Tijelo

Sauna i ledena kupka – ekstremnim temperaturama do boljeg zdravlja!

2. ožujka 2024. 6 min Komentari

U posljednje vrijeme sve je više onih koji su svjesni koristi od odlaska u saunu, kao i od ulaska u ledenu kupku. Donosimo razloge zašto kratkotrajno izlaganje tijela ekstremnim temperaturama može pomoći da se organizam rekuperira i ispuni s još više energije.

Svi mi volimo provoditi vrijeme na ugodnoj temperaturi, bilo da smo u vodi ili na suhom. No, znanost nas u zadnje vrijeme upozorava da ima smisla ponekad gurnuti tijelo pod ekstremne temperature, one kakve ćeš iskusiti u sauni ili u ledenoj kupki.

Radi se o ideji izazivanja pozitivne reakcije tijela pod kratkotrajnim temperaturnim stresom. Tada se aktivira naš imunološki sustav i dolazi do obnove organizma na staničnoj razini, nakon čega se osjećamo bolje i jače nego prije.

Terapija visokim ili niskim temperaturama odavno je poznata vrhunskim sportašima. Upravo takvi tretmani zaslužni su da tenisači mogu odigrati meč dug pet sati, samo dva dana nakon što su se već mučili na terenu na sličan način.

A takav tip regeneracije sve je dostupniji i običnim građanima, zbog čega ćemo ovdje malo objasniti prednosti povremenog izlaganja ekstremnim temperaturama, pogotovo dok pokušavaš kvalitetno izgraditi svoje tijelo

Ledena kupka i njezine prednosti

Oni koji se povremeno tuširaju hladnom vodom dobro znaju da se nakon toga osjećaju svježije, budnije i koncentriranije. Ledena kupka predstavlja pak korak dalje u istom smjeru.

U pitanju je ulazak u vodu temperature oko 10 stupnjeva, što je znatno hladnije od temperature mora čak i nakon jake bure. Tretman je to koji ne smije trajati dugo, tek par minuta, a vjeruje se da je 11 minuta tjedno optimalno da bi organizam osjetio pozitivne promjene.

Ledena kupka obnavlja organizam zato što ublažuje bol, budi tijelo, ubrzava metabolizam i sprječava upalne procese. Ulazak u hladnu vodu čak i popravlja raspoloženje te smanjuje rizik od različitih kroničnih bolesti, uključujući dijabetes tipa 2.

Naravno, loša strana ledene kupke definitivno je neugodan osjećaj dok se nalaziš u njoj. Treba paziti i da ne pretjeraš s ovim tretmanom, jer nakon dužeg vremena u takvoj hladnoći mogu se javiti problemi s radom srca. Također se ovakva kupka ne preporučuje odmah nakon treninga snage, jer usporava rast mišića.

No, ako se koristi razumno i odgovorno, ledena kupka može biti itekako dobar poticaj za tvoj imunitet, kao i za obnovu energije i koncentracije. To posebno vrijedi za one koji su išli na sam rub svojih fizičkih mogućnosti i žele što prije ublažiti upale koje su se javile u mišićima.

Sauna i njezine prednosti

Sauna je prostorija ugrijana do temperature između 70 i 100 stupnjeva Celzijusa. Postoje saune koje su suhe, kao i one koje su vlažne. Jednima i drugima cilj je isti – izbaciti toksine, ojačati imunitet i potrošiti kalorije.

Za razliku od ledene kupke, izlaganje vrućini saune može trajati ipak nešto duže. Preporučuje se do 55 minuta tjedno, a 15 minuta u komadu. Radi se o terapiji koja opušta i može popraviti kvalitetu tvog sna te pomaže pri oporavku mišića i zglobova.

Uz pomoć saune moguće je poboljšati zdravlje srca i krvnih žila pa čak i sniziti krvni tlak. Pozitivno utječe i na toleranciju organizma prema glukozi u krvi. No, moguća je dehidracija, zbog čega treba nadoknaditi tekućinu odmah nakon terapije. Tu su i opekline koje se mogu javiti ako pretjeraš s izlaganjem ekstremnoj vrućini.

Kao i ledena kupka, preporučuje se saunu koristiti triput tjedno, no nužno je prije toga se konzultirati s liječnikom. Naime, ekstremne temperature nisu za organizam ozbiljno bolesnih ljudi, zbog čega je bitno prvo dobiti dopuštenje doktora, nakon čega ćeš moći bez straha koristiti ove vrijedne tretmane.

Dakle, osobi koja ne pati od teških kroničnih bolesti sauna i ledena kupka definitivno mogu pomoći rekuperirati energiju, opustiti um i ojačati organizam. Zato ako želiš malo prodrmati svoje tijelo i tako potaknuti pozitivne reakcije u njemu, svakako razmisli o ovakvom kratkotrajnom izlaganju ekstremnoj temperaturi.

A ako želiš još savjeta o tome kako kvalitetno izgraditi tijelo, svakako se pretplati na naš BudiFit newsletter. Dobivat ćeš jednom tjedno zlata vrijedne smjernice vezane uz tjelovježbu i zdravu prehranu, uz koje će postati značajno lakše ostvariti željene ciljeve!


Velika nužda: Koliko je puta dnevno zdravo ići na zahod?

Je li hormonska neravnoteža nepremostiva prepreka pri mršavljenju?

Kako smršaviti 30 kg zdravo i u najkraćem mogućem roku?

Neugodni grč i upala mišića vježbati ili ne?