodnijim sa svakim ponavljanjem. A to je važnije od duljine ili težine vaše serije.
Daj prednost vježbanju
Da, možeš pogledati još jednu epizodu “Prijatelja”, ali ako imaš vremena za to, vjerojatno imaš vremena i za nekoliko sklekova, čučnjeva i trbušnjaka.
Svaki put kad sjedneš na kauč i gledaš TV emisiju, zapitaj se ne bi li bilo bolje gledati je nakon treninga.
Učini to kod kuće
Odrađivanje treninga kod kuće drastično smanjuje vrijeme potrebno za vožnju do teretane, prijavu, presvlačenje itd. Sve što moraš učiniti je položiti strunjaču na pod i početi se kretati. Ako želiš, možeš to učiniti u pidžami. Nitko te neće osuđivati.
Daj si oduška
Odmor je jednako važan kao i trening. Zato treba samo tijekom 2-3 treninga tjedno stvarno uprijeti iz sve snage. Preostali bi dani trebali biti oblik aktivnog odmora.
Ali čak i ako namjeravaš trenirati 7 puta tjedno, trebaš si dopustiti izležavanje na kauču ako smatraš da ti to povremeno treba. Nema razloga da se grizeš zbog povremenog 24-satnog ležanja. Sve dok je povremeno.
A ako ti treba podrška tebi sličnih, spremnih napokon nešto promijeniti i prijeći na zdravi stil života, tada se svakako pridruži našoj Fit Lifestyle grupi na Facebooku. Tamo te čekaju tisuće simpatičnih entuzijasta, spremnih s tobom podijeliti vlastitu formulu kako smršaviti i učvrstiti vlastito tijelo.
Sretno vježbanje!
Kako vježbati, a imati život – najčešće postavljana pitanja
Kako vježbati, a da na to izgubim najmanje vremena?
Vježbanje kod kuće, na prostirci u vlastitoj sobi svakako je najbolji način kako ušedjeti vrijeme dok radiš na svojem tijelu. Pritom ćeš naučiti kako vježbati samo s težinom vlastitog tijela, u čemu ti može pomoći i naša BudiFit aplikacija.
Koje su vježbe najefikasnije prilikom mršavljenja?
Vježbe poput čučnjeva, iskoraka, trbušnjaka i mrtvog dizanja svakako pomažu da učvrstiš tijelo i lijepo ga oblikuješ. No, za mršavljenje je samo bitno da kombiniraš bilo kakvu potrošnju kalorija kroz vježbanje s uravnoteženom prehranom.
Kako vježbati ako ti nedostaje motivacije?
Istina je, vježbanje traži predanost i dosljednost. Motivaciju možeš pronaći u tome što će ti zdrave navike donijeti više energije, bolju koncentraciju, veselije raspoloženje i fizički spremije tijelo. Drugim riječima, čeka te bolja kvaliteta svakodnevice. Sasvim dovoljno da promijeniš svoj stav prema vježbanju.