Tijelo

Bol u leđima – simptomi, uzroci i kako poboljšati situaciju

14. ožujka 2024. 9 min Komentari

Bol u leđima problem je s kojim se mora nositi otprilike 80% građana naše zemlje. Uzroci mogu biti različiti, kao i metode kojima imaš priliku eliminirati svoje tegobe.

Leđa definitivno spadaju među najvažnije dijelove ljudskog tijela. Tu se nalaze kralježnica i leđna moždina. O njihovom funkcioniranju ovisi naša mobilnost, kao i funkcioniranje brojnih različitih organskih sustava.

Mišići u leđima također su vrlo bitni, kako za držanje, tako i za snagu te za zdravlje abdominalnog područja. Zbog toga je važno čuvati ih, a i njihove ligamente te tetive.

No, unatoč tome što znamo koliko je zdravlje leđa bitno, svejedno otprilike 80% ljudi u našoj zemlji pati od bolova u ovom dijelu tijela. Može to biti akutna bol koja prolazi nakon nekoliko dana ili tjedana. No, može se raditi i o kroničnoj boli koja traje mjesecima ili godinama.

Uzroci boli u leđima su različiti od osobe do osobe. Isto vrijedi i za terapiju koja poboljšava situaciju. No, prevencija je manje-više univerzalna, zbog čega donosimo mali vodič vezan uz simptome, uzroke i zdrave navike koje sprječavaju bol u leđima…

Koji su simptomi boli u leđima?

Kao što smo već spomenuli, leđa se sastoje od mišića, tetiva i ligamenata, kao i od kralježnice te leđne moždine. Tu su još i kralježnički diskovi, bez kojih bi funkcionalnost naših leđa bila na puno nižem nivou.

Bol u leđima se može javiti na različite načine. Nekad se radi o boli koja je intenzivna, ali zatim nestane. Može to biti i konstantna bol koja prelazi na noge. Izvor se katkad nalazi isključivo na jednom mjestu, ali može doći i do upale koja se širi tijelom.

Bol se može javiti prilikom dizanja predmeta ili savijanja leđa. Nekad baš počinje boljeti u trenutku mirovanja, dok sjediš, stojiš ili ležiš.

Dakle, simptomi su raznoliki i mogu se javiti na različitim dijelovima leđa. Najčešće se ipak radi o području donjeg dijela leđa ili prijelazu iz leđa u vrat te oko ramena.

Što uzrokuje bol u leđima?

This image has an empty alt attribute; its file name is Nenaslovljeni-dizajn-2024-03-14T204746.475-1024x1024.png

Bol u leđima može biti uzrokovana istezanjem mišića ili ligamenata, što zahtjeva odmor i opuštanje. Ruptura ili hernija diska također je čest uzrok i traži pristupanje ozbiljnijoj terapiji.

Ne zaboravimo ni išijas, odnosno pritisak na živac koji zatim uzrokuje bol od donjeg dijela leđa sve do nožnog prsta. Slomljeni kralježak, reuma i artritis još su neki mogući uzroci bolova u stražnjem dijelu ljudskog tijela.

Treba reći da na zdravlje leđa utječu dob, genetika, držanje i tjelesna težina. S druge strane, nepravilno dizanje utega, pušenje pa čak i depresija mogu biti okidač za nastanak bolnih točaka, kao i karcinom.

Kako liječiti bol u leđima?

Ako bol u tvojim leđima tjednima ne prestaje i značajno utječe na kvalitetu života, tada je definitivno vrijeme za odlazak kod liječnika. Magnetska rezonanca i rendgen mogu otkriti eventualna oštećenja ili nepravilnosti koje dovode do upala. Svakako ima smisla napraviti i kompletnu krvnu sliku te detaljno pregledati kosti.

Za bol rješenje mogu biti vježbe istezanja, a i jačanje mišića u donjem dijelu leđa, ključnih za normalno funkcioniranje cijelog organizma. S druge strane, treba izbjegavati one aktivnosti koje povećavaju bol.

Masaže i drugi oblici opuštanja također mogu pomoći, kao i osteopatski tretmani. Ako je bol pak vrlo intenzivna, tada nema druge nego popiti lijek protiv bolova ili čak primiti injekciju.

Kod ozbiljnih bolova na kraju se sve svodi na dvije stvari. Prva opcija je fizikalna terapija, a druga operacija. Terapeutske vježbe svakako su bolja opcija, pogotovo ako je u pitanju kralježnica. No, ponekad je zaista potreban zahvat kako bi stvari krenule na bolje, ovisno o uzroku bolova. Naravno, odluku na kraju donosi liječnik, uz tvoj pristanak.

Kako spriječiti bol u leđima?

Iako svatko od nas bar ponekad u životu osjeća bol u leđima, istina je da postoje stvari koje možemo poboljšati kako bismo spriječili oštećenja i upale na ovom tjelesnom području.

Kao prvo, bitno je držanje, pogotovo u području ramena. Pogrbljeno držanje utječe na zdravlje leđa i zato treba pokušati ispraviti svoje tijelo koliko god je to moguće.

Ergonomski stolac i ugodne cipele također predstavljaju nužnost za održavanje zdravlja leđa. Ako imaš nešto u stražnjem džepu, svakako to izvadi dok radiš na poslu. Sjedenje pak satima bez odmora nije dobra odluka pa obavezno uzimaj pauzu, ako svoj posao obavljaš sjedeći cijeli dan u svom uredu. Ako još k tome prestaneš pušiti i oprezno pristupaš dizanju teških predmeta, šanse da će se nešto oštetiti ili upaliti drastično padaju.

Za kraj, tu su još kontrola tjelesne težine i zdrava prehrana kao dvije stavke na koje posebno trebaš paziti. Unos kalcija i vitamina D nužan je za zdravlje kostiju u cijelom tijelu, a posebno na području leđa. Redovita pak tjelovježba jača mišiće leđa i popravlja fleksibilnost te posturu pa bi bilo odlično da je prakticiraš barem dva do tri puta tjedno.

Dakle, bol u leđima nešto je s čim se svi prije ili kasnije susretnemo. No, postoje načini kako djelovati preventivno, a i kako je ublažiti terapijom jednom kad se rasplamsa. Važno je samo prijeći na zdrave navike i paziti na svoje držanje te uzimati što više pauza od sjedenja i istezati se.

A ako te zanima koje navike mogu poboljšati tvoju figuru, a koje pozitivno utječu na tjelesnu težinu, tada se obavezno pretplati na BudiFit newsletter. Time osiguravaš da ti jednom tjedno stižu zlata vrijedni savjeti vezani uz prehranu, tjelovježbu i mentalno zdravlje!


Što se događa s tvojim tijelom ako stalno jedeš fast food?

Koja su pića zdrava i koliko ih konzumirati svakodnevno?

Otkucaji srca – kakav puls je opasan, a kakav idealan za tjelovježbu?

Buđenje uz bol u prsima – što ti tijelo želi reći?