Mršavljenje

Je li semafor dijeta najbolje rješenje za tvoje mršavljenje?

17. veljače 2024. 7 min Komentari

Personalizirani plan prehrane definitivno daje najbolje rezultate. Zato je semafor dijeta postala vrlo popularna u posljednje vrijeme, jer bazirana je ne samo na zdravim namirnicama, već i na vlastitim preferencijama.

Smanjiti tjelesnu težinu mnogima je gotovo nemoguća misija. Nema te novogodišnje rezolucije koja će ih pomaknuti s mrtve točke. Masne naslage jednostavno ne idu s tijela, a ako i krenu, prije ili kasnije dođe do mentalnog pucanja i potpunog odustajanja.

Razlog neuspjeha dijete može biti nedovoljno dobro poznavanje osnovnih zakonitosti nutricionizma. Drugim riječima, jedeš ono što misliš da je zdravo, a zapravo te deblja. No, izostanak rezultata još češće je posljedica siljenja sebe na prehranu koja ti uopće ne odgovara te u njoj nimalo ne uživaš.

Baš zbog takvog režima prehrane već se nakon dva tjedna uvlači sumnja u dijetu, a ljudi postaju nestrpljivi kako bi što prije smršavili i time se riješili namirnica koje ih izluđuju. Rezultati pak izostaju ili nisu dovoljno impresivni pa vrlo brzo dolazi do dizanja ruku od sebe i svojeg tijela.

No, što bi bilo kad bi prehrana bila ovisna isključivo o tvojoj volji, a ne o mišljenju drugih? Bi li takav režim hranjenja mogao dati dobre rezultate? Odgovor je – da, ali pod uvjetom da uzmeš u obzir kalorijsku vrijednost namirnica, kao i njihovu hranjivost.

Dakle, svaki plan prehrane treba osobnu prilagodbu. Baš zbog toga u posljednje vrijeme popularnost raste semafor dijeti, baziranoj upravo na ovom konceptu…

Zeleno, žuto i crveno svjetlo za hranu

Istina je, stalno se pojavljuju nove trendi dijete, od kojih je većina radikalna. S njima ćeš samo iscrpiti svoje tijelo i doživjeti mentalni stres. Međutim, semafor dijeta o kojoj se sve više priča ima potencijala.

Bazirana je na tome da hranu podijeliš u tri kategorije. U zelenoj kategoriji je sve ono što imaš pravo jesti svakodnevno. U žutoj kategoriji su namirnice kojima se smiješ povremeno počastiti, ali ne smiješ pretjerivati. U crvenoj kategoriji su pak jela koja bi trebalo izbjegavati, odnosno unositi u sebe samo u rijetkim slučajevima.

Jasno, zbog te tri boje ovaj režim prehrane je dobio naziv semafor dijeta. Na tebi je dakle podijeliti hranu na ono što možeš uvijek jesti i ostalo što treba dozirati, kako bi tvoj jelovnik postao čvrsta baza za uspješnu kontrolu tjelesne težine…

Kako odrediti koju hranu jesti, a koju izbjegavati?

Veliki minus osobnih dijeta svakako je to što je potrebno određeno znanje iz nutricionizma, ako želiš osmisliti jelovnik koji će funkcionirati. Istina je, ako slastice, kolače i gazirana pića gurneš u zelenu kategoriju, rezultati će sigurno izostati.

Zato se jelovnik određuje na temelju dva ključna kriterija. Prvi je kalorijska vrijednost, kao i hranjivost samih namirnica. Što manje kilokalorija ide uz njih, a više minerala, vitamina, zdravih masti, proteina i biljnih vlakana, tim bolje.

Drugi kriterij je osobni. Biraš na temelju okusa pa između dvije zdrave namirnice sličnog sastava odabereš onu koja ti se više sviđa. Alergije, kao i utjecaj na probavni sustav također ćeš uzeti u obzir dok određuješ svoj tjedni jelovnik.

Na temelju toga nastaje zelena, žuta i crvena kategorija hrane. Pa tako recimo krastavac, pileća prsa i zobena kaša mogu biti u zelenoj kategoriji. U žutoj se mogu naći pečeni krumpiri, a u crvenoj gazirana pića, pekarski proizvodi i brza hrana.

To naravno ne znači da se takve podjele moraš slijepo držati. Naime, vrijeme će pokazati koje namirnice ti više odgovaraju, a koje manje. Rezultati su još jedan pokazatelj funkcionira li plan prehrane ili ne. Dakle, semafor dijeta traži strpljenja i povremene nadogradnje, no svakako ima više potencijala od siljenja sebe na striktna pravila koja ti je nametnuo netko drugi.

Što ako ništa ne znaš o zdravim namirnicama?

Za osobu koja nikad nije brinula o prehrani, semafor dijeta može biti priličan izazov. Uostalom, na tebi je da odrediš što ćeš jesti, a ako ne znaš što je zdravo i hranjivo, a što nije, rezultati bi mogli biti razočaravajući.

Srećom, uvijek možeš potražiti podršku. Samo ti treba netko tko će ti dati jasne smjernice kako prijeći na zdravi životni stil. Da, prehrana je u tome važan segment i puno pomaže, ali tu je i redovita tjelovježba koja će se pobrinuti da ne moraš maksimalno nisko smanjiti unos kalorija.

Za one koji tapkaju u mraku, dobra je vijest da se sve najbitnije nalazi u našoj BudiFit aplikaciji. Tamo te čeka tvoj osobni online trener, mag. kineziologije Kristian Tin Amstrong. On će ti najbolje objasniti sve o osnovama zdrave prehrane, kao i o važnosti redovitog vježbanja.

Uz BudiFit mobilnu aplikaciju možeš računati na konkretan plan treninga, kao i vrijedne savjete o ishrani. Tu je i mjerenje rezultata te čvrsta mentalna podrška. Za osobu koja želi sebi prilagoditi dijetu te jednostavnim, a efikasnim vježbama raditi na vlastitom tijelu, to je pun pogodak.

Zato svakako skini BudiFit i iskušaj aplikaciju BESPLATNO 7 dana, ako ti je cilj nakon napraviti ključan prvi korak prema prelasku na zdravi životni stil!


Trening za sagorijevanje masti – što vodi do uspjeha?

Intervalni trening za mršavljenje – koliko traje idealna HIIT tjelovježba?

Trebam li trenirati svaki dan ako želim smršaviti?

Trening za kondiciju trčanje – kako započeti radi zdravlja?