Fitness

Zašto vježbati redovito, ali ne svaki dan? 3 ključna razloga!

29. studenoga 2024. 10 min Komentari
Zašto vježbati redovito, ali ne svaki dan

Stroga rutina može naštetiti tvom napretku. Ako te zanima trebaš li trenirati svaki dan, odmah ću ti reći da ne moraš. Otkrit ću u ovom tekstu zašto vježbati redovito, ali opet ne pretjerivati.

Znam kao i svi drugi kako je dobar osjećaj završiti trening. Oslobađaš se stresa se na produktivan način, osjećaš ponos zbog izvršavanja teškog zadatka i primaš nevjerojatan endorfinski poticaj.

Međutim, čak i oni najoduševljeniji vježbači trebali bi povremeno napraviti pauzu. Na primjer, kad sam bio na fakultetu, trčao sam na visokoj razini i pokušavao postići neke prilično uzvišene atletske ciljeve. No, barem nekoliko puta mjesečno uzeo sam dan za potpuni odmor.

Iako možda misliš kako će ti slobodan dan uništiti napredak ili negativno utjecati na tvoje mentalno i tjelesno zdravlje, uvjeravam te da to nije slučaj. Zato sam odlučio ovdje ti objasniti zašto vježbati redovito, ali ne baš svaki dan.

Ako te zanima zašto vježbati s povremenim pauzama, moraš znati da postoji niz snažnih blagodati koje ćeš dobiti od odmora. To će te zapravo približiti postizanjuzdravstvenih i kondicijskih ciljeva. Izdvajam tri razloga zbog kojih ne trebaš vježbati svaki dan. Istaknut ću i neke znakove na koje moraš paziti, a koji timožda govore da je vrijeme za pauzu.

1. Zašto vježbati s pauzama? Tako potičeš rast i nepredak!

Možda se čini kontraintuitivnim, ali tvoja mišićna masa, među ostalim mjernim podacima fizičke spremnosti, zapravo raste za vrijeme odmora.

Snaga, energija, brzina i mišićna masa zapravo se povećavaju tijekom razdoblja odmora. Tehnički je to poznato kao „specifične prilagodbe nametnutim zahtjevima”. Ako cijelo vrijeme treniraš žestoko i ne dopuštaš tijelu da to „sustigne“, primijetit ćeš da ne napreduješ tako brzo kao oni koji su dovoljno pametni da ugrade dan odmora.

Stoga, ako želiš postati jači, moćniji sportaš ili samo pokušavaš poboljšati svoju cjelokupnu kondiciju i tjelesnu građu, naporno treniranje svaki dan bez odmora zapravo će tome stati na put. To je najvažniji razlog zašto vježbati razumno. Umjesto neumornog treniranja unesi nekoliko laganih dana u svoju rutinu i daj priliku mišićima da se regeneriraju.

2. Osvježit ćeš svoj um

Svi se usredotočuju na fizičke aspekte vježbanja. Međutim, često ne uspijemo prepoznati koliko utjecajan može biti i um.

Na primjer, jedna od mojih najboljih utrka iz studentskih dana dogodila se kad sam bio potpuno psihički i fizički koncentriran i nadmoćan. Iskreno sam vjerovao da ću prijeći 1,6 kilometara za manje od pet minuta. Ostao sam mentalno angažiran cijelu utrku, a onda sam konačno postigao taj cilj.

Isto tako, kad sam bio mentalno ispražnjen od teškog tjedna, srušio sam se i izgorio u utrci tog vikenda. Iako sam bio fizički spreman da radim dobro, jednostavno nisam mogao ostati angažiran na utrci, a moj je nastup neizmjerno patio. Znao sam, da bih se bolje snašao u sljedećoj utrci moram napraviti pauzu da napunim misli.

Prema psihologinji Cristini Domínguez, koja savjetuje klijente o sportskim performansama:

“Ako ste obično netko tko postaje uzbuđen oko fizičkog naprezanja, a onda otkrijete da je pogonska energija isparila, to je vjerojatno još jedan pokazatelj da ste pretjerali i da bi vam koristilo slobodno vrijeme.”

Trenutnoti je možda teško uzeti nekoliko slobodnih dana. No, usredotočujući se na svoje mentalno zdravlje, daleko ćeš više profitirati od svojih budućih treninga. Uz malo odmora zapravo ćeš pronaći radost radeći svoje treninge, umjesto da forsiraš i osjećaš se jadno cijelo vrijeme.

3. Smanjit ćeš rizik od ozljeda

Na pitanja kada vježbati i koliko često vježbati odgovor ovisi i o zdravlju tvog tijela. Uključujući dane odmora u svoju rutinu treninga možeš smanjiti rizik od ozljeda. To je izuzetno važno, pogotovo jer te ozljeda može spriječiti da vježbaš mjesecima ako je teška. Kad se osjećaš previše umorno i tvoje tijelo vapi za odmorom, to bi mogao biti recept za katastrofu.

Kako se umor pojavljuje, povećava se vjerojatnost ozljeda … iako se tvoji mišići mogu “osjećati” spremnima za trening, središnji živčani sustav mogao bi biti prilično umoran, što dovodi do loših obrazaca kretanja, a to može povećati vjerojatnost ozljede.”

Iako će uvijek u bilo kojem programu vježbanja postojati određeni rizik od ozljeda, šanse za ozljeđivanje možeš minimizirati pametnim slušanjem tijela, postupnim povećanjem opterećenja i odmorom po potrebi.

Kako znati kada uzeti dan za odmor

Sada kada smo odgovorili zašto vježbati redovito, ali ne svakodnevno, vrijeme je da odredimo koliko često vježbati. Teško je točno odrediti kada trebaš potpuno odvojiti dan od vježbanja, ali postoje neki uobičajeni znakovi na koje moraš paziti.

Zašto vježbati redovito

To uključuje:

• Poteškoće s buđenjem

• Poteškoće sa spavanjem

• Viša razina stresa od normalne

• Niska ili nikakva motivacija

• Nemogućnost koncentracije

Naravno, ovaj popis nije sveobuhvatan. Međutim, to je dobro polazište. Uz ove znakove, možda je najvažniji pokazatelj kako se osjećaš. Slušaj svoje tijelo i ako si stvarno na rubu odluke trebaš li vježbati ili ne, uvijek možeš igrati na sigurno i odmoriti se.

Završne misli zašto vježbati, ali ne svaki dan

Ako se osjećaš tjelesno umorno iz dana u dan, neprestano pod stresom pri pomisli na vježbanje, možda je vrijeme da svoje tijelo odmoriš.

Kad god se osjećam nemotivirano vježbati više dana zaredom, to je obično znak da moram uzeti slobodan dan. Kad slušam taj signal, uvijek se vratim sutradan osjećajući se osvježen, oporavljen i spreman ponovno snažno udariti.

Slušajući vlastito tijelo i dajući si dopuštenje da uzmete slobodan dan po potrebi, razvit ćeš zdrav odnos s vježbanjem, što će ti u konačnici pomoći da pronađete svoje najsretnije ja.

Posebno sam ponosan na velik broj transformacija svojih prijatelja i klijenata koje možeš pratiti na profilima mojih društvenih mreža. Neću te varati, takve transformacije nije lako postići, no trudim se od prvog dana sa svojim klijentima imati kvalitetan, prijateljski, humani odnos i doista slušati njihove potrebe. A ako želiš vidjeti što je sve potrebno za uspješno postizanje rezultate, za početak se priključi u moju Fit Lifestyle grupu. Tamo te čekaju moji savjeti vezani uz rad na izgradnji tijela, kao i aktivna zajednica entuzijasta koji obožavaju radi na sebi i svom zdravlju!

Zašto vježbati uz dane odmora – najčešće postavljana pitanja

Zašto je toliko bitno uzeti dan odmora dok pokušavam izgraditi tijelo?

Povremeni dani odmora pomažu tvojoj mišićnoj masi da raste, a i čuvaju te od ozljeda te od mentalnog pucanja. Mnogo znače za ostvarenje tvojih dugoročnih planova.

Što će se dogoditi ako nikad ne uzimam dan odmora od tjelovježbe?

Napredak možda neće biti zadovoljavajući ako baš nikad ne uzimaš dan odmora. Mogu se također dogoditi ozljede, a i može doći do zasićenja koje će te udaljiti od zdravog stila života.

Koliko dana odmora trebam uzeti od vježbanja svaki tjedan?

Sve ovisi o tvojim ciljevima. Jedan dan odmora obavezno trebaš uzeti. Ako se rekreativno baviš treningom tada nema razloga da ne uzmeš dva ili tri dana odmora svaki tjedan.


Elastične trake za vježbanje – moćno oružje pri izgradnji tijela!

Kardio trening za žene zone 2 – kako ga odraditi?

U koje doba dana je najbolje vježbati ako radiš u smjenama?

Trening za leđa – učini ih snažnijima uz ove vježbe!