Za one koji pokušavaju tjelovježbom prijeći na zdraviji životni stil gotovo je nemoguće izbjeći početne tegobe u mišićima. Najčešće se radi o upali, a kod nekih se javi i grč. Ako si postavljaš pitanje upala mišića vježbati ili ne, evo objašnjenja zašto se to događa i što napraviti da se stvari vrate u normalu.
Svaki početak je težak, pogotovo ako se radi o tjelovježbi! Ako mjesecima ili godinama zapostavljaš određene mišićne skupine, nakon što ih napokon počneš intenzivno koristiti itekako ćeš osjetiti njihovo postojanje.
Upala mišića normalna je reakcija tijela na fizičku aktivnost. Pogotovo ako je prethodilo dugo razdoblje mirovanja ciljanih mišića. Tu je i grč koji se također može javiti i zahtijeva nešto ozbiljniji pristup kako bi bio saniran.
Dakle, za početnike i rekonvalescente, bol poslije prvih treninga nešto je što je nemoguće izbjeći. No, dok god je u razumnoj količini, sve je pod kontrolom! A ako se pitaš upala mišića vježbati ili ne, vrijeme je da saznaš zašto nastaje ova tegoba i po čemu se razlikuje od grča.
Upala mišića vježbati ili ne? U većini slučajeva – da!
Svima poznati osjećaj. Dan nakon treninga ne možeš stati na noge niti koristiti bolne ruke. Dva dana kasnije osjećaš se još gore! Da, radi se o upali mišića i nema nikakvog razloga za paniku. To samo pokazuje da je tvoj entuzijazam bio veći od fizičkih mogućnosti, nakon predugog mirovanja onih mišića koji su odjednom bili u pogonu.
Što se zapravo događa? Sasvim prirodna reakcija. Ako mišići nisu snažni i dobro prokrvljeni, nastaje mliječna kiselina koja negativno utječe na pH ravnotežu. Ona izaziva mikrooštećenja na mišićnim stanicama, što osjećaš kao slabost i bol koja te sprječava da normalno funkcioniraš. No, riječ je o oštećenjima koja nisu ni ozbiljna ni trajna te se sama od sebe saniraju.
Kod upale mišića odlična je stvar što ovo stanje uopće ne zahtijeva liječenje. Dapače, nekad je najbolje samo nastaviti s vježbanjem. Čim malo zagriješ pogođene mišiće, bol prestaje i možeš ih normalno koristiti.
Ako je upala abnormalno bolna, što se obično događa tek vrhunskim sportašima kad potpuno pretjeraju, masaža svakako pomaže da se ublaže posljedice. Pomažu i hladni oblozi te toplo-hladno tuširanje.
Tu je i pravilna prehrana, bazirana na voću i povrću. Ublažit će kiselost i anulirati negativan učinak mliječne kiseline.
Naravno, ako se osjećaš neugodno dok su mišići upaljeni i želiš to sljedeći put izbjeći, potrudi se ne raditi duge pauze i zapostavljati ih. A jednom kad odlučiš ponovo krenuti s vježbanjem od nule, idi postepeno pa će upala biti umjerena ili neznatna.
Grč u mišiću traži tretman ili mirovanje
Bol u mišićima ne mora uvijek biti uzrokovana upalom. Pojaviti se može i grč, stanje u kojem je neki mišić tvrd kao kamen i u potpunosti sputan dok ga koristiš. Obično se radi o listu i još nekim mišićima nogu.
Za razliku od upale, grč ne prolazi kad zagriješ mišić. Dapače, ako ga ne tretiraš i samo nastaviš koristiti punim intenzitetom, stanje je sve gore i gore. Nešto slično kao i kod istegnuća tetive.
Zašto se javlja grč? Radi se o prisilnim kontrakcijama mišića koje mogu uzrokovati vrućina, dehidracija, nedostatak elektrolita, slaba kondicija, pretjerani napor ili loša priprema tijela za tjelesne aktivnosti.
Kad se jednom dogodi grč, najbolje je neko vrijeme odmoriti pogođeni mišić. Svakako pomažu masaža i istezanje. Tako ćeš značajno ubrzati vrijeme oporavka.
Što se pak prevencije tiče, izuzetno je važno prakticirati ono što mnogi vježbači zanemaruju: zagrijavanje prije i istezanje nakon treninga. Također uvijek teži tome da tjelovježbu izvodiš što pravilnije.
Dakle, upala mišića nije problem, a grč se izbjeći može, pogotovo uz pravu stručnu podršku. Nema sumnje, uz iskusnog trenera koji poznaje tvoje mogućnosti i zna kako te naučiti pravilno trenirati i hraniti se, izbjeći ćeš većinu fizičkih tegoba na putu do željenih rezultata.
Zato se slobodno javi meni, treneru Kristianu, ako želiš postići potpunu preobrazbu i izgraditi tijelo na željeni način u što kraćem roku. Pomoći ću ti po istoj formuli kao što sam već pomogao tisućama zadovoljnih klijenata. Zato skini BudiFit App i dobit ćeš online trenera na čiju podršku zaista možeš računati. Čeka te u aplikaciji video demonstracija stotina različitih vježbi, od kojih ću za tebe izdvojiti one koje najbolje odgovaraju tvojim ciljevima. Tako ćeš napokon sigurnim i pouzdanim putem krenuti prema ciljevima o kojima oduvijek sanjaš!
Grč i upala mišića vježbati ili ne – najčešće postavljana pitanja
Za početnika kada je u pitanju upala mišića, vježbati ili ne sljedeći dan?
Ako se fizički zaista loše osjećaš i imaš visoku razinu upale mišića, nije nužno već sljedeći dan nastaviti s treningom. Uzmi dva do tri dana odmora i zatim nastavi. Nakon sljedećeg treninga upala će biti manja.
Trebam li posjetiti liječnika ako imam neugodan grč nakon treninga?
Masaža može pomoći ako grč nikako ne prolazi. Možeš se slobodno javiti i fizioterapeutu. No, već tjedan dana odmora trebalo bi poboljšati situaciju.
Je li upala mišića opasna za zdravlje i uzrokuje li ozljede?
Upala mišića ne zahtijeva liječenje. Nije opasna za zdravlje i moguće je vrlo brzo nastaviti s redovitom tjelovježbom.