Tijelo

Zglobovi i kralježnica – kako spriječiti ukočenost i bol kod sjedenja?

9. svibnja 2025. 11 min Komentari
Žena u uredu osjeća bol u leđima zbog dugotrajnog sjedenja, simbolizira problem ukočenosti i bolova u kralježnici i zglobovima uzrokovanih sjedilačkim načinom života.

Bol u koljenima, kao i drugi problemi sa zglobovima postali su neizostavan dio svakodnevice onima koji žive modernim stilom života. Zato ovdje otkrivamo kako postići pokretljivost bez lijekova te koji prirodni dodaci za zglobove mogu napraviti razliku.

Život s bolovima. To je postalo sasvim uobičajeno za nekog tko provodi osam ili više sati dnevno u uredskom stolcu. Provođenje pak vremena u kauču također pretjerano ne pomaže. Naime, čovjek je stvoren za kretanje i pasivno provedeno vrijeme itekako će se osjetiti na stanju tvojih zglobova, a i na stanju tvoje kralježnice, pogotovo ako je tvoje tijelo često u neprirodnom položaju.

Bilo da je u pitanju bol u koljenima ili bol u leđima, uzrok je u mnogim situacijama upravo stil života, odnosno radiš li aktivno na svojoj fizičkoj spremi. No, istina je i da mnogo toga ovisi o onome što unosiš u svoje tijelo. Naime, tvoji zglobovi trebaju tvari koje će im pomoći da normalno funkcioniraju. Zato prije nego dođeš do faze da moraš piti tablete protiv bolova svakako ima smisla raspitati se o tome kako kroz unos pravih nutrijenata popraviti situaciju. Istina je, moguće je na vrijeme postići vlastitu bezbolnu pokretljivost bez lijekova. U tome između ostalog pomažu prirodni dodaci za zglobove.

Bol u koljenima – zašto zglobovi pate i kad ne vježbamo?

Ukočenost, crvenilo kože, žarenje. To su neki simptomi bolova u zglobovima, bilo da se radi o koljenu ili nekom drugom dijelu tijela koji ima funkciju spone između dvije kosti. Može se javiti i škripanje pa i upala.

Do bolova može doći iz niza različitih razloga. Najčešći je osteoartritis, odnosno istrošenost hrskavice. Bolovi u koljenima nerijetko su povezani upravo s takvim oštećenjima, a mogu se javiti i na drugim dijelovima tijela. Ukočenost i bol kod sjedenja posebno su izraženi ako tvoja hrskavica nije na optimalnom nivou. Osoba pak koja redovito proteže mišiće ima bolje izgleda očuvati dugoročno zdravlje hrskavice, pogotovo ako to prati adekvatnom prehranom.

Muškarac u sportskoj odjeći drži bolno koljeno, ilustrirajući problem boli u zglobovima i potrebu za očuvanjem zdravlja zglobova kroz pravilnu prehranu, tjelovježbu i dodatke poput Forever Move.

Bolove u zglobovima mogu uzrokovati i različite autoimune bolesti pa i giht, odnosno prisutnost značajne količine kristala mokraćne kiseline u zglobovima. Tu su još infekcije, uganuća i istegnuća ligamenata pa i upala tetive. Zanimljivo, bol u koljenima može se javiti i ako se butni mišić previše nabije na ovaj zglob i pritišće ga s gornje strane.

Naravno, bilo kakvi kronični bolovi trebaju biti istraženi. Zato se svakako posavjetuj s liječnikom i prođi kroz sve pretrage na koje te pošalje. No, istina je i da možeš samostalno poboljšati neke stvari vezane uz vlastiti životni stil. To će napraviti razliku i dati ti šansu da postigneš pokretljivost bez lijekova.

Kako prevenirati bolove u zglobovima?

U današnje vrijeme sasvim je uobičajena kombinacija bolova u zglobovima i bolova u kralježnici. Kao što smo već napisali, može to biti povezano s različitim bolestima, ali najčešće je ipak uzrokovano tvojim stilom života.

Čovjek jednostavno nije stvoren provoditi većinu dana u sjedećem položaju. Zglobovi su pritom savijeni pa može doći do ukočenosti ako predugo ostaneš u istom položaju. Zato je pametno svako malo prošetati pa i istegnuti se, kako se ne bi dogodila spomenuta situacija s mišićima nabijenima na zglob, što može uzrokovati bol u koljenima.

Muškarac sjedi na krevetu s bolnim izrazom lica, držeći donji dio leđa i vrat, prikazujući ukočenost i bol u kralježnici te važnost rješavanja ovih problema kroz pravilno kretanje i dodatke prehrani poput Forever Move.

Ako pak govorimo o dugoročnom zdravlju tada svakako razmisli o redovitoj tjelovježbi, odnosno jačanju mišića koji okružuju ključne zglobove. Čučnjevi i mrtvo dizanje tu mogu pomoći, ne samo kako bi zglobovi došli na svoje, već i stražnja loža pa i donji dio leđa, što će se osjetiti na funkcioniranju tvoje kralježnice.

Za prevenciju bolova u zglobovima bitno je uzeti u obzir i ono što jedeš. Pa tako zglobovima trebaju oni proteini koji su zaduženi za njihovu elastičnost, kao i omega-3 masne kiseline koje pozitivno utječu na njihovo funkcioniranje. Za pokretljivost bez lijekova dodaj tome vitamin D, kao i dodatne tvari koje potiču fleksibilnost zglobova. Njih ćemo spomenuti i nastavku.

Zglobovi i dodaci prehrani – uloga kurkume, kolagena tip II i MSM-a

Riba, plodovi mora, zelena salata, žumanjci jaja, jetra, maslac. To su neke od namirnica koje bi mogle pozitivno utjecati na zdravlje tvojih zglobova. No, bolovi u koljenima koji su ušli u kroničnu fazu traže i dodatnu brigu. Zato ima smisla potražiti one dodatke prehrani koji daju zglobovima upravo tvari koje potiču njihovu fleksibilnost i elastičnost.

Istraživanja su pokazala da u toj priči važnu ulogu igra kolagen tip II. Radi se o proteinu koji kao vezivno tkivo daje elastičnost zglobovima i sprječava trošenje hrskavice. MSM, odnosno metilsulfonilmetan je pak mineral koji brine za vlaženje zglobova i tako povećava njihovu fleksibilnost, što je posebno bitno za osobu koja mnogo vremena provodi u stolcu. Dodajmo tome glukozamin koji je kombinacija aminokiselina i šećera te se nalazi u hrskavici i vezivnom tkivu, dok je kondroitin sulfat također važan dio zglobova.

U posljednje vrijeme sve se više spominje i kurkuma. S njom dobivaš niz minerala i vitamina pa i antioksidansa. Između ostalog, kurkumin iz kurkume svojim karakteristikama blagotvorno djeluje na tvoje zglobove. Povećat će njihovu fleksibilnost, smanjiti ukočenost i potaknuti brži oporavak u slučaju upale.

Starija žena sjedi na podlozi i radi istezanje, pokazujući važnost tjelovježbe za zdravlje zglobova i kralježnice, te kako pokretljivost bez bolova može biti moguća uz pravilnu prehranu i dodatke poput Forever Move.

Kurkumu kao začin možeš kupiti u bilo kojem supermarketu, no naišli smo na dodatak prehrani koji sadrži kurkumin, a i sve drugo što je potrebno za zdravlje hrskavice. Zato kad su u pitanju prirodni dodaci za zglobove svakako moramo spomenuti Forever Move. U pitanju je inovativna formula za pokretljivost, jer ovaj dodatak prehrani sadrži NEM, sastojak iz hrane koji ćeš inače pronaći u jajima. U sebi ima kondroitin, glikozaminoglikane, hijaluronsku kiselinu i ključni protein kolagen. Tome je dodan kurkumin iz kurkume koji je posebnim procesom postao topiv u vodi i tako mu je povećana bioraspoloživost za 200%.

Tri kapsule dnevno Forever Move dodatka prehrani mogu ti pomoći da postigneš pokretljivost bez lijekova, odnosno prevenirati bolove u zglobovima. Naravno, pod uvjetom da svoj životni stil učiniš manje sjedilačkim i sve to pratiš uravnoteženom prehranom.

Bol u koljenima i u zglobovima – zaključak

Bolovi u zglobovima mogu nastati iz niza različitih razloga, no najčešće im je uzrok životni stil kojeg vodiš. Obično idu u kombinaciji s bolovima u donjem dijelu leđa. Mogu se javiti već u dvadesetima, ali češće su prisutni od 35. godine na dalje.

Ako postanu kronični svakako se o njima posavjetuj s liječnikom. No, imaj na umu da zdravlje zglobova možeš poboljšati adekvatnom prehranom, kao i redovitom tjelovježbom. Nutritivno bogati jelovnik dat će tvojoj hrskavici ono što joj treba da ostane elastična i fleksibilna. Ciljani treninzi ojačat će mišiće oko zglobova i učiniti ih manje sklonima ukočenosti.

Treba ipak reći da je prehrana usmjerena prema očuvanju zdravlja zglobova nešto kompleksnija nego jelovnik koji vodi prema mršavljenju. Naime, treba paziti na nutrijente kojih nema u svakoj zdravoj namirnici. Srećom, tu su prirodni dodaci za zglobove, od kojih smo gore izdvojili Forever Move.

Redovitim konzumiranjem takvih dodataka prehrani postići ćeš željeni unos kolagena, MLM-a pa i antioksidansa iz kurkume, zbog kojih bi bolovi u koljenima mogli biti ublaženi pa čak i nestati. Dobra je vijest da smo uspjeli nabaviti popust od 15% za spomenuti Forever Move pa ga iskoristi ako ti treba. No, imaj na umu da tvojim zglobovima također treba kretanje, kao i adekvatna ishrana ako želiš zaista postići poboljšanje kakvo priželjkuješ.


Prirodni detox jetre – kako joj pomoći i kad nemaš simptome opterećenja?

Vitamini za djecu – Kako ojačati imunitet predškolcima bez drame?

Forever Living iskustva – vrijede li napitci od aloje i ostali proizvodi?

Zdravo srce bez lijekova – što kaže znanost, a što iskustvo?