Iako je prilično zanemaren u modernoj prehrani, ječam je zapravo izuzetno nutritivno bogata namirnica, a ako ga pripremiš na pravi način može biti i vrlo ukusan.
Pšenica, riža, zob, kukuruz, raž, heljda. Mnogo je žitarica s kojima možeš obogatiti svoju prehranu, a među njih spada i ječam, koji se uzgaja već više od 10 tisuća godina, a poznat je i pod nazivom ječmena kaša.
Vrlo popularan pri proizvodnji piva i viskija, a zanemaren kao prehrambeni specijalitet, ječam u moderno doba živi u sjeni ostalih žitarica. No, to nije potpuno opravdano, jer radi se o iznimno hranjivoj namirnici, kojom itekako možeš obogatiti različita jela.
Što je najbolje, ječmena kaša je prilično jeftina i već za 3,50 eura možeš nabaviti kilogram ove žitarice, što će ti zasigurno trajati barem nekoliko mjeseci.
U svakom slučaju, ječam zbog svojih karakteristika zaslužuje postati dio tvoje prehrane. Zato je vrijeme da saznaš što ga čini tako pogodnom namirnicom dok si u fazi kvalitetne izgradnje tijela…
Pregršt vlakana, vitamina i minerala
Ječam je bio dio prehrane sportaša i gladijatora još u Rimskom carstvu, zbog svog niskog glikemijskog indeksa koji je pogodan za sve koji traže od svog tijela vrhunske performanse. Radi se o namirnici koja sadrži 354 kilokalorije na svojih 100 grama, zbog čega može biti dostojna zamjena riži.
Kao i ostale žitarice, ječam je krcat biljnim vlaknima, što je sjajna vijest za tvoja crijeva, jer potaknut će tvoju probavu i olakšati njezino funkcioniranje.
U sastavu ječma je i pregršt različitih minerala, od kojih izdvajamo selen i bakar koji djeluju kao antioksidansi, što znači da će zaštititi tvoj organizam od opasnih slobodnih radikala.
Ječam sadrži i veću količinu vitamina B12, po čemu se ističe u odnosu na druge biljke, a u sastavu su mu još vitamini A, E i D, kao i prijeko potrebni minerali kalij, željezo, magnezij, fosfor i cink, koji se brinu za pravilan rad različitih organskih sustava u tvom tijelu.
Neke od dobrobiti ječma još su snižavanje razine kolesterola i održavanje ravnoteže crijevne mikroflore, a sve nabrojano definitivno pozitivno djeluje na kvalitetu tvoje svakodnevice…
Kako pripremiti ječam?
Ako misliš konzumiranjem piva unijeti u sebe zavidnu količinu ječma, to baš i nije dobra taktika, jer u pivskom kemijskom sastavu su i različite tvari koje nisu baš najbolje za tvoj organizam. Treba i naglasiti da s pivom dobivaš nepotrebne dodatne kalorije pa je voda ipak najbolje piće dok si u fazi mršavljenja.
Puno bolji izbor je orzoto, kao verzija rižota u kojoj ječam ima ulogu riže. Namakanjem ječma u vodi malo ćeš skratiti samu pripremu, ali radi se o možda pet minuta pa to zapravo i nije nužno. Nakon toga orzoto ćeš pripremiti na sljedeći način:
- u tavici zagrij maslinovo ulje,
- ubaci mrkvu, komorač, crvenu i zelenu papriku te malo ga propirjaj
- nakon toga ubaci ječam, po šalicu za svaku osobu kojoj kuhaš,
- za svaku šalicu ječma dodaj tri šalice vode, posoli i dodaj vlasac, kopar, bosiljak i peršin
- kuhaj na laganoj vatri sve dok voda ne iščezne.
Orzoto može ići s gljivama pa i s piletinom, a još poznatije jelo s ječmenom kašom svakako je ričet, u kojem kombiniraš ovu žitaricu s grahom i kobasicama, što je vrlo popularno u Hrvatskoj u zimskim mjesecima.
Osim ričeta, ječam se može koristiti i u drugim varijantama variva, s različitim povrćem koja zajedno daju ukusan i hranjiv obrok, dok ga je moguće jesti čak i kao dio salate, uključujući i one voćne.
U svakom slučaju, ječmena kaša jeftin je, a zdrav dodatak tvojoj prehrani kojem vrijedi dati priliku, jer uz prave začine može imati čak i bolji okus od riže.
A ako te zanima koje još namirnice trebaju postati dio tvog tjednog plana prehrane dok si u fazi mršavljenja, svakako se uključi u našu Fit Lifestyle grupu na Fejsu. Tamo te čekaju savjeti profesionalnog fitnes trenera, ali i brojni entuzijasti poput tebe, koji jedva čekaju podijeliti svoja iskustva vezana uz zdravu prehranu i efikasnu tjelovježbu!