Tijelo

Što se događa s tvojim tijelom ako stalno jedeš fast food?

3. srpnja 2024. 6 min Komentari

Fast food je pohana i masna hrana s industrijskim maksimalno osiromašenim sastavom. Okus može biti odličan, no tvoj organizam definitivno ne dobiva nutrijente koji mu trebaju.

Burgeri, prženi krumpirići, pohana piletina, isprazno tijesto i umaci krcati mašću. To je ono što obično nazivamo fast foodom, hranom koja je postala popularna u posljednja tri desetljeća na našim prostorima.

Radi se o jelima kojima je okus vješto poboljšan kako bi bila privlačnija kupcima. Cijena pak nije pretjerana, u odnosu na odlazak na konkretan ručak u restoran. A naziv su takva jela prije svega dobila zato što ih je moguće smlaviti već u nekoliko minuta i zatim nastaviti dalje s poslom.

Pa iako je moguće naizgled normalno živjeti iako se hraniš isključivo brzom hranom, istina je da u isto vrijeme tvoj organizam pati. Da, u pitanju su obroci krcati kalorijama, a siromašni svim onim dobrim što treba tvom tijelu.

To može dovesti do drastičnog ili umjerenog debljanja, ovisno o tvom metabolizmu. No, postoje i druge loše posljedice za organizam, zbog čega i analiziramo ovdje negativne strane redovitog konzumiranja fast fooda…

Najgora opcija za probavu

Hrana koja spada pod fast food izuzetno je siromašna biljnim vlaknima. A baš ta vlakna su nužna kako bi probava normalno funkcionirala. Uz brzu hranu zatvor i nadutost u crijevima sasvim su uobičajena pojava. Ne samo što se nećeš moći svakodnevno pošteno očistiti, već ćeš dopustiti da loše bakterije pobijede one dobre u tvojim crijevima.

Takav odnos snaga u probavnom sustavu osjeća se na funkcioniranju cjelokupnog organizma. Da, upravo od zdravlja probave kreće zdravlje na razini svih tvojih organskih sustava.

No, nisu samo vlakna ono što fali brzoj hrani. S njom ne dobivaš niti dovoljno vitamina i minerala. Zbog toga opskrba stanica svime onime što im je potrebno za normalan rad pati. To se manifestira nedostatkom energije i koncentracije pa i stalnom potrebnom za još hrane. Naravno, stvari mogu biti još i gore, jer bez dovoljne količine minerala i vitamina slabi imunološki sustav, a nedostatak ovih nutrijenata loše utječe i na kosti, mišiće pa i na gotovo svaki organ u tvom tijelu.

Loše za krvožilni sustav

Sol, zasićena mast, dodani šećer. To je ono čime je obogaćena brza hrana, iako je dobro poznato da ništa od toga ne djeluje pozitivno na ljudski organizam. Barem ne u velikim količinama.

Zbog toga fast food definitivno pogoduje razvoju bolesti krvožilnog sustava. Povećava se razina LDL kolesterola, onog koji će zakrčiti krvne žile i maksimalno otežati opskrbu stanica kisikom i hranjivim tvarima.

To može dovesti do niza fatalnih posljedica, uključujući srčani udar. Povećava i šansu za nastanak upalnih procesa diljem organizma, a o dijabetesu tipa 2 da ne govorimo. Naime, dodani šećer u brzoj hrani, ubačen čisto da bi okus bio bolji, itekako negativno djeluje na razinu glukoze u krvi. Zato ako imaš genetske predispozicije dobiti šećernu bolest, uz redovito konzumiranje brze hrane prilično ćeš je brzo i dobiti.

Svemu tome naravno treba dodati i potencijalnu pretilost, odnosno stanje debljine koje u potpunosti uništava kvalitetu života. Kod pretilih ljudi visceralna mast u velikim količinama obavija organe, a usput pate zglobovi i kosti. Energija je na niskoj razini, kao i pokretljivost, do čega sigurno ne bi došlo uz više pažnje usmjerene prema prehrani. Naime, samo teške genetske bolesti dovode do garantirane pretilosti. U svim ostalim slučajevima moguće ju je izbjeći adekvatnom prehranom.

A fast food definitivno nije adekvatna prehrana. Loš je za probavu i kardiovaskularni sustav te za tvoju energiju i figuru. To ne znači da baš nikad ne smiješ pojesti nešto iz pekare ili trgovine brzom hranom. No, pobrini se da to bude iznimka u tvojoj prehrani, a ne pravilo.

Dakle, brzu hranu križamo s popisa poželjnih namirnica. A ako te zanima što jedu oni koji su prešli na zdravi životni stil i kakva tjelovježba poboljšava zdravlje organizma, svakako se pridruži našoj Fit Lifestyle grupi na Facebooku. Tamo te čekaju redoviti savjeti profesionalnog fitnes trenera, kao i zajednica simpatičnih entuzijasta poput tebe, spremnih dijeliti vlastita iskustva vezana uz mršavljenje i izgradnju tijela!


Neugodni grč i upala mišića vježbati ili ne?

Koliko puta tjedno vježbati ako želiš produžiti život?

Trening za kondiciju trčanje – kako započeti radi zdravlja?

Koja su pića zdrava i koliko ih konzumirati svakodnevno?