Fitness

Pretreniranost – kako je prepoznati i što napraviti?

16. srpnja 2025. 8 min Komentari

Umor, problemi sa spavanjem, kronične ozljede. To su samo neki od simptoma pretreniranosti, stanja do kojeg dolazi kad pretjeraš dok pokušavaš ostvariti zacrtane ciljeve izgradnje tijela.

Tjelovježba izuzetno pozitivno djeluje na ljudsko zdravlje. Pomaže držati tjelesnu težinu pod kontrolom te mnogo znači za tvoju posturu, ravnotežu pa i snagu te izdržljivost. Između ostalog, povećat će tvoje pluće i srčane kapacitete te ojačati zglobove.

Baš zbog toga se preporučuje svakom od nas redovito protezanje mišića. No, oni koji su skloni nerealno visoko postaviti ciljeve i nemaju strpljenja postepeno poboljšavati vlastitu fizičku spremu prije ili kasnije će se dovesti do stanja pretreniranosti.

Pretreniranost je ništa drugo nego potpuna suprotnost lijenosti. Umjesto da ležiš po cijele dane i ništa ne radiš ti ne možeš mirovati i pokušavaš svaki dan izvući iz svog tijela više nego što u njemu ima. To je manje zlo od toga da dopustiš da mišići atrofiraju, no svaka krajnost ima svoje negativne posljedice.

Stanje pretreniranosti javlja se kod onih koji pokušavaju postati ozbiljni sportaši. No, nije strana niti rekreativcima. Što je najgore, nije ni potpuno bezazlena. Zato ćemo ovdje otkriti simptome koji ukazuju da je vrijeme da povučeš korak nazad i promijeniš nešto vezano uz svoj pristup treniranju.

Fizički, psihički i zdravstveni simptomi pretreniranosti

Pretreniranost ti polako otkriva da se uvukla u tvoj organizam. Mogu to biti fizički simptomi, kao što je osjećaj iscrpljenosti čak i dok radiš jednostavne vježbe. Teške ruke i noge, potpuna stagnacija po pitanju napretka pa i nedostatak entuzijazma javljaju se dok pokušavaš raditi na svojem tijelu. Istegnuće mišića, upale tetiva, stres frakture i kronični bolovi u zglobovima još su jasniji simptomi da nešto ne štima i da tvoj plan treninga ne ide u dobrom smjeru.

Tu je onda i niska razina energije, kao i kronični umor. Jednostavno nemaš više u sebi onu iskru koja te inače krasi. Javljaju se zatim loše raspoloženje, frustracija, nemir i nervoza. Počinje patiti i san pa se vrtiš u krevetu do sitnih sati, jer ne možeš utonuti u carstvo snova. Sve to prate problemi s koncentracijom što se osjeća na tvom poslu.

Ovakvo stanje organizma osjeća se i na tvom izgledu. Djeluješ pomalo bolesno i izbijaju akne, a može doći i do promjene tvoje tjelesne težine, kod nekih prema gore, a kod drugih prema dolje. Zatvor, proljev, povećana žeđ i gubitak apetita probavni su simptomi koji mogu biti povezani s pretreniranosti. Može doći i do promjene razine krvnog tlaka pa i do promjene pulsa dok si u stanju mirovanja. Viroze koje se vraćaju također mogu biti uzrokovane padom imuniteta povezanim s pretjeranim iscrpljivanjem vlastitog organizma. I da, izbijaju i spolni problemi što svakako želiš izbjeći.

Kako se oporaviti od pretreniranosti?

Žena u tamnoj pidžami leži na kauču, umorno držeći glavu i gledajući u mobitel – prikazuje osjećaj iscrpljenosti, stresa i mentalnog umora koji može biti posljedica pretreniranosti, nedostatka sna ili emocionalne preopterećenosti.

Ako nije došlo do težih fizičkih ozljeda ili do ozbiljnijih zdravstvenih problema tada se simptoma pretreniranosti možeš bez problema riješiti u roku od desetak dana. Potrebno je samo dobro se odmoriti i pustiti mišiće da se oporave. Fokusiraj se na poboljšanje vlastitog sna i na izbacivanje stresa iz organizma.

Umjesto aktivnosti koje se rade uz visok broj otkucaja srca odradi svaki dan tek večernju šetnju i pokušaj što kvalitetnije jesti. Da, tvom tijelu trebaju hranjive tvari kako bi se mišićna vlakna regenerirala, a sustav opet počeo funkcionirati kako treba. To uključuje značajan unos proteina, vitamina, minerala, zdravih masti pa i antioksidansa. Pronaći ćeš ove nutrijente u biljnim i mesnim izvorima bjelančevina, kao i u voću, povrću, grahoricama, gljivama, orašastim plodovima i morskim delicijama.

U slučaju da te pretreniranost dovela do ozbiljnijih posljedica tada svakako potraži pomoć liječnika. Pucanje mišića i ozljede tetive ili zgloba nisu šala pa te čeka duga fizikalna terapija. Tijekom oporavka imat ćeš sasvim dovoljno vremena razmisliti kako pristupiti treningu sljedeći put kad za to dobiješ priliku.

Kako izbjeći ponovnu pretreniranost?

Svi mi učimo na vlastitim pogreškama. Tako i ti. Nakon što se oporaviš od pretreniranosti definitivno moraš promijeniti svoj pristup tjelovježbi. Pokušaj detektirati ono što je uzrokovalo pretjeranu mentalnu i fizičku potrošnju. Zatim modificiraj plan treniranja i kreni ispočetka.

Istina je da pretreniranost najčešće nastaje zbog želje da što prije dođeš do željenih rezultata. Neki pak traže od tijela više nego što ono može dati. Problem je svakako i nedostatak znanja vezanog uz fitnes i nutricionizam. Naime, nije dovoljno imati veliku želju nešto promijeniti u svom životu. Potrebno je i voditi se pravim smjernicama dok pokušavaš izgraditi svoje tijelo.

Zato ako posjeduješ silan entuzijazam vezan uz vježbanje i ne uspijevaš se kontrolirati dok dižeš utege, tada je najbolje potražiti savjet nekog tko fitnes i nutricionizam ima u malom prstu. Takav ekspert će ti točno reći što radiš krivo i kako na zdrav način postići rezultate koje priželjkuješ.

Baš to možeš dobiti uz BudiFit aplikaciju. S njom ne samo što dobivaš video demonstraciju stotina sigurnih vježbi za tvoje tijelo, već i pravo na stručne savjete profesora kineziologije Kristiana Tina Amstronga, iza kojeg su već stotine uspješnih tjelesnih transformacija klijenata svih mogućih godišta.

Dakle, BudiFit app nudi ti jasan plan rada na sebi, temeljen na tvojim ciljevima, a i fizičkim karakteristikama. Zvuči zanimljivo? Onda skini aplikaciju i izbjegni probleme koji su dosad pratili tvoju tjelovježbu!


Kako smršaviti u rukama – vježbama se riješi mlohavosti i sala na nadlakticama!

Program za vježbanje kod kuće – alternativa skupom osobnom treneru!

Koji su najbolji rekviziti za vježbanje kod kuće?

Vježbanje s upalom mišića – kako smanjiti nelagodu?