Najbolji probiotici za žene ne samo što blagotvorno djeluju na crijevnu mikrofloru, već i na onu vaginalnu. Zato otkrivamo kako probioticima ojačati imunitet i poboljšati intimno zdravlje.
U ljudskom tijelu živi pregršt mikroorganizama. Sve te bakterije, bičaši i ostali mali organizmi utječu na našu vitalnost i dugoročno zdravlje. Postoje dobre i loše bakterije. Ako prevagnu one dobre tada tvoji organski sustavi funkcioniraju kako treba. Ako pak zavladaju loše bakterije tada možeš očekivati pad imuniteta, više upala na staničnoj razini pa i bolesti koje će negativno utjecati na tvoju svakodnevicu.
U toj priči važnu ulogu igraju probiotici. Radi se o dobrim bakterijama koje drže organizam u ravnoteži i omogućuju da sve radi u skladu sa svojom funkcionalnosti. Probiotike najčešće povezujemo s crijevima. Tamo se bore s lošim bakterijama, kako bi toksini i ostale štetne tvari izašle iz organizma, a one hranjive završile u krvotoku.
No, treba reći da su probiotici jednako bitni za intimno zdravlje žene. Oni su prisutni u vaginalnoj mikroflori te im je uloga spriječiti dominaciju patogenih bakterija. Najbolji probiotici za žene svakako su laktobacili. Oni snižavaju pH vrijednost rodnice i tako onemogućuju nastanak onih mikroorganizama koji mogu dovesti do upala.

Istina je, intimno zdravlje je izuzetno bitno za cjelokupno zdravlje žena. Upravo to je dio organizma koji traži posebnu higijenu, a i brigu oko održavanja mikroflore u ravnoteži. Poseban izazov pak predstavlja kako vratiti mikrofloru nakon antibiotika u optimalno stanje. Zato u ovoj analizi govorimo o znakovima neravnoteže bakterija u ženskom tijelu te otkrivamo kako bi trebala izgledati prirodna podrška vaginalnom zdravlju.
Što utječe na ravnotežu mikroflore?
Kad su u pitanju crijeva na mikrofloru prije svega utječe ono što jedemo. Dakle, ako konzumiramo hranu bogatu vlaknima i tome dodamo probiotične bakterije tada bi stanje trebalo biti pod kontrolom. Tijelo će se na vrijeme očistiti od svega lošeg što se našlo u probavnom traktu. Doduše, autoimune bolesti pa i stres mogu zakomplicirati situaciju, ali u većini slučajeva adekvatna prehrana odradit će posao i dovesti stvari u red.
Što se vaginalne mikroflore tiče, do poremećaja može doći pod utjecajem niza različitih faktora. Oslabljeni imunološki sustav, korištenje kontracepcijskih pilula, liječenje antibioticima pa i loša higijena utječu na mikrofloru u intimnim dijelovima ženskog tijela. Dodajmo tome nedostatak laktobacila nastao zbog prehrane industrijski osiromašenim namirnicama pa je jasno da ovaj problem u današnje vrijeme nije nešto što se događa tek rijetkim ženama.
Znakovi disbalansa mikroflore
Znakovi neravnoteže crijevne mikroflore prilično su jasni. Dolazi do nadutosti, zatvora, plinova i neugodnog osjećaja u donjem dijelu probavnog trakta. Odmah ti je jasno da probava ne funkcionira kako treba te da je nužno učiniti nešto po tom pitanju.
Kod neravnoteže vaginalne mikroflore simptomi su još konkretniji. Može to biti svrbež, ali i neugodan miris te iscjedak sivkaste boje. Sve to ukazuje da je nastala bakterijska vaginoza, odnosno upala rodnice koju uzrokuje narušena bakterijska mikroflora.

Prva bakterijska vaginoza svakako traži posjet liječniku koji će ti objasniti kako održavati vlastito intimno zdravlje. Bitno je otići kod doktora i ako javi za vrijeme trudnoće. Naravno, posjet je nužan i ako misliš da su se javili i neki simptomi koji nisu baš usko vezani uz vaginozu, već sumnjaš na nešto drugo. No, imaj na umu da u normalnim situacijama stanje u velikoj mjeri mogu popraviti najbolji probiotici za žene. Oni su prirodna podrška vaginalnom zdravlju.
Koji su najbolji probiotici za žene i kako ih konzumirati?
Ako te zanima koji su najbolji probiotici za žene onda svakako moramo krenuti od laktobacila. No, treba reći da se ova skupina dobrih bakterija javlja u različitim oblicima i neće svaki laktobacil efikasno popraviti crijevnu ni vaginalnu mikrofloru.
Zato ako pokušavaš otkriti kako vratiti mikrofloru nakon antibiotika u normalu moraš znati da je ključno odabrati dodatak prehrani koji sadrži pravu vrstu laktobacila. Vrijedi izdvojiti lactobacillus rhamnosus, poznat kao podrška prevenciji infekcija urinarnog trakta. To je jedna od bakterija iz ove skupine koja ima efikasno djelovanje unutar organizma, kako u crijevima, tako i u vaginalnoj mikroflori.
Nije bitno samo koje bakterije sadrži tvoj dodatak prehrani, već i sadrži li prebiotička vlakna, zadužena za fermentaciju i održavanje tih dobrih mikroorganizama na životu. Fruktooligosaharid kratkog lanca smatra se odličnim takvim vlaknom, pogotovo kad su u pitanju bifidobakterije i laktobacili.
Na tržištu ćeš uočiti bezbroj probiotika koji se nude. Neki imaju efikasno djelovanje, a drugi ne uspijevaju održati glavninu svojih dobrih bakterija na životu. Zato nije svejedno koji ćeš kupiti. Mi smo zadnjih godina iskušali svašta i možemo reći da prilično dobru ocjenu zaslužuje Forever Active Pro-B.
Ovaj proizvod ne samo što potiče rad probave i apsorpciju hranjivih tvari, već i blagotvorno djeluje na vaginalnu mikrofloru. U njemu je više od 8 milijardi CFU dobrih bakterija, uključujući već spomenuti lactobacillus rhamnosus. Forever Active Pro-B razvijen je u Sveučilišnoj bolnici u Kopenhagenu, kako bi aktivne, korisne i zdrave bakterije završile na pravom mjestu. Konzumira se jedna kapsula dnevno, pola sata prije jela. Laktobacili u njegovoj kapsuli imaju sposobnost zaobići želučanu kiselinu kako bi se u svojem najjačem izdanju pojavili unutar crijeva. Idealno okruženje za djelovanje i razvoj tih bakterija osiguravaju im prebiotička vlakna koja ih cijelo vrijeme prate.
Najbolji probiotici za žene – zaključak
Žensko tijelo treba probiotike. Takve dobre bakterije nisu bitne samo zbog zdravlja crijeva, već i zbog zdravlja vaginalne mikroflore. Naime, upravo se laktobacili brinu da patogene bakterije ne prevladaju na području rodnice. Time izbjegavaš neželjene infekcije urinarnog trakta.

Poseban je izazov kako vratiti mikrofloru nakon antibiotika u normalu. Istina je, lijekovi i kontracepcijske pilule mogu dovesti do neravnoteže bakterija i tada je bitno pravim dodacima prehrani popraviti situaciju u vlastitom organizmu.
Prirodna podrška vaginalnom zdravlju su laktobacili u obliku probiotika. Među njima se posebno ističe vrsta lactobacillus rhamnosus, važna za prevenciju infekcija na vaginalnom području.
Takve bakterije bitno je očuvati na životu prije nego dođu na pravo mjesto. U tome pomažu prebiotička vlakna u vješto osmišljenim modernim dodacima prehrani. Već smo izdvojili među njima Forever Active Pro-B. Smatramo ga jednim od boljih izvora probiotika. Dovoljna je jedna kapsula dnevno kako bi se s vremenom osjetio njegov učinak. Uspjeli smo nabaviti popust do 15% na ovaj proizvod pa ga iskoristi ako se boriš s bakterijskom neravnotežom. No, ne zaboravi ni nutritivno bogatu prehranu koja je jednako važna za tvoju mikrofloru.