Zdravlje

Je li zaista važno jesti povrće za zdravlje tvog organizma?

14. svibnja 2021. 6 min Komentari
11 naminica koje trebate izbjegavati – 2021-05-14T213709.154

Od malih nogu nam govore da trebamo redovito jesti povrće, ali nije da su nam baš objasnili zašto da to radimo. Za sve one koji su još uvijek zbunjeni, evo detaljnog objašnjenja!

Jedi povrće, povrće je zdravo! Naslušali smo se toga u životu, ali malo nam je značilo dok smo bili djeca i obožavali slatkiše, kolače, pečene krumpiriće i sve ono što ima privlačan okus i mami nas da jedemo dok se ne raspuknemo.

11-naminica-koje-trebate-izbjegavati-2021-05-14T214037.114

Ipak, s godinama takva “slatkiš” prehrana dovodi do prekomjerne težine, manjka energije i brojnih različitih zdravstvenih problema, pa se većina nas prije ili kasnije sjeti povrća s kojim su nam oduvijek dosađivali i počne ga, u manjim ili većim količinama jesti.

No, jesmo li ikad zapravo dobili odgovor zašto je važno jesti povrće za zdravlje organizma? Pa baš se i nisu potrudili detaljno nam objasniti, ni u školi ni kod kuće. Kad neće drugi, budemo mi. Evo napokon odgovora na pitanje zašto je povrće toliko zdravo!

Sjajna osnova uravnotežene prehrane

Dakle, konzumiranje povrća zaista ima mnogo dobrobiti, a najvažnija je da u sebi sadrži pregršt različitih vitamina i minerala, ključnih za kvalitetnu izgradnju tijela i nesmetano odvijanje vitalnih procesa unutar našeg organizma.

U povrću ćeš naći betakaroten, odgovaran za rast i obnavljanje tkiva, koji ćeš unijeti u sebe uz pomoć namirnica kao što su mrkva, tikvica, rajčica, paprika, špinat i blitva.

Tu su i vitamini B skupine, važni za zdravlje živčanog sustava, kao i formiranje krvnih zrnaca, a pregršt ćeš ih dobiti ako jedeš brokulu, mahunarke, šparoge i artičoke, dok vitaminom C koji značajno jača imunitet obiluju rajčica, paprika i peršin.

Od brojnih minerala u povrću izdvajamo kalij, važan za bubrege i funkcioniranje mišića, kalcij i magnezij koji poboljšavaju zdravlje kostiju i živčanog sustava, a željezo formira krvna zrnca i djeluje na aktivnost enzima.

Niskokalorična hrana koja se lako probavlja

Konzumiranjem povrća najteže se udebljati! Zaista je potrebno pojesti ogromne količine ako želiš dobiti na kilaži, jer riječ je o niskokaloričnim namirnicama koje brzo izazivaju sitost i nikad te ne tjeraju na nekontrolirano prežderavanje.

U sebi u pravilu povrće sadrži značajnu količinu vode, od 65% do 95% te pomaže održavanju ravnoteže soli i vode u organizmu.

11-naminica-koje-trebate-izbjegavati-2021-05-14T211450.103

Povrće je lako probavljivo i osigurava nam unos biljnih vlakana, koja su važna za normalno funkcioniranje probavnog trakta. Ta vlakna su vrlo korisna za zdravlje crijevnih resica i čišćenje tijela te ih nikako ne smijemo zanemariti, pogotovo ako imamo problema s nadutosti i zatvorom.

Uz sve to, tu su i biljni pigmenti, od karotenoida do klorofila i kvercetina, bitni za vid, kožu, krvožilni sustav i prijenos kisika, a dobivaju se uglavnom konzumiranjem sirovog povrća.

Povrće je izvor zdravih ugljikohidrata koji nam osiguravaju dugoročnu energiju, a žitarice i mahunarke izvor su također značajne količine proteina te mogu u određenoj mjeri zamijeniti meso.

Koliko povrća jesti dnevno?

Povrće koje jedemo treba biti raznoliko i u različitim bojama, zbog zadovoljavanja potrebe za različitim vitaminima i mineralima.

Trebalo bi svakako ponešto povrća uvrstiti u svakodnevnu prehranu, a da to baš ne bude samo krumpir, koji ima najmanju nutritivnu vrijednost.

11-naminica-koje-trebate-izbjegavati-2021-05-14T213812.164

Vjeruje se da bi trebalo jesti barem 300 grama zdravog povrća svakog dana, ali nema smisla stavljati ga na vagu i mjeriti porcije. Prije svega je bitno da je povrće u frižideru, da čini obavezan dio plana prehrane i da ga potpuno ne ignoriraš, ako ti je stalo do zdravstvenog stanja vlastitog organizma.

U svakom slučaju, priče o povrću kao važnom za zdravlje nisu samo prazna naklapanja, baš suprotno. I zato ga ne izbjegavaj čak i ako za tebe ne predstavlja vrhunsko gurmansko iskustvo, jer bez povrća nema kvalitetne izgradnje tijela…

Ako su vam korisni moji savjeti, pozivam vas da se priključite mojoj FIT LifeStyle Facebook grupi za podršku u pogledu prehrane, treninga i osobnog razvoja gdje svaki dan dijelim vrlo zanimljiv sadržaj.


Pomažu li umjetni zaslađivači pri mršavljenju i štete li organizmu?

Što se događa s tvojim tijelom ako stalno jedeš fast food?

Zašto su online treninzi važni za samopouzdanje moderne žene?

Koja su pića zdrava i koliko ih konzumirati svakodnevno?