Lifestyle

Zašto je zapravo industrijski dodani šećer u hrani toliko loš za zdravlje?

18. ožujka 2021. 8 min Komentari
11 naminica koje trebate izbjegavati – 2021-03-17T103834.546

Svi mi slušamo svakodnevno o tome kako hrana bogata umjetnim sladilima nije dobra ni za liniju ni za zdravlje, no što je zapravo tome razlog?

Svatko tko želi unaprijediti cjelokupno zdravlje svog organizma, kao i bolje kontrolirati težinu svog tijela vjerojatno je čuo dobronamjerni savjet da mu u toj misiji redovito konzumiranje hrane bogate industrijski dodanim šećerima neće pomoći.

11-naminica-koje-trebate-izbjegavati-2021-03-18T231932.561

Unatoč tome, istraživanja su pokazala da prosječan stanovnik naše zemlje dnevno u sebe unese 165 grama šećera, što je daleko iznad europskog prosjeka, a i svjetlosnim godinama udaljeno od preporučenih količina – 25 g dnevno za žene i 37,5 g za muškarce.

Naravno, to samo potvrđuje da reći nekome da nešto nije dobro neće imati efekta, ako mu ne objasniš koje se zapravo negativne posljedice kriju iza onog što radi. Pa evo napokon jednog normalnog objašnjenja, kroz 3 najvažnija razloga zašto industrijski dodani šećer nije dobar za izgradnju tijela!

Ima ga svugdje, a u većoj količini uzrokuje bolesti

Sve kreće od definicije što je zapravo industrijski dodani šećer. Naravno, radi se o šećeru koji nije dio prirodnog sastava namirnice koju konzumiraš, već je dodan pri pripremi, kuhanju ili konzerviranju.

Šećer poboljšava okus i teksturu pa se zbog toga ne skriva samo u kolačima, čokoladi i slatkim keksima, već u brojnim drugim proizvodima, kako bi nam hrana bila privlačnija i donijela veći užitak dok je konzumiramo. Produžuje joj i rok trajanja.

11-naminica-koje-trebate-izbjegavati-2021-03-18T232405.506

Zbog toga su puni šećera čak i proizvodi koji se prodaju kao zdravi i prirodni, poput zobenih pahuljica i vitaminskih napitaka te takozvani “light” proizvodi, u kojima je mast elegantno zamijenjena šećerom. O kruhu, tjestenini i različitim umacima da ne govorimo.

Kod takvih proizvoda količina varira od 16 grama u porciji muzla do više od 40 grama u prosječnom voćnom jogurtu i gaziranom piću, što maksimalno otežava ostanak u zdravoj zoni dnevne konzumacije šećera.

Prvi veliki problem koji se javlja kod konzumiranja šećera tiče se izravno zdravlja tvog organizma. Naime, ako trpaš u sebe one količine koliko trpa prosječni građanin Hrvatske, dramatično se povećava opasnost od kardiovaskularnih bolesti, različitih unutrašnjih inflamacija, dijabetesa i bolesti jetre.

Do toga dolazi kao rezultat inzulinske rezistencije, kada tvoje stanice prestanu pretvarati šećer u energiju, već se on skladišti tamo gdje ne bi smio i polako radi štetu…

Prazne kalorije koje te ostavljaju bez energije

Većina onog što spada u industrijski dodane šećere zapravo je saharoza, jedan od najpoznatijih ugljikohidrata. Ona se u našoj krvi razgrađuje u glukozu i fruktozu te predstavlja brzi izvor energije za naše stanice.

Međutim, u njoj nema nutritivne vrijednosti i što je najgore, taj snažan impuls energije vrlo brzo ispari i ostavlja nas bez dugoročne energije, uz glad koja se vrlo brzo ponovo javlja.

11-naminica-koje-trebate-izbjegavati-2021-03-18T232654.487

Baš zbog toga je nastao naziv “prazne kalorije” za hranu bogatu umjetno dodanim šećerima, jer uz nju tijelo jednostavno ne dobiva sve ono što mu je potrebno, a zbog manjka energije koji se ubrzo javlja za vrijeme obroka, javlja se stalna potreba za unosom novih i novih kalorija…

Sladila maksimalno otežavaju održavanje linije

Nije slučajno da su među pretilim ljudima u većini oni koji su godinama konzumirali velike količine hrane bogate industrijski dodanim sladilima. Kao što smo već spomenuli, uz takve obroke dobivaš vrlo malo dugoročne energije i muči te konstantna glad, a unesena količina kalorija značajno je veća od one koju dobivaš konzumacijom neobrađenog voća i povrća.

Stvara se začarani krug u kojem stalno imaš potrebno za hranom, a tijelu ne daješ potrebne nutrijente, vitamine i minerale, što ga polako uništava. U isto vrijeme nakupljaju se masne naslage, kao rezultat kalorijskog suficita koji je neminovan uz ovakvu prehranu. Rezultat toga je sve manja pokretljivost i vitalnost, problemi sa zglobovima i leđima, kao i sve one bolesti srca, krvnih žila i jetre koje smo već nabrojali. Tu je i opaki dijabetes, koji čak i nosi neslavni naziv – šećerna bolest.

11-naminica-koje-trebate-izbjegavati-2021-03-18T233100.200

Uglavnom, industrijski dodani šećer svakako je opasniji od prirodnog, prije svega zbog puno veće gramaže disaharida koje unosiš u sebe ispijanjem gaziranog soka od naranče, u odnosu na jednako veliku naranču koju pojedeš.

Zato je bitno kontrolirati situaciju provjeravanjem sastava na etiketama proizvoda, da nas ne iznenadi ogromna količina skrivene saharoze. A najbolji savjet glasi ovako: unos šećera ne kontroliraj na dnevnoj, nego na tjednoj bazi, jer je puno lakše. I neka uvijek bude u granicama preporučenog.

To naravno ne znači da trebamo odustati od svega slatkog i ukusnog što nam serviraju, dapače. No, svakako treba imati na umu da je umjerenost ključna pri konzumaciji šećera, bilo da želiš oblikovati svoje tijelo ili samo biti dugoročno zdrava osoba.

A ako želiš još više od toga i tražiš stručnu podršku pri izgradnji vlastitog tijela, kroz razuman i održiv plan prehrane i tjelovježbe koji jamči rezultate, na pravom si mjestu. Obavezno se javi meni, treneru Kristianu.

Na temelju mojeg desetljeća i pol rada s više od 1000 zadovoljnih klijenata, brzo ćemo zajedno pronaći pravi balans unosa šećera i zdravih namirnica u tvoje tijelo. U svakom slučaju, uz moj personalizirani 90-dnevni online program preobrazbe siguran sam da ćeš bez problema ostvariti sve svoje zacrtane ciljeve i prije ljeta!


Trening za sagorijevanje masti – što vodi do uspjeha?

Trening za kondiciju trčanje – kako započeti radi zdravlja?

3 pitanja koja si trudnice postavljaju o svom tijelu nakon poroda

Prejedanje – istina o razlogu zašto ne možeš prestati jesti