Bezglutenska dijeta postala je popularna posljednjih godina. No, moraš znati da ti takav tip prehrane neće nužno pomoći pri mršavljenju, već se prakticira prije svega iz zdravstvenih razloga.
Kad tema postane zdrava prehrana, mnogo se uvijek priča o glutenu. U pitanju je protein koji se prirodno nalazi u različitim žitaricama, poput pšenice, raži i ječma. No, naći ćeš ga i u namirnicama koje nemaju veze sa žitaricama, jer ga industrijski obrađena hrana koristi radi postizanja boljeg okusa i teksture.
Baš zbog toga je gluten došao na loš glas, jer hrana koja je krcata praznim kalorijama obično ga ima u svom sastavu, iako mu tamo nije mjesto. Pa neki pokušavaju upravo bezglutenskom dijetom smanjiti unos kalorija i dovesti svoju prehranu pod kontrolu.
No, gluten sam po sebi ne mora biti loš. Uostalom, nalazi se u nekim žitaricama koje su cjelovite i mogu pomoći boljem funkcioniranju tvoje probave. Kalorijska pak vrijednost tih namirnica nije takva da bi drastično otežale kontrolu tjelesne težine.
Ipak, bezglutenska dijeta nekima je nužna. Nekad se čak radi i o opstanku organizma. Zato smo odlučili malo objasniti kada izbjegavati gluten, a kada je dovoljno tek smanjiti industrijski obrađenu hranu na minimum…
Tko treba izbjegavati gluten?
Iako je gluten siguran za većinu ljudi, postoje zdravstveni problemi koji traže unos u tijelo isključivo namirnica koje nisu kontaminirane ovim proteinom žitarica.
Treba prije svega izdvojiti celijakiju. U pitanju je opasna autoimuna bolest pri kojoj imunološki sustav napada stanice u crijevima ako se tamo nađe gluten. To dovodi do velikih problema s opskrbom tijela hranjivim tvarima i moguće je u kratkom vremenu izgubiti mnogo kilograma tjelesne težine. Ako se ova bolest ignorira, posljedice mogu biti fatalne.
Procjenjuje se da otprilike 1% svjetske populacije boluje od celijakije, a nije joj još otkriven uzrok. Međutim, vjeruje se da bi celijakija mogla biti povezana s genetskim predispozicijama osobe koja je oboljela. Zasad jedini tretman koji se pokazao uspješnim je stroga bezglutenska dijeta.
Sindrom iritabilnog crijeva također može biti uzrokovan netolerancijom glutena. Izbacivanje iz prehrane žitarica može pomoći da probava počne normalno funkcionirati.
Bezglutenska dijeta preporučuje se i onima koji su alergični na žitarice. U pitanju je alergija na sve žitarice, uključujući i one koje nemaju u svom sastavu ovaj protein. Zna se javiti kod djece, a neka od njih s godinama prestanu biti alergična i ponovo mogu konzumirati žitarice…
Koji su namirnice bezglutenske?
Proljev, nadutost, zatvor, upala u crijevima i bol u abdomenu. To su neki od simptoma netolerancije glutena. Osip i upale na koži također se mogu javiti. Glavobolja, umor, depresija i anksioznost isto su zabilježeni kod onih koji imaju probleme s probavljanjem glutena. A najgori simptomi svakako su drastičan gubitak tjelesne težine i problem sa staničnom opskrbom hranjivim tvarima.
Zato se oni koji imaju spomenute zdravstvene probleme odlučuju izbaciti gluten iz prehrane. Među bezglutenske namirnice svakako spada voće i povrće. Odličan su izvor minerala i vitamina, a ne sadrže ovaj protein koji se pojavljuje prije svega u žitaricama.
Nećeš gluten pronaći ni u životinjskim izvorima proteina, poput puretine i piletine. Nema glutena ni u bjelančevinama iz soje te grahoricama. Orašasti plodovi također ga ne bi smjeli sadržavati, osim ako nisu začinjeni prije pakiranja. Slično funkcioniraju i mliječni proizvodi. Zato svakako provjeri na ambalaži je li ih naknadno dodan gluten ili nije. Izvori masti i ulja, poput maslaca također ne bi smjeli imati ovaj protein u svom sastavu.
Važno je naglasiti da sve što je industrijski obrađeno može biti obogaćeno glutenom. Zato oni koji žele u potpunosti izbaciti gluten iz prehrane sami sebi pripremaju hranu i detaljno čitaju sastav namirnica koje kupuju.
Dovodi li gluten do debljanja?
Gluten sam po sebi nije tvar koja izaziva debljanje. Baš suprotno, oni koji boluju od celijakije dali bi sve na svijetu da se mogu udebljati. Međutim, ovaj protein uguran je bez valjanog razloga u industrijski obrađenu hranu. Takva hrana krcata je kilokalorijama i ako na njoj baziraš svoju prehranu, definitivno ćeš imati problema s održavanjem tjelesne težine.
Drugim riječima, izbacivanje glutena iz prehrane definitivno ne garantira da ćeš smršaviti. No, bezglutenska dijeta bazira se na voću i povrću te na zdravim životinjskim i biljnim izvorima proteina i masti. Takva prehrana sama po sebi može pozitivnu utjecati na tvoju kilažu, iako treba reći da cjelovite žitarice sigurno nisu glavni uzrok debljanja i kod većine pomažu boljem funkcioniranju probave.
Zato ako tvoje tijelo može tolerirati gluten, nema smisla bazirati prehranu na njegovom izbacivanju. Fokusiraj se radije na izbacivanje svega onog što nepotrebno deblja, a tijelu ne daje hranjive tvari potrebne za normalno funkcioniranje.
A ako želiš još savjeta o fitnesu i prehrani, svakako se pretplati na BudiFit newsletter. Na tvoj email će svakog tjedna dolaziti bitne informacije o zdravom stilu života, uključujući i neke trikove za održavanje težine za koje većina ljudi ne zna!