fbpx
Pomažu li umjetni zaslađivači pri mršavljenju i štete li organizmu?
Top Zdravlje

Pomažu li umjetni zaslađivači pri mršavljenju i štete li organizmu?

Umjetni zaslađivači posljednjih se desetljeća koriste kako bi se smanjila kalorijska vrijednost hrane i pića. Samim time mogu u nekoj mjeri pomoći pri kontroli tjelesne težine, no prelazak na nutritivno bogatu prehranu puno je bolje rješenje.

Naša civilizacija sve je deblja. Kriv je sjedilački stil života, kao i industrijski obrađena hrana, ona koja je krcata praznim kalorijama. Debljamo se zbog onog što jedemo, ali i onog što pijemo. Istina je, popularna gazirana pića izvor su dodatnih kalorija, što može biti prevaga dok pokušavaš držati svoju kilažu pod kontrolom.

Baš zato se prehrambena industrija dosjetila izmisliti umjetne zaslađivače. Posebni su po tome što izbacuju šećer iz jednadžbe, a samim time i njegove kilokalorije. Najčešće se koriste pri stvaranju niskokaloričnih pića, a mogu biti eventualno dodani i u hranu.

Sukraloza, saharin, aspartam, neotam i acesulfam-kalij neki su od najpoznatijih umjetnih zaslađivača. Zadatak im je osigurati slatkoću nekom proizvodu, no ne i kalorijsku vrijednost kakva ide uz klasični šećer.

Oko umjetnih sladila kruže različita mišljenja. Neki vjeruju da predstavljaju dobar prvi korak prema mršavljenju. No, kemijska formula zaslužna za nastanak ovakvih zaslađivača s vremenom je došla na loš glas. To izaziva pregršt panike. Zato donosimo nekoliko osnovnih informacija o umjetnim sladilima, uz koje će ti biti lakše donijeti odluku trebaš li ih konzumirati ili ne…

Kako funkcioniraju umjetni zaslađivači?

Industrijski obrađena hrana pokušava na sve moguće načine učiniti svoj okus privlačnim kupcima. Jedna od metoda su i umjetni zaslađivači. U pitanju je sintetski nadomjestak za prehrambeni šećer.

Ovakva sladila nastaju u laboratoriju i produkt su znanstvenih istraživanja kojima je bio cilj učiniti namirnice koje debljaju kalorijski prihvatljivijima. Obično se radi o derivatima šećera, iz kojih je izbačen onaj dio formule koji je zaslužan za obilnu kalorijsku vrijednost.

Na kraju umjetna sladila dolaze uz 4 ili manje kilokalorija, a nekad i bez ijedne. To je pozitivna stvar za piće i hranu koji su njima obogaćeni. Negativno je pak to što se radi o spoju koji nije nimalo prirodan, a samim time budi i brojne glasine o svojim učincima…

Štete li umjetni zaslađivači ljudskom organizmu?

Što na društvenim mrežama, što među pobornicama plodova prirode, umjetni zaslađivači došli su pod žestoke kritike. Povezuje ih se s različitim bolestima, od dijabetesa i kardiovaskularnih tegoba do problema s crijevima pa čak i karcinomom.

Znanstvenih studija dosad je bilo mnogo na ovu tematiku. Uglavnom su plod testiranja na glodavcima. Većina ih nije uspjela pronaći čvrste dokaze o negativnom djelovanju umjetnih zaslađivača na krvne žile, srce, crijeva, razinu šećera pa ni nastanak karcinoma.

Doduše, jedna studija ukazuje na povezanost saharina i razvoja raka, ali radilo se o testiranju ove tvari na glodavcima, a ne na ljudima. Za sukralozu, aspartam i acesulfam-kalij zasad nisu pronađeni dokazi da negativno utječu na zdravlje.

Kako god, umjetna sladila ostaju kontroverzna tema. Njihova kemijska formula zasad dobiva zeleno svjetlo od stručnjaka, no filozofija koja stoji iza kreacije ovakvih spojeva takva je da će ovi zaslađivači uvijek biti na udaru kritika. Katkad izmišljenih, katkad opravdanih… 

Mogu li umjetna sladila dovesti do gubitka masti?

Za osobu koja ne može zamisliti život bez slatkog okusa u svojim ustima, umjetni zaslađivači mogu u nekoj mjeri pomoći pri kontroli tjelesne težine. Njihovo korištenje smanjit će unos kalorija i povećati šanse za ostvarenje kalorijskog deficita koji vodi do mršavljenja.

Međutim, to sve funkcionira samo u teoriji. Najbolje rješenje je zamijeniti gazirana pića i industrijski obrađene sokove vodom i čajem. Također i izbjegavati namirnice na silu nakrcane sladilima. Istina je da šećer stvara ovisnost. No, kad se na neko vrijeme skineš s njega, više nećeš očajnički u slatkom okusu tražiti utjehu.

Zato umjesto umjetnih sladila jednostavno ograniči u svojoj prehrani namirnice krcate industrijski obrađenim šećerom. Prijeđi na šećer koji dobivaš iz voća, jer je zdraviji i ne stvara ovisnost. Počni usput polako uživati u namirnicama koje su nutritivno bogate i daju ti pregršt energije.

Povrće, grahorice, orašasti plodovi, gljive, voće, riba, piletina, cjelovite žitarice. Kad takve namirnice postanu baza tvoje prehrane, potrebu za slatkim odjednom ćeš moći bez problema kontrolirati. Čak i bez umjetnih sladila.

I da, imaj na umu da nema uspješnog mršavljenja bez redovite tjelovježbe. Protezanje mišića troši kalorije, učvršćuje tijelo, poboljšava držanje i popravlja raspoloženje. Dovoljna su dva do tri treninga tjedno da kreneš u pravom smjeru sa svojim mršavljenjem.

Ako si tek početnik u svijetu fitnesa, ne brini. Danas uz pomoć jednostavnih, a efikasnih vježbi možeš ostvariti fantastične rezultate u udobnosti svog doma. U tome svakako može pomoći naša BudiFit aplikacija. Uz nju dobivaš video demonstraciju stotina različitih vježbi, a i vlastitog online trenera koji će te cijelo vrijeme voditi.

Da, magistar kineziologije Kristian Tin Amstrong jedva čeka pomoći ti konkretnim savjetima, vezanima uz izvođenje vježbi, ali i tvoju prehranu. Zato obavezno skini BudiFit app. i iskušaj ga BESPLATNO 7 DANA, ako želiš napokon krenuti u pravom smjeru s kontrolom vlastite tjelesne težine!

Želim 7 dana probni period za BudiFit online personalizirane treninge!

Prijava!

Biti FIT više nije MIT

Jednostavnije je nego što se čini.
Prijavi se na naše novosti i saznaj kako!

Prijavi se