Zdrava prehrana

Top namirnica tjedna – Crvena leća

4. listopada 2022. 7 min Komentari

Kada govorimo o odličnim biljnim izvorima proteina koje nije problem uklopiti u tjedni plan prehrane, onda svakako među prvima na pamet pada crvena leća, nutritivno bogata biljka iz porodice mahunarki…

Tko želi kvalitetno izgraditi tijelo i poboljšati cjelokupno zdravlje vlastitog organizma, treba konzumirati one namirnice koje su bogate različitim vitaminima i mineralima, kao i biljnim vlaknima, a bilo bi dobro kada bi u svom sastavu imale i solidnu količinu proteina.

Baš to ćeš dobiti zahvaljujući crvenoj leći, jednoj od mnogobrojnih vrsta leća koje polako postaju popularne među hrvatskim zaljubljenicima u zdravu prehranu.

Leća je namirnica koja potječe s Bliskog Istoka, ali davno se proširila i na Indiju, prije nego su njezinu nutritivnu vrijednost prepoznali Europljani.

A danas dobro znamo i u Hrvatskoj koje su sve prednosti redovitog konzumiranja crvene leće, zbog čega ne bi bilo loše da je uvrstiš u svoj tjedni plan prehrane…

Krcata vlaknima i proteinima

Crvena leća danas je dostupna u prodavaonicama specijaliziranima za zdravu prehranu, a moguće ju je pronaći i u supermarketima uz cijenu od tek nekoliko eura za 500 grama, odnosno manje od 20 kuna, što je zaista povoljno za ovako zdravu namirnicu.

U 100 grama leće nalazi se oko 25 grama proteina, što je čini odličnim biljnim izvorom bjelančevina, prijeko potrebnih za izgradnju mišića i normalno funkcioniranje brojnih organskih sustava u ljudskom tijelu.

A tu je još pregršt biljnih vlakana, na kojima će ti tvoj probavni sustav zahvaliti, jer značajno olakšavaju rad crijeva, od čijeg dobrog zdravlja kreću sve ostale pozitivne promjene.

Leća je dobar izvor kalija, kalcija, cinka i željeza, a i vitamina A, C, B6 i B9. Zbog svog niskog glikemijskog indeksa, odnosno malog utjecaja na šećer u krvi spada među namirnice koje se preporučuju osobama koje boluju od dijabetesa.

Crvena leća također poboljšava imunitet, zbog vitamina koje posjeduje, a istraživanja su pokazala da dijete bazirane na crvenoj leći mogu pomoći boljem protoku krvi, kao i sprječavaju bolesti srca.

Sve to uz otprilike tristotinjak kilokalorija na stotinu grama, što definitivno neće poremetiti tvoj plan postizanja kalorijskog deficita, jer ovu namirnicu se ne jede u velikim količinama…

Kako pripremiti crvenu leću?

Crvena leća može biti odličan dodatak tvojoj juhi i salati, ali i dio zdravog pirea. Odlično je što je nije potrebno namakati, za razliku od nekih drugih vrsta leća, već je dovoljno samo je isprati u cjedilu, nakon čega je dovoljno kuhati je 10 do 15 minuta da bi bila spremna za konzumaciju u svom izvornom obliku. Ako je pak želiš pretvoriti u pire, morat ćeš je ipak kuhati malo duže.

Za dodavanje crvene leće u svoju miješanu salatu trebaš je kuhati uz otprilike 50% više vode, što znači da na jednu šalicu crvene leće ide jedna i pol vode.

Kad je u pitanju juha, vrlo je popularna juha od crvene leće i mrkve, za koju će ti trebati 600 grama mrkve i 140 grama leće, kao i povrtni temeljac te ponešto začina poput kurkume, što čini ovaj obrok iznimno cjenovno povoljnim. Juha se radi kroz sljedeće korake:

  • na maslinovo ulje i češnjak dodaj naribanu mrkvu i crvenu leću,
  • prelij preko toga litru vruće vode s otopljenom kockom povrtnog temeljca,
  • začini po želji i eventualno dodaj stotinjak mililitara mlijeka,
  • nakon što proključa, kuhaj na slabijoj vatri uz miješanje,
  • kad leća omekša, skini juhu sa štednjaka i štapnim mikserom je pretvori u tekućinu.

Ako pak želiš napraviti pire, možeš kombinirati crvenu leću s batatom, a postupak pripreme sličan je pripremi juhe, s tim da ćeš nakon miksanja dobiti ipak čvršću mješavinu, kao stvorenu za prilog tvom ručku.

U svakom slučaju, crvena leća spada među cjenovno povoljne namirnice izuzetno bogatog nutritivnog sastava, koji će dobro doći tvom tijelu ako si u fazi mršavljenja ili jednostavno želiš poboljšati zdravlje svog organizma.

A osim crvene leće postoji još pregršt zdravih namirnica koje možeš ubaciti u svoj plan prehrane, bez da opteretiš kućni budžet. Ako želiš saznati koje su, svakako se pridruži FitLifestyle grupi na Facebooku, u kojoj te čekaju vrijedni savjeti profesionalnog fitnessa trenera, kao i brojni zaljubljenici u zdravu hranu koji će rado s tobom podijeliti svoja iskustva!


Makronutrijenti i mikronutrijenti – kako ih unositi tijekom mršavljenja?

Što je gluten i treba li ga izbjegavati dok pokušavaš smršaviti?

7 najvećih mitova i zabluda o proteinima u prehrani!

Je li semafor dijeta najbolje rješenje za tvoje mršavljenje?