Zdrava prehrana

Endomorf dijeta – što svakodnevno jesti i kako vježbati

24. prosinca 2024. 9 min Komentari

Endomorf dijeta osmišljena je kako bi pomogla onima koji imaju izazovan metabolizam te vrlo lako prikupljaju masne naslage na svom tijelu. Traži pažljiv unos ugljikohidrata, ali i donošenje razumnih odluka po pitanju onog što jedeš.

Nismo svi isti po pitanju fizičkog izgleda. Postoje različiti tipovi tijela i o tvojoj građi u nekoj mjeri ovisi kako će se slagati masne naslage na tebi. Pa su tako ektomorfi mršavi i brzo troše kalorije pa je dojam da mogu jesti koliko žele, bez da se udebljaju. S druge strane, teško dobivaju na mišićnoj masi.

Tu su i mezomorfi koji se smatraju sportskim tipovima, jer imaju potencijal vrlo lijepo oblikovati tijelo. No, to će postići samo ako se ne zapuste. I onda su tu još endomorfi, oni kojima nije problem dobiti mišićnu masu, ali i ubrzano slažu masne naslage na svom tijelu.

Tužna žena s prekomjernom težinom sjedi na krevetu s rukama preko lica, vaga za mjerenje pokraj nje.

Ako spadaš među endomorfe vjerojatno znaš da je za tebe poseban izazov održavati tjelesnu težinu pod kontrolom. Tvoje tijelo ima sklonost biti okruglo, a ekstremiteti su ti uvećani u odnosu na druge tipove tijela, pogotovo noge. Isto vrijedi i za zglobove.

Pa iako imaš određene predispozicije patiti od prekomjerne tjelesne težine, istina je da ti endomorf dijeta može pomoći da očuvaš zdravlje svog organizma. Dapače, kad znamo da su Jennifer Lopez i Kim Kardashian endomorfi, onda je jasno da zapravo ovaj tip tijela može postići i zaista impresivnu liniju. Naravno, pod uvjetom da prijeđeš na zdrave navike i paziš što unosiš u sebe.

Kako izgleda zdrava endomorf dijeta?

Endomorf tip tijela traži od tebe usmjeravanje posebne pažnje prema unosu ugljikohidrata. Naime, upravo ovaj tip hranjivih tvari kod endomorfa izaziva ubrzano debljanje. Zato se neki odlučuju za keto dijetu koja gotovo u potpunosti izbacuje ugljikohidrata iz prehrane. No, u praksi se to pokazuje kao prilično loša odluka. Tijelo traži 35% ugljikohidrata od onog što unosiš u tijelo. Tako dobivaš energiju i čuvaš svoje zdravlje.

Ista stvar je i s paleo dijetom. Ona također ograničava unos ugljikohidrata, što može biti dobro za tjelesnu masu endomorfa, no osjetit će se na energiji i raspoloženju te je dugoročno teško održiva.

Zdrava endomorf dijeta pak nije nimalo ekstremna. Traži od tebe tek da pokušaš maksimalno smanjiti unos jednostavnih ugljikohidrata. Dakle, limitiraj bijeli kruh, bijelu rižu, kolače, slastice, kekse, čokoladu i sve ono osiromašeno industrijskom obradom.

Loš izbor ugljikohidrata – slatkiši, peciva i prerađena hrana na stolu.

S druge strane, kompleksni ugljikohidrati itekako su poželjni. Oni ti daju prijeko potrebnu energiju, a opet te neće opteretiti značajnim viškom kalorija. Među njih spadaju batat, integralna riža, mahunarke, orašasti plodovi i kvinoja.

Voće i povrće također su poželjni, jer izvor su zdravih ugljikohidrata. Patlidžan, tikvica, brokula, zelena salata i rajčica trebali bi se redovito naći na tvom tanjuru, a jabuke, kruške, naranče i bobičasto voće dobar su izbor međuobroka.

Dodaj tome izvore zdrave masti, poput avokada, maslinovog ulja, badema, ribe i različitih sjemenki. Tofu, soja, pileća prsa, puretina, nemasna govedina i jaja će se pak pobrinuti za adekvatan unos proteina, važnih za oblikovanje tvojih mišića. Tome imaš pravo dodati svježi sir i grčki jogurt ako ih toleriraš.

Tako dobivaš jelovnik koji će dati tvom tijelu sve što mu je potrebno. Dobit će razumnu količinu ugljikohidrata, pojačanu zdravim mastima i vrijednim proteinima. Pobrinut ćeš se i za adekvatan unos vitamina, minerala pa i biljnih vlakana.

Kako treba vježbati netko tko je endomorf?

Endomorf dijeta daje solidne rezultate, no oni mogu biti još bolji ako tome dodaš redovito kretanje. Time ćeš maksimalno olakšati posao svom metabolizmu.

Osim redovitog hodanja i kardio aktivnosti, endomorf bi trebao povremeno u svoj raspored ubaciti i intervalni trening. Tako ne samo što trošiš kilokalorije, već i pomažeš metabolizmu da se ubrza. I da, tu su treninzi s otporom. Oni pomažu da očuvaš mišićnu masu dok provodiš svoju dijetu, a imaš je priliku i povećati jednom kad razdoblje strogog režima unosa kalorija završi.

Preporučuju se kompleksne vježbe koje ciljaju na više različitih mišićnih skupina. Čučnjevi, mrtvo dizanje i sklekovi spadaju među takve vježbe. Čak i bez dodatnog otpora pozitivno će djelovati na tvoju mišiću masu.

U svakom slučaju, endomorf dijeta praćena redovitim treniranjem pobrinut će se da dovedeš svoju tjelesnu težinu u red. Neće biti jednostavno, no jednom kad se navikneš na svoje nove navike rutinski ćeš doći do željenih rezultata.

Drugim riječima, biti endomorf ne znači da moraš živjeti s velikom količinom sala na svojim kritičnim dijelovima tijela. Baš suprotno. A ako te zanima na što još paziti dok prelaziš na zdravi stil života, svakako se priključi našoj Fit Lifestyle grupi na Fejsu. Tamo te čekaju svakodnevni savjeti profesionalnog fitnes trenera, kao i tisuće tebi sličnih entuzijasta koji su spremni podijeliti vlastita iskustva vezana uz prehranu i tjelovježbu!

Endomorf dijeta – najčešće postavljana pitanja

Hoće li endomorf prije ili kasnije patiti od pretilosti?

Endomorf koji brine o svom tijelu ne samo da neće patiti od pretilosti, već može bez problema zadržati svoje dimenzije izvan zone prekomjerne tjelesne težine. Za to će mu možda trebati više truda nego drugim tipovima tijela, no uz pravi režim prehrane i ponešto fizičke aktivnosti to je itekako izvedivo.

Je li keto dijeta najbolja endomorf dijeta?

Ne, keto dijeta nije zdrava endomorf dijeta. Možda pomaže pri otapanju masnih naslaga, no loše utječe na cjelokupno zdravlje organizma, jer ugljikohidrati su u značajnoj mjeri potrebni svakom čovjeku. Uz keto dolazi i do mentalnog pucanja te bumerang efekta, odnosno još većeg debljanja. Zato nemoj prakticirati ovu dijetu ako ti je stalo do dugoročnih rezultata.

Može li endomorf smršaviti bez redovitog vježbanja?

Stroga endomorf dijeta može osigurati održavanje tjelesne težine čak i bez redovitog treniranja. No, puno je jednostavnije i lakše doći do rezultata ako svojoj uravnoteženoj prehrani dodaš svakodnevnu fizičku aktivnost.


Sladoled, čokolada, kolač – što od slastica je najmanje zlo za tvoju dijetu?

Dijeta po krvnim grupama – prilagodi ono što jedeš svom organizmu

Fasting dijeta – zašto nije dobra za žene u perimenopauzi?

Vježbati prije ili poslije jela? Treba ti gorivo!