Prelazak s masne industrijski obrađene hrane na zdrave i nutritivno bogate namirnice mnogima se čini kao nemoguća misija. No, ako tome pristupiš na razuman način i uz jasan plan, zapravo i nije takav problem…
Prekomjerna tjelesna težina problem je koji nema veze samo s izgledom, već loše utječe i na zdravlje. A tko želi uspješno smršaviti, jednostavno mora paziti što jede.
Drugim riječima, morat ćeš naći zdravu zamjenu za one namirnice koje su zaslužne što muku mučiš sa svojom tjelesnom težinom. Istina je, čak i uz nekoliko sati treniranja dnevno teško da ćeš uspjeti smanjiti svoju kilažu, ako u sebe trpaš hranu krcatu kalorijama.
Slastice, čokolada, pekarski proizvodi, bijeli kruh, fast food. Hrana na koju smo navikli u našem podneblju, koja maksimalno otežava borbu s masnim naslagama. Pogotovo ako nemaš mjere, svaki put kad se nešto ukusno stavi pred tebe.
U svakom slučaju, ako pokušavaš dovesti u red svoju tjelesnu masu za tebe je nužan prelazak na zdravu prehranu, kao bazu svake uspješne fizičke transformacije. No, problem je što taj prijelaz uopće nije jednostavan i 90% ljudi brzo odustane, jer radi se o velikoj promjeni za koju treba vremena da se na nju navikneš.
Međutim, ako odradiš prelazak na zdravu ishranu na pravi način, kroz ovih pet koraka, neće ti biti nikakav problem prihvatiti nove navike i tako si dati perfektnu priliku da napokon dovedeš svoju kilažu pod kontrolu…
Počni lagano i izbjegni stres
Prvi korak prema zdravoj prehrani definitivno je postepeno ubacivanje u jelovnik onih namirnica koje imaju nisku kalorijsku vrijednost, a svejedno će te sasvim dovoljno zasititi i dati ti sve ono što tvom organizmu treba.
Velika je pogreška u ovoj fazi izbaciti sve ono slatko i slasno iz svog tjednog jelovnika, jer to će za tebe biti prevelik šok i može ti se dogoditi da ubrzo mentalno pukneš i odustaneš od svega. Umjesto toga, prva dva tjedna novog režima izbaci iz prehrane samo onu masnu i slatku hranu koja ti nije pretjerano ukusna i potraži joj zamjenu u zdravim namirnicama, poput voća, povrća, orašastih plodova, ribe i grahorica.
Tako ćeš početi lagano popravljati svoj režim prehrane, a da pritom ne diraš onu hranu za koju misliš “da bez nje ne možeš”, iako znaš da te njezine kalorije debljaju…
Pronađi ukusno među zdravim
Tko kaže da je sva zdrava hrana neukusna? Baš suprotno, postoji slatko voće koje će zadovoljiti tvoju potrebu za šećerom bolje od kolača i čokolade. Također, uz dobar izbor začina nema tog izvora proteina, masti i ugljikohidrata kojem okus neće biti značajno popravljen i to uvijek imaj na umu.
Dakle, u ovoj fazi koja bi trebala trajati od dva do tri tjedna tvoj je zadatak iskušati što više zdravih namirnica, bogatih mineralima, vitaminima i vlaknima. A sva ona zdrava jela čiji ti se okus sviđa obavezno uklopi u svoj plan prehrane.
Tako će obroci ostati tvoj užitak i zadovoljstvo, a da pritom s njima dobivaš manje kalorija, što će kasnije imati ogroman utjecaj na tvoju tjelesnu težinu…
Povećaj vlastitu sitost
Cilj kvalitetne prehrane je postizanje dugoročne sitosti. Drugim riječima, trebaju ti one namirnice koje neće slati tvom mozgu signal gladi već pola sata nakon obroka, kao što to radi industrijski obrađena hrana.
Zbog toga je sada vrijeme da dva do tri tjedna istražuješ vlastitu sitost. Daj priliku žitaricama, povrću te biljnim i životinjskim izvorima proteina, uz koje tvoj želudac neće osjećati glad barem nekoliko sati nakon obroka. Redovito se hidratiziraj, jer mozak se katkad prevari pa ti signalizira potrebu za hranom, a zapravo mu treba voda.
I naravno, ne dopusti da ti nervoza, dosada i navika budu motiv za trpanje zalogaja u usta dok uopće ne osjećaš glad, jer nema te prehrane koja će popraviti takav nedostatak discipline…
Napravi efikasan jelovnik
Sada kada je tvoje eksperimentiranje pokazalo da postoji zdrava hrana koja je u isto vrijeme i ukusna i donosi ti dugoročnu sitost, vrijeme je da je postaviš za bazu svoje prehrane.
Dakle, negdje mjesec i pol nakon prelaska na zdravu ishranu pokušaj sastaviti trajni jelovnik, u kojem će 80% namirnica koje konzumiraš biti zdravo. S izborom hrane nemoj previše komplicirati, jer dijeta definitivno može propasti ako si pod stresom, zato što svako jelo moraš kuhati satima i svaki dan moraš smišljati neki novi recept.
Trebaju ti zdrava, jednostavna jela koja ćeš pripremiti za pola sata do sat vremena, a voće i orašasti plodovi uvijek mogu poslužiti kao međuobroci pa čak i večera. Ne moraš mnogo mijenjati jelovnik iz tjedna u tjedan, glavno da je raznolik i umanjuje unos kalorija, u odnosu na hranu koja je krasila tvoju prehranu u prošlosti…
Postavi ispušni ventil
Svaka čast zdravoj prehrani, ona može biti zaista ukusna i dati ti sve što je potrebno. No, svi smo mi skloni povremeno skrenuti s pravog puta i zato je važno da pronađeš ispušni ventil, poslasticu kojom ćeš se nagrađivati za inače besprijekornu prehranu.
Daj si oduška, ali nemoj prečesto, jer tada će taj zalogaj prestati biti užitak kakav bude kad ga dugo iščekuješ. Jednom tjedno ili jednom u dva tjedna sasvim ti je dovoljno da prevariš dijetu, da time izbaciš iz sebe negativnu energiju i sljedećeg dana se uspješno vratiš na pravi kolosijek.
Obavezno dodaj tome još vrjedniji ispušni ventil – znojenje i redovitu tjelovježbu. Tako ćeš dobiti uravnotežen i održiv plan mršavljenja, koji mora dati dugoročne rezultate. Ubrzo ćeš smanjiti svoju kilažu, učvrstiti mišiće i povećati svoju energiju u nebo, što će zaista poboljšati kvalitetu tvoje svakodnevice.
A ako tražiš redovite savjete kako to postići, svakako se pretplati na naš BudiFit newsletter. Time ćeš se putem emaila svakog tjedna dokopati vrijednih savjeta svog novog trenera Kristiana, koji ti otkriva tajne iz svijeta fitnesa i nutricionizma, na temelju uspješnog rada s više od 1000 klijenata. Savjeti će biti vezani uz prehranu, tjelovježbu i mentalni pristup mršavljenju, vrlo praktični i efikasni!