Tijelo

Vitamini za djecu – Kako ojačati imunitet predškolcima bez drame?

8. svibnja 2025. 10 min Komentari
Djeca u vrtiću s glazbenim instrumentima, nasmijana i puna energije – ilustracija zdravog imuniteta uz podršku pravilne prehrane i dodatka prehrani Forever Kids.

Predškolci znaju često biti bolesni, jer im imunološki sustav još uvijek nije na potrebnom nivou da bi se bez problema nosio s virusima i bakterijama. Zato su vitamini za djecu posebno bitni, jer ne samo što podižu imunitet već i potiču zdrav i pravilan rast.

Naše zdravlje u velikoj mjeri ovisi o onome što jedemo i kakav životni stil vodimo. To vrijedi i za djecu. Ona su prilično osjetljiva, jer njihovi organizmi još nisu dostigli razinu na kojoj su u odrasloj dobi, prije svega po pitanju borbe sa zdravstvenim tegobama.

Zato djeca češće završavaju u krevetu s vrućinom i podložnija su prehladama. Naravno, u takvim situacijama nužno je potražiti pomoć liječnika i strogo se držati njegovih uputa.

No, istina je i da vitamini za djecu mogu predstavljati pozitivan impuls. Naime, postoji nedostatak različitih vitamina i minerala među predškolskom djecom, kako zbog prehrane, tako i zbog potreba organizma koje su pojačane tijekom rasta. Zato u ovom tekstu otkrivamo kako ojačati imunitet djece dodacima prehrani i koji su optimalni prirodni dodaci za školsku djecu kojoj nedostaje vitamina.

Zašto su djeca često bolesna?

Dok djeca rastu njihov organizam definitivno nije na istom nivou kao i odraslima. Posebno je kritično u prve dvije godine života, kada na njih zaista treba paziti, jer imunološki sustav im je još prilično nerazvijen.

Nakon druge godine situacija se poboljšava, ali praktički do kraja srednje škole nastavljaju imati problema s virusima i bakterijama, zbog imuniteta koji još nije dostigao svoj vrhunac. Pritom neka djeca imaju manje zdravstvenih tegoba, a druga više, što ne mora ništa značiti za njihovu budućnost. Nekima samo treba više vremena da očvrsnu.

Pa iako se stvara dojam da djeca mogu jesti što god žele, jer su ionako u razvoju pa to neće imati posljedica, istina je da se protiv boležljivosti moguće boriti i adekvatnom prehranom. To je teže nego kod odraslih, jer predškolci ne vide širu sliku. Ako im je nešto fino poželjet će to pojesti. Ako nije odbit će unijeti hranu u sebe. Zato je jačanje imuniteta predškolaca kroz prehranu pravi izazov, no vitamini za djecu od iznimne su važnosti pa ne treba odustati od inzistiranja na zdravim namirnicama, čak i ako mališan tvrdoglavo odbija hranu koja je nutritivno bogata.

Minerali i vitamini za djecu – uloga u rastu i imunitetu

Vitamini i minerali imaju bitnu ulogu u razvoju djece. Posebno to vrijedi za vitamine C, D, B6 i B12 koji jačaju imunološki sustav i čine ga otpornim u dvoboju s bakterijama i virusima. Cink, selen i bakar neki su pak od minerala koji će pomoći imunološkom odgovoru mališana.

Nasmijana djevojčica u vrtiću s prekriženim rukama, simbol snažnog imuniteta i zdravog razvoja uz podršku dodatka prehrani Forever Kids.

Radi se o mikronutrijentima koji pomažu pri regeneraciji tkiva i zacjeljivanju rana. Imaju protuupalno djelovanje te tako daju priliku organizmu da se suprotstavi onim štetnim tvarima koje mogu izazivati bolest.

Kad je u pitanju pak rast, vitamini za djecu igraju posebno važnu ulogu. Tu prije svega vrijedi izdvojiti vitamin D koji pomaže apsorpciji kalcija i tako čini kosti snažnima i zdravima. Vitamin C je bitan pri apsorpciji željeza te je važan za zube, kosti i desni.

Tu su još vitamini B6 i B12 koji pomažu u proizvodnji eritrocita te oslobađaju energiju, a vitamin E pomaže razvoju zdrave kože. Vitamini A i F te riboflavin, folna kiselina te tiamin također su bitni pri razvoju školaraca. Što se pak minerala tiče, željezo je posebno važno za rad mozga i prijenos kisika tijelom, a kalcij za kosti i zube. Cink pak pomaže pri zacjeljivanju rana, a jod je neophodan za proizvodnju hormona štitnjače.

Dakle, postoji niz minerala i vitamina koji su neophodni djeci. Neke od njih predškolci i školarci imaju u svojem organizmu u sasvim dovoljnoj dozi. Druge pak treba unijeti kroz prehranu.

Što djeca najčešće ne unose dovoljno?

Koji vitamini za djecu su deficitarni unutar organizma predškolca i školarca ovisi prije svega o dobi. Pedijatri među onima koji su u vrtiću ili u osnovnoj školi najčešće spominju nedostatak vitamina D. Njega dijete dobiva uz pomoć sunca dok je vani lijepo vrijeme, no tijekom zime je sasvim drukčija priča. Naravno, ako je mališan sklon previše vremena provoditi u kući tada mu fali vitamin D tijekom cijele godine.

Među predškolcima može postojati nedostatak vitamina C i B12, ključnih za misiju kako ojačati imunitet djece. Tu je naravno i nedostatak vlakana zbog industrijski osiromašene prehrane, što je možda veći problem kod odraslih nego kod predškolaca. Zna im pak faliti i fitonutrijenata, poput luteina i zeaksantina koji pozitivno utječu na kognitivnu sposobnost i koncentraciju.

Djeca u srednjoj školi imaju nešto drukčije potrebe. Tada ulaze u završnu fazu rasta, kada im zna faliti kalcija i željeza, nužnih za zdravlje kostiju i normalno funkcioniranje krvožilnog sustava.

Vitamini za djecu u hrani i dodacima prehrani

Nema sumnje, nutritivno bogata prehrana ne samo što mnogo znači odraslima, već i djeci. Naime, upravo vitamini i minerali mogu ojačati imunitet te pomažu pri pravilnom rastu. Zato bi dijete trebalo jesti zdrave namirnice. Tu prije svega mislimo na voće, povrće, cjelovite žitarice, grahorice, orašaste plodove pa i mliječne proizvode.

Katkad je to vrlo teško provesti u djelo, jer predškolci i školarci imaju neki svoj pogled na prehranu koji ne uključuje brigu o nutritivnoj vrijednosti namirnica. Zbog toga odbijaju zdravi jelovnik i okreću se industrijski osiromašenim namirnicama.

Srećom, umjesto vječne borbe s mališanom oko toga što će jesti, a što neće, moguće je popraviti situaciju dodacima prehrani. To mogu biti prirodni dodaci za školsku djecu koji će im pomoći unijeti u tijelo one vitamine i minerale koji mališanima obično nedostaju. Radi se svakako o najbezbolnijem načinu kako ojačati imunitet djece, pod uvjetom da je dodatak prehrani dovoljno ukusan da im se svidi.

Vesela djeca uživaju u svježem voću na otvorenom, prikaz zdrave prehrane i unosa vitamina uz podršku dodataka poput Forever Kids.

Na jedan takav dodatak smo nedavno naišli i možemo ga preporučiti. U pitanju je Forever Kids, tablete za žvakanje s izvrsnim okusom grožđa. Iza njih se skriva multivitamin posebno skrojen za zadovoljavanje potreba djece. Krcat je različitim mineralima i vitaminima za djecu, uključujući vitamine D, C i B12. Tome je dodana pristojna količina željeza te fitonutrijenti iz dvadesetak različitih vrsta voća i povrća, uključujući sirovu brokulu, špinat, mrkvu i ciklu. Forever Kids namijenjen je djeci starijoj od 2 godine koja pod nadzorom odraslih mogu sažvakati dvije tablete dnevno. Djeca starija od 4 godine trebala bi u sebe unijeti 4 tablete dnevno. U pakiranju je 120 tableta.

Zaključak

Minerali i vitamini za djecu su ključni kako bi njihov imunitet odlično funkcionirao, pogotovo nakon druge godine života. Ne samo što jačaju odgovor organizma na viruse i bakterije, već i potiču zdrav i pravilan rast.

Vitamini C, D i B12 posebno su važni za imunitet i rast djece. Ako im dodamo željezo, kalcij, jod i bakar imamo pravi odgovor na pitanje kako ojačati imunitet djece. To je moguće ostvariti nutritivno bogatom prehranom, baziranom na voću, povrću i mliječnim proizvodima.

Treba ipak reći da sa predškolcima i školarcima to zna biti malo teže provesti u djelo. Srećom, osim zdravog, ali nedovoljno ukusnog voća i povrća postoje još prirodni dodaci za školsku djecu koji će pomoći. Spomenuli smo već Forever Kids, ukusni multivitamin bez umjetnih boja koji je svakako jedno od rješenja kako dati dječjem organizmu ono što mu treba. Zato smo se na portalu Budi Fit potrudili nabaviti popust od 15% dostupan svakom tko kupnju obavi preko našeg linka. Naravno, ovaj dodatak prehrani ne može zamijeniti zdrave namirnice i nije mu to svrha, ali definitivno može pomoći da razvoj predškolaraca i školarca u njegovoj osjetljivoj dobi krene u pravom smjeru.


Forever Living iskustva – vrijede li napitci od aloje i ostali proizvodi?

Zdravo srce bez lijekova – što kaže znanost, a što iskustvo?

Koliko često trebamo čistiti crijeva – mit ili potreba?

Hormonalna ravnoteža kod žena – kako je prirodno podržati nakon 40-e?