fbpx
Povrće je zdravo, ali ne možeš baš svako jesti sirovo!
Predloženo Top Zdrava prehrana

Povrće je zdravo, ali ne možeš baš svako jesti sirovo!

Ako tražiš dugoročnu sitost i nutritivno bogate obroke povrće je definitivno pravo rješenje za tebe, ali imaj na umu da dio moraš termički obraditi i ne može baš sve jesti sirovo kao dio salate.

Za one koji pokušavaju kontrolirati tjelesnu težinu povrće predstavlja gotovo spasonosno rješenje, jer ima izuzetno nisku kalorijsku vrijednost, a daje ti pregršt vrijednih hranjivih tvari koje će potaknuti tvoj organizam na uspješan rad.

Zbog toga je gotovo nezamisliva dijetna prehrana bez uklapanja u nju barem nekog povrća, uz naravno biljne i životinjske izvore proteina te ponešto integralnih žitarica, gljiva i voća.

No, ako cijeli život jedeš isključivo industrijski obrađenu hranu i nemaš pojma kako konzumirati povrće, moguće je da ćeš na početku napraviti klasičnu pogrešku, povezanu s vjerovanjem da je ovaj tip namirnica uvijek najbolje jesti sirovo.

Istina je, neke vrste zaista su najzdravije u salati, poput paprike babure, krastavca, zelja i zelene salate, no postoji i povrće koje nikako ne smiješ konzumirati sirovo, ako ti je stalo do zdravlja tvog organizma…

Nekad je nužna termička obrada

Kad govorimo o povrću koje ne smiješ jesti sirovo, logično je prvo pomisliti na krumpir, koji može biti vrlo ukusan pečen ili kuhan, a nezamislivo ga je konzumirati bez termičke obrade.

Osim što je sirovom krumpiru ukus apsolutno užasan, može biti i opasan za tvoje zdravlje, jer sadrži solanin koji izaziva želučane i neurološke probleme pa ga je potrebno eliminirati kuhanjem, prženjem ili pečenjem.

Puno je teže donijeti pravu odluku kad baciš pogled na patlidžan, jer djeluje kao namirnica koju bi se baš moglo lijepo izrezati i dodati salati. No, također sadrži spomenuti solanin, glikoalkaloidni otrov kojim se biljke prirodno brane od nametnika i nužno ga je termičkom obradom eliminirati.

Kad vidiš špinat, također djeluje kao da bi mogao biti odličan dodatak zelenoj salati, ali i on traži obradu toplinom, jer sadrži oksalnu kiselinu koja može izazvati nastanak bubrežnog kamenca pa ga svaki put dobro skuhaj prije konzumacije.

U ovu kategoriju spadaju i zelene mahunarke koje također nema smisla konzumirati sirove, jer sadrže lektine koji negativno utječu na apsorpciju vitamina i minerala, dok loš za zdravlje još može biti i crveni grah, ako termičkom obradom iz njega ne eliminiraš toksin fitohemaglutinin…

Koje povrće kuhanjem postaje zdravije?

Postoji i povrće koje te neće otrovati ako ga konzumiraš sirovog, ali mu termička obrada povećava hranjivu vrijednost. Tu spada brokula kojoj se pripisuju antikancerogena svojstva, a nutritivno je bogatija nakon kuhanja, dok se nešto slično može reći i za mrkvu.

Batat se za razliku od krumpira može jesti sirov, no svejedno ga je bolje kuhati ili peći, a isto vrijedi i za tikvicu. Kelj i blitva također su kao stvoreni za termičku obradu, a i prokulica daje svoj maksimum jednom kad je ispečeš u pećnici.

Istraživanja su pokazala da je čak i rajčicu pametno termički obraditi, jer to olakšava apsorpciju nekih tvari povezanih sa staničnim stijenkama ovog popularnog povrća.

U svakom slučaju, pri konzumiranju povrća ključno je znanje, zato se svakako raspitaj kako pripremiti neku namirnicu prije nego što je uneseš u svoje tijelo.

A takve korisne informacije definitivno ćeš dobiti ako se pretplatiš na naš BudiFit newsletter. Tako ćeš se pobrinuti da ti jednom tjedno stižu vrijedni savjeti profesionalnog trenera Kristiana o fitnesu i nutricionizmu, koji će ti olakšati ostvarenje zacrtanih ciljeva vezanih uz mršavljenje i izgradnju tijela!

Želim 7 dana probni period za BudiFit online personalizirane treninge!

Prijava!

Biti FIT više nije MIT

Jednostavnije je nego što se čini.
Prijavi se na naše novosti i saznaj kako!

Prijavi se