Tijelo

Koja su pića zdrava i koliko ih konzumirati svakodnevno?

20. lipnja 2024. 9 min Komentari

Unos tekućine izuzetno je bitan za ljudsko zdravlje. No, nije svako piće jednako zdravo. Izdvajamo ona na kojima treba bazirati svoju hidratizaciju, pogotovo ako ti je cilj kvalitetno izgraditi tijelo i sačuvati organizam od bolesti.

Gotovo dvije trećine ljudske mase čini voda. Baš zato je bitno svakodnevno unositi tekućinu u vlastiti organizam. Time oslobađaš tijelo od štetnih tvari i brineš za adekvatnu regulaciju tjelesne temperature.

Voda je ključna i za zdravlje kože te olakšava posao probavnom traktu. Uz sve to, izbjegavanjem dehidracije udaljit ćeš se od osjećaja umora, problema s koncentracijom pa i glavobolja. Naravno, što je dehidracija ekstremnija, to je i veća opasnost za ljudski organizam.

Sve u svemu, svakodnevni unos adekvatne količine tekućine nužan je za trenutno zdravlje, ali i za dugoročnu vitalnost. To je moguće postići konzumiranjem čiste vode, ali i drugih izvora tekućine. Neki od tih napitaka su prilično zdravi, drugi baš i ne toliko. Zato donosimo pregled pića koja su postala dio naše svakodnevice, s posebnim fokusom na preporučenu količinu unosa, a i na posljedice koje imaju na tijelo…

Voda najzdravija, čaj također dobra opcija

Pitka negazirana voda definitivno svakom od nas treba biti prvi izbor pri unosu tekućine. Ne samo što daje tijelu upravo ono što mu treba, već nema ni kalorijsku vrijednost, za razliku od nekih drugih pića. Preporučuje se popiti od dvije do čak tri litre vode dnevno, ovisno o vremenskim uvjetima, ali i drugim izvorima tekućine koje imaš na raspolaganju.

Istina je, voda u prosjeku predstavlja oko 80% tekućine koje ljudi u današnje vrijeme unose u tijelo. Ako pak želiš zdravo alternativno rješenje, nezaslađeni čaj je svakako odlična opcija. Baziran na ljekovitim biljkama itekako može pozitivno utjecati na zdravlje organizma. Posebno je dobar za dišni sustav, a može i zaštititi stanice od opasnih slobodnih radikala. U svojem osnovnom izdanju čaj dolazi bez prave kalorijske vrijednosti pa svakako može biti optimalno rješenje za one koji se ne mogu prisiliti na konzumiranje adekvatne količine vode.

Vrijedi spomenuti i kavu, za koju se vjeruje da pomaže spriječiti nastanak dijabetesa tipa 2. Također nema ozbiljnu kalorijsku vrijednost pa samim time ne utječe na tvoju liniju. Zbog toga nije loša opcija za unos tekućine. Međutim, u sebi sadrži pregršt kofeina pa se preporučuje unos najviše 400 miligrama kave dnevno, a najviše 200 miligrama pri jednom konzumiranju.

Tekući zamjenski obroci i cijeđeni sokovi su zdravi

Tekućinu je moguće unijeti i uz unos ponešto kalorija. Dobar primjer je juha koja te može zasititi, a usput pomaže tvom organizmu da se hidratizira. Još bolja opcija su tekući zamjenski obroci, oni krcati hranjivim tvarima. Ako takav obrok ima ravnomjeran odnos proteina, masti i ugljikohidrata te je pun različitih vitamina i minerala definitivno će donijeti mnogo toga dobrog organizmu. Takav obrok se priprema dodavanjem tri decilitra ili pola litre vode u mješavinu, što mnogo znači i za dnevni unos tekućine. Uzima se jednom ili dvaput dnevno.

Mlijeko također osvježava tijelo te mu daje vitamin D i kalcij. Posebno je bitno kod djece. Najbolji izbor su ona mlijeka s niskim postotkom zasićenih masti, jer znanstvenici kažu da mlijeko s 4% masti povećava rizik od raka prostate i raka jajnika. Kod odraslih dolazi i do netolerancije laktoze pa se preporučuje tek jedna do dvije čaše mlijeka dnevno. Naravno, pod uvjetom da pronađeš drugi vrijedan izvor kalcija.

Tu su još i cijeđeni sokovi, dobiveni od sirovog voća. To je još jedna zdrava opcija, krcata vrijednim vitaminima i mineralima. Jedna čaša cijeđenog soka sasvim je dovoljna da tijelo dobije tekućinu, ali i prijeko potrebne nutrijente. Naravno, sve će to dobiti i ako pojedeš svoje voće, ali mnogima je lakše unijeti zdrave kalorije u tekućem obliku.

Zaslađene sokove i alkohol pokušati ograničiti

Do sad smo pisali o izvorima tekućine koji su u velikoj mjeri zdravi za organizam, a ne utječu ni na tvoju kilažu. No, postoje i brojna popularna pića koja dodaju kalorije tvom dnevnom unosu. Nisu ni previše zdrava za tvoj organizam.

Naići ćeš doduše na gazirana i negazirana zaslađena pića koja kažu da imaju nula kalorija. Nazivaju ih dijetnima i obično ih zaslađuje stevija. Nešto su bolja opcija od zašećerenih sokova, no istraživanja su pokazala da ipak mogu pridonijeti dobivanju na fizičkoj težini.

Zašećereni sokovi su pak takvi da ih treba ograničiti na maksimalno jednu čašu dnevno. Nisu dobri niti za krvožilni sustav ni za održavanje kilaže. Nisu neka radost čak ni kad na njima piše da u sebi sadrže vitamine. Oni najpopularniji zapravo tijelu daju samo nepotrebne kalorije, kao i loš osjećaj u probavi. Zbog toga ih ne možemo preporučiti, osim eventualno u posebnim prilikama.

I da, onda je tu još alkohol, kao posebna kategorija pića. Može te opustiti i osloboditi od stresa, no nemoj ga koristiti za nadoknađivanje izgubljene tekućine. Ako staneš na vagu nakon noći obilježene ispijanjem alkohola, iznenadit ćeš se izgubljenim kilama. No, radi se tek o dehidraciji koju izazivaju alkoholna pića. To je zadnje što ti treba dok pokušavaš unijeti tekućinu u tijelo.

U svakom slučaju, voda je najbitniji izvor tekućine i treba na njoj bazirati vlastite navike hidratizacije. Čaj pak može pomoći da povećaš svoj unos i tako poboljšaš zdravlje. Tu su i tekući zamjenski obroci kao tajno oružje koje može dodatno osnažiti svoj organizam. Cijeđeni sokovi još su jedan način kako se dokopati tekućine i vitamina u isto vrijeme. S druge strane, zašećereni sokovi nisu pravo rješenje za žeđ, a ni alkohol. Zato ih ograniči koliko možeš i koristi ih isključivo kao povremeni ispušni ventil.

A ako želiš još savjeta vezanih za hranu, piće i tjelovježbu, svakako uđi u našu Fit Lifestyle grupu na Facebooku. Tamo te čekaju profesionalni savjeti fitnes trenera, ali i brojni simpatični entuzijasti poput tebe, željni podijeliti svoja iskustva vezana uz prelazak na zdrave navike!


Neugodni grč i upala mišića vježbati ili ne?

Koliko puta tjedno vježbati ako želiš produžiti život?

Trening za kondiciju trčanje – kako započeti radi zdravlja?

Što se događa s tvojim tijelom ako stalno jedeš fast food?