Lifestyle

3 pitanja koja si trudnice postavljaju o svom tijelu nakon poroda

1. kolovoza 2024. 8 min Komentari

Trudnoća definitivno utječe na fizički izgled žene. No, za osobu koja živi zdravim životnim stilom promjena tjelesne figure samo je privremena i definitivno ne mora biti početak pretilosti.

Rođenje djeteta najljepši je trenutak u životu svake majke. No, trudnoća također predstavlja velik izazov, jer sa sobom donosi različite tjelesne tegobe, a i velike hormonalne promjene unutar organizma.

Između ostalog, dolazi do promjena u obliku tijela žene. Da, trudnički trbuščić neizostavan je dio procesa rođenja djeteta. Treba također reći da trudnica prije poroda jede i za sebe i za svoje dijete, kako bi osigurala bebi dobro zdravlje nakon što ga donose na ovaj svijet. To svakako utječe na tjelesnu masu.

Kombinacija uvećanog unosa kalorija i hormonalnih promjena dovodi do toga da žena tijekom trudnoće i nakon poroda ima osjećaj da više nije ista kakva je bila prije. To dovodi do javljanja različitih briga koje se skrivaju iza ova tri pitanja…

“Hoću li ponovo biti privlačna?”

Naravno, fizički izgled više nije primarna briga majke jednom kad se dijete rodi. Najvažnije je očuvati zdravlje mališana i pomoći mu da bezbrižno raste. No, pogled u ogledalo svejedno ponekad izaziva frustraciju i žena se pita može li njezina fizička pojava ikad više izazvati pregršt komplimenata.

Međutim, istina je da trudnoća definitivno ne mora biti kraj dobrog izgleda. Da, prvi mjeseci života djeteta su krucijalni i treba se mališanu u potpunosti posvetiti. Porod također traži i vremena za oporavak. No, nakon toga prelazak na zdrave navike, što uključuje redovitu tjelovježbu i uravnoteženu prehranu ne samo što može učiniti da majka postane fizički privlačna, već i da izgleda bolje nego što je ikad prije izgledala.

“Hoću li uspjeti skinuti kile koje sam dobila?”

U završnim mjesecima trudnoće žena dobije između 10 i 15 kilograma dodatne tjelesne težine. Nešto od toga će nestati nakon poroda, no mnogo ostaje.

Da, majka novorođenčeta definitivno će imati višak kilograma. To može biti zaista značajna količina masnih naslaga, ali i ne mora. Sve ovisi kako pristupaš prehrani za vrijeme trudnoće. Naime, ako se fokusiraš na nutritivno bogatu hranu umjesto na kalorijski bogatu hranu, tada te čeka i manje posla sa skidanjem kila nakon poroda.

Prehrana za vrijeme trudnoće svakako je tema o kojoj trebaš prije svega razgovarati s liječnikom. On će ti najbolje reći na čemu bazirati svoj jelovnik. No, jednom kad podariš život djetetu i oporaviš se od poroda, tada više nema zapreka da polako, ali sigurno dovedeš svoju tjelesnu težinu u red. Bitno je samo u potpunosti se ne zapustiti, jer imaj na umu da zdravlje i sigurnost djeteta između ostalog ovise i o tvojoj fizičkoj vitalnosti. Ako to tako shvatiš, neće ti biti problem skinuti dobivene kile i doći u fantastičnu formu.

“Hoću li ikad izgledati kao prije rođenja djeteta?”

Istina je da neke majke nakon poroda više nikad ne postignu liniju koju su imale u prošlosti. No, to je rezultat isključivo promjena u njihovom životnom stilu. Naime, mnoge žene jednostavno smatraju da više nemaju ni vremena ni motivacije paziti na svoj izgled. Sada je tu dijete čija dobrobit je najvažnija.

To do neke mjere ima smisla, ali ne u potpunosti. Da, žena mora velik dio vremena posvetiti svojem mališanu. No, ako se zna dobro organizirati itekako će pronaći prostor za redovitu tjelovježbu, kao i za prehranu baziranu na kvalitetnim namirnicama.

Što time dobiva majka? Ne radi se samo o fizičkoj privlačnosti i vlastitom egu. U pitanju je povećanje vlastite energije, izdržljivosti i snage. Pravi režim kontrole tjelesne težine također poboljšava zdravlje srca, pluća, mišića, kostiju i zglobova, a i popravlja raspoloženje te podiže kognitivne sposobnosti. Što je najvažnije, pomaže izbacivanju stresa iz tijela, a upravo od stresa i brige je nemoguće pobjeći ako si roditelj.

Zato ima smisla poželjeti izgledati kao prije rođenja djeteta. Pa čak i bolje od toga. Zdrava, opuštena i zadovoljna majka pobrinut će se i da njezina beba živi u sretnom okruženju.

A fizički izgled od prije trudnoće moguće je postići već za godinu dana nakon poroda. Bitno je samo pronaći pravu kombinaciju prehrane i tjelovježbe te se potruditi što uspješnije izbacivati stres iz svog tijela.

Za nekog tko ima malo dijete to nije posve lako. Srećom, postoje jednostavne, a efikasne vježbe koje možeš već u pola sata odraditi na prostirci u svom domu. Idealne su za nekog kome je svaka sekunda vremena dragocjena. Troše značajnu količinu kalorija, a i izbacuju stres iz tijela.

Baš takve vježbe pronaći ćeš u našoj BudiFit aplikaciji. Uz BudiFit app na raspolaganju ti je video demonstracija stotina različitih vježbi, uključujući i one koje možeš odraditi koristeći isključivo težinu vlastitog tijela, što je idealno za majke.

Ne samo što dobivaš raskošnu kolekciju vježbi, već i svog online trenera, mag. kineziologije Kristiana Tina Amstronga. Njemu se svakog dana možeš javiti za savjet, a za tebe će također osmisliti konkretan plan vježbi, na temelju tvojih fizičkih karakteristika i postavljenih ciljeva.

Dodaj tome mogućnost mjerenja i analize rezultata, kao i čvrstu mentalnu podršku tijekom transformacije. Možeš računati i na pokoji vrijedni savjet o prehrani. Sasvim dovoljno da poželiš skinuti BudiFit app i iskušati ga BESPLATNO 7 dana, s ciljem dovesti svoje zdravlje i figuru na razinu na kojoj nikad prije nisu bili!


U koje doba dana je najbolje vježbati ako radiš u smjenama?

Trening za leđa – učini ih snažnijima uz ove vježbe!

Vježbati prije ili poslije jela? Treba ti gorivo!

Trening za celulit – kardio na traci ili orbitreku ti neće pomoći!