fbpx
Otkucaji srca – kakav puls je opasan, a kakav idealan za tjelovježbu?
Top Zdravlje

Otkucaji srca – kakav puls je opasan, a kakav idealan za tjelovježbu?

Srčani ritam varira, ovisno o tome jesi li u stanju mirovanja ili se baviš nekom aktivnošću. Pa iako se puls mijenja tijekom dana, svejedno njegova vrijednost može ukazati na probleme sa srcem.

Srce uz mozak definitivno spada među najvažnije organe u ljudskom tijelu. Njegova uloga je dirigiranje krvožilnim sustavom, a samim time i opskrba stanica kisikom te hranjivim tvarima u svim dijelovima tvojeg organizma.

Baš zato je posebno važno čuvati zdravlje srca. To znači prakticirati prehranu koja mu neće naštetiti podizanjem kolesterola ili poticanjem dijabetesa tipa 2. Također je važno redovitim fizičkim aktivnostima jačati srčane i plućne kapacitete, kako bi opskrba na staničnoj razini besprijekorno funkcionirala.

A briga za srce ne svodi se samo na redovito vježbanje i pravilnu prehranu. Bitno je i redovito provjeravati kako funkcionira. Jedan od najboljih pokazatelja zdravlja srca je njegov puls. Srčani ritam ukazuje na broj otkucaja srca u minuti. U stanju mirovanja ljudskog tijela smatra se da je normalni puls između 60 i 100 impulsa u minuti.

Što je normalan, a što opasan puls?

Srčani ritam obavezno se mjeri u stanju mirovanja organizma. Naime, njegova vrijednost pri fizičkim naporima ide sve do 180 otkucaja, dok u stanju mirovanja ne bi smio prelaziti vrijednost od 100 otkucaja.

Prosječna vrijednost pulsa mijenja se s godinama. Pa tako istraživanja kažu da je prosjek 81,6 otkucaja po minuti, u dobi između 18 i 20 godina. Iznad 80 godina je pak prosjek 78,1 otkucaja.

Aritmija srca se dijagnosticira pri vrijednosti otkucaja koje nisu između 60 i 100. Više od 100 naziva se tahikardijom, a manje od 60 bradikardijom. Uzrok može biti stres, unos prevelike količine kofeina ili alkohola, hormonalna neravnoteža, vrućica, nuspojave lijekova pa čak i posljedica pretjerano žestokog vježbanja. Naravno, mogu u pitanju biti i zdravstveni problemi vezani uz srce.

Anomalije pri mjerenju pulsa traže duže razdoblje mjerenja srčanog ritma, kako bi se dobila bolja slika o stanju srca. Ako aritmija ne popušta, tada se pristupa liječenju lijekovima, elektrokardioverzijom, ugradnjom elektrostimulatora ili defibrilatora. Sve ovisi o dijagnozi.

No, kako uopće znati da imaš aritmiju? Radi se o stanju koje može biti asimptomatsko, zbog čega je bitno jednom godišnje testirati rad srca, pogotovo nakon četrdesete godine. Ipak, uz aritmiju se zna javiti i osjećaj ubrzanog ili nepravilnog rada srca, kratak dah pa i bol u prsima. To su simptomi koje ne smiješ ignorirati, jer mogu dovesti do gubitka svijesti, srčanog zastoja pa čak i smrti.

Koji puls je najbolji za tjelovježbu?

Maksimalni puls tvog organizma nije problem izračunati. Samo od brojke 220 oduzmeš svoju dob. Pa je tako maksimalni puls za nekog od 40 godina 220 – 40 = 180 otkucaja pri najvećem naporu.

Međutim, to definitivno nije cilj tvojeg vježbanja. Istraživanja pokazuju da tjelovježba postaje posebno efikasna uz puls u vrijednostima između 50% i 85% maksimalnog srčanog ritma. Pa tako trening umjerenog intenziteta traži vježbanje uz puls između 50% i 70% od maksimuma, a tjelovježba visokog intenziteta puls između 70% i 85% maksimalnih otkucaja.

U gornjem primjeru 40-godišnjaka ili 40-godišnjakinje to znači vježbati uz puls između 90 i 153 otkucaja po minuti. Širok je to raspon i sve ovisi o intenzitetu s kojim namjeravaš navaliti na svoj trening.

No, prije nego što kreneš sa žestokom tjelovježbom svakako se pobrini da tvoj srčani ritam bude redovito pregledavan. To je jedini način da se otkriju eventualne srčane mane i situacija uvijek bude pod kontrolom.

Ako je pak tvoje srce zdravo i želiš jednostavnim, a efikasnim vježbama raditi na izgradnji vlastitog tijela, svakako provjeri našu BudiFit mobilnu aplikaciju. U njoj te čeka video demonstracija stotina različitih vježbi, kao stvorenih za nekog tko pokušava redovitom aktivnošću poboljšati rad svog organizma.

Ne samo što dobivaš kolekciju odličnih vježbi, već uz BudiFit imaš na raspolaganju i svog online osobnog trenera, magistra kineziologije Kristiana Tina Amstronga. On je taj koji će za tebe povezati vježbe u cjeline i osmisliti konkretne treninge, na temelju tvojih ciljeva i fizičkih mogućnosti.

Čvrsta mentalna podrška, savjeti o prehrani i mjerenje rezultata. Sve to ide uz BudiFit pa svakako skini aplikaciju i isprobaj je BESPLATNO 7 dana, ako želiš otkriti jedan sasvim ugodan pristup radu na vlastitom zdravlju!

Želim 7 dana probni period za BudiFit online personalizirane treninge!

Prijava!

Biti FIT više nije MIT

Jednostavnije je nego što se čini.
Prijavi se na naše novosti i saznaj kako!

Prijavi se