Zdrava prehrana

Koju hranu možeš jesti u velikim količinama, a da se ne udebljaš?

27. rujan 2022. 6 min Komentari

Svaka namirnica ima različitu kalorijsku vrijednost, zbog čega neka hrana ubrzano deblja, dok drugu možeš jesti do mile volje, uz male izglede da ćeš zbog nje povećati svoju tjelesnu masu…

Nema sumnje, prehrana je čvrsta baza svakog uspješnog mršavljenja, kao i kvalitetne izgradnje ljudskog tijela. Bez pravog izbora namirnica teško je očekivati da će se tvoje masne naslage otopiti, čak i ako vrlo aktivno trošiš kalorije kroz treninge i tjelovježbu, zbog čega je zaista bitno mudro odabrati što jesti i u kojim količinama.

Tu ključnu ulogu ima nutritivna vrijednost namirnica, jer ako želiš popraviti zdravstveno stanje svog organizma i podići energiju, nužno je da unosiš u sebe minerale, vitamine, vlakna, proteine te esencijalne masti i zdrave ugljikohidrate.

No, osim hranjivosti, ako pokušavaš kontrolirati svoju tjelesnu težinu za tebe će biti važna i kalorijska vrijednost tvog obroka, koja se razlikuje od namirnice do namirnice.

Negdje među najgorim opcijama svakako je čokolada, koja u stotinjak grama ima oko 500 kilokalorija, koje u sekundi ubaciš niz grlo, a upravo toliko kalorija ćeš potrošiti kroz pola sata intenzivnog treninga, što ti dovoljno govori koliko je bitno što unosiš u sebe.

S druge strane, postoje namirnice čija je kalorijska vrijednost deset ili dvadeset puta manja, a svejedno ti osiguravaju zadovoljavajuću sitost te daju vrijedne nutrijente, zbog čega se na njima itekako isplati bazirati vlastitu prehranu…

Voće i povrće neće te udebljati

Kad govorimo o niskokaloričnoj hrani, povrće je tu svakako prva opcija koja pada na pamet, jer krastavci imaju tek 10 kilokalorija na stotinu grama, a izuzetno su ukusni i mogu te zasititi.

Svježi kupus kao prilog mesu ili biljnom izvoru proteina također je sjajna opcija sa svojih 25 kilokalorija, a tu je i brokula s 33, cvjetača s 28 i kelj s 46, kojih možeš pojesti više od kilograma da u sebe uneseš manji broj kalorija nego pri grickanju male čokolade.

Mrkva, paprika, rajčica, šparoga, špinat i poriluk također imaju nisku kalorijsku vrijednost, a nutritivno su vrlo hranjivi, dok te definitivno neće udebljati ni gljive poput šampinjona, sa svojih 24 kilokalorija na 100 grama, a vrlo su ukusne i izazivaju sitost.

Ne zaboravimo naravno ni voće, koje ne samo što je krcato vitaminima i mineralima, već i prijeko potrebnom vodom za normalno funkcioniranje tvog organizma, a kalorijska vrijednost mu je također niska.

Pa tako dinja ima samo 28 kilokalorija na stotinu grama, a lubenica 24, dok su brojke tek malo veće vezane uz jabuke, kruške, marelice, mandarine, šljive i naranče.

Od toga donekle odudara banana sa svojih 89 kilokalorija, jer u sebi ima nešto više šećera, ali svejedno spada među dijetne proizvode ako s njom ne pretjeraš, a dat će ti mnoge vrijedne nutrijente, uključujući mineral kalij i vitamin C te biljna vlakna…

Izbjegavaj industrijski obrađenu hranu

Naravno, dok si u fazi mršavljenja ne možeš jesti isključivo voće i povrće, jer tijelu trebaju i druge namirnice. Svejedno, riba, piletina i puretina neće te udebljati ako s njima ne pretjeraš, kao ni biljni izvori proteina na bazi soje, kvinoje i graška.

Integralne žitarice i grahorice također su dobar način kako tijelu dati vrijedne nutrijente, a da unos kalorija ostane pod kontrolom, no ono što svakako trebaš izbjegavati su “prazne kalorije”. Radi se o industrijski obrađenoj hrani koja zapravo nije prazna, već krcata kalorijama, samo je nutritivna vrijednost tih namirnica vrlo niska.

Zato ako uživaš u slasticama, keksima, pekarskim proizvodima, pohanom mesu i krumpirićima te ostaloj brzoj hrani koja se čini uvijek nadohvat ruke, moraš znati da će ti ona značajno otežati postizanje kalorijskog deficita, a postoje veliki izgledi da će te dovesti do daljnjeg debljanja.

Zbog toga je najbolje rješenje umjerenost pri hrani primamljivog okusa, a niske nutritivne vrijednosti. Jednom tjedno sasvim ti je dovoljno da kušaš nešto takvo, a ostatak prehrane svakako baziraj na hranjivim, a kalorijski niskim namirnicama, jer to je najbolji put do rasta energije, boljeg zdravlja i ljepšeg oblikovanja tijela.

A ako te zanima koje namirnice najviše pogoduju kvalitetnoj izgradnji tijela te kako ih pripremiti i uvrstiti u svoju prehranu, svakako se uključi u našu FitLifestyle grupu na Facebooku, gdje ćeš pronaći profesionalne savjete fitnes trenera, kao i simpatične zaljubljenike u zdravi život koji će rado s tobom podijeliti svoja iskustva!


Endomorf dijeta – što svakodnevno jesti i kako vježbati

Sladoled, čokolada, kolač – što od slastica je najmanje zlo za tvoju dijetu?

Dijeta po krvnim grupama – prilagodi ono što jedeš svom organizmu

Keto dijeta rezultati – što se događa jednom kad staneš?