Redovita fizička aktivnost definitivno čini dobro tvom organizmu i produžuje vitalnost. Ako se pitaš koliko puta tjedno vježbati ako želiš produžiti život, istraživanja su pokazala da najveću dobrobit za zdravlje tjelovježba ima ako joj se zaista predano posvetiš.
Mnogi treniraju kako bi izgledali bolje. No, estetika je zapravo manje važna stvar dok izgrađuješ svoje tijelo. Naime, redovita tjelovježba značajno poboljšava cjelokupno zdravlje tvog organizma. Omogućuje ti da sretno i bezbrižno živiš, kako u mladosti, tako i u zrelim godinama.
Ako protegneš svoje mišiće ne samo što ćeš ih osnažiti i ljepše oblikovati, već ćeš učiniti mnogo za svoje zglobove i kosti. Tjelovježba svakako čini dobro i za kardiovaskularni sustav. Naime, redovito treniranje umjerenim intenzitetom čuva srce i krvne žile od tipičnih bolesti koje se javljaju s godinama, poput povišenog krvnog tlaka, kolesterola i dijabetesa.
Treninzi također podižu tvoju energiju i omogućuju ti ugodan san. Povećavaju i tvoje plućne kapacitete te poboljšavaju ravnotežu i elastičnost. To su dvije vrlo važne karakteristike za normalno ljudsko funkcioniranje.
Dakle, nema baš nijedan razlog da izbjegavaš tjelovježbu, jer pregršt je dobrobiti koje iz nje proizlaze. Odlična je vijest da nije potrebno biti sportski tip da postigneš odlične rezultate, pod uvjetom da koristiš jednostavne i efikasne vježbe tijekom svog treninga.
No, koliko pita tjedno vježbati ako želiš produžiti svoju vitalnost, a samim time i kvalitetan život? Odgovor je, barem dva/tri puta tjedno. Ako uspiješ to udvostručiti tvoj organizam imat će još i više koristi.
Koliko puta tjedno vježbati? Pet sati tjedno optimalno!
Prema posljednjim istraživanjima koja su proveli znanstvenici, pokazalo se da postoje dvije razine fizičke aktivnosti. Na njih trebaju ciljati oni koji žele poboljšati zdravstveno stanje svog organizma.
Prva razina kaže da je potrebno 150 minuta umjerenog treniranja tjedno, odnosno 75 minuta žestokog treninga za osjetiti pozitivne posljedice za vlastito zdravlje. To je i preporuka Svjetske zdravstvene organizacije koja ovim brojkama odgovara na pitanje koliko puta tjedno vježbati u borbi protiv sjedilačkog stila života.
No, tu je i druga razina koja će imati još značajniju dobrobit za zdravlje i vitalnost. Radi se o 300 minuta umjerenog treniranja tjedno, odnosno 150 minuta intenzivne tjelovježbe u sedam dana. Time će tvoj organizam izvući još više iz svoje posvećenosti aktivnom stilu života.
Za početnike u svijetu fitnessa svakako će već dva i pol sata umjerenog treniranja tjedno biti sasvim dovoljna da krenu u pravom smjeru. To uključuje i oštre šetnje, penjanje stepenicama te svaku fizičku aktivnost unutar kućanstva.
Dakle, ako se pitaš koliko puta tjedno vježbati, znaj da je već tih nekoliko sati kretanje dovoljno za bolju kontrolu tjelesne težine, kao i učvršćivanje mišića. No, ako želiš zaista maksimalno iskoristiti sve što ti tjelovježba može ponuditi, tada je svakako bolje živjeti još aktivnije i provesti pet sati tjedno u akciji. To bi svakako trebalo uključivati i nekoliko efikasnih, a jednostavnih treninga u dužini od najmanje pola sata.
Trenirati umjereno ili intenzivno?
Kao što se može vidjeti iz preporuka znanstvenika, ako želimo poboljšati vlastito zdravlje, a samim time i kvalitetu života možemo birati između fizičke aktivnosti umjerenog i žestokog intenziteta.
Pa iako je za početnike sasvim dovoljno raditi na tijelu umjerenim tempom, istraživanja pokazuju da je optimalan odnos 75-25. Dakle, četvrtinu vlastitih fizičkih napora trebaju činiti treninzi visokog intenziteta. Time se diže kondicija, povećava izdržljivost, kao i snaga. Mišiće se dovodi na optimalan nivo, kao i srčane te plućne kapacitete.
No, prije nego što počneš razmišljati hoćeš li silovito navaliti na treninge ili umjerenim tempom, prvo se moraš – pokrenuti!
A to možeš u udobnosti svog doma, uz BudiFit aplikaciju u kojoj dobivaš detaljan plan treninga za svaki tjedan, s konkretnim vježbama spojenima u jednu cjelinu, na temelju profesionalne procjene tvojih mogućnosti. To je nešto što će ti definitivno dati idealne uvjete za ostvarivanje zacrtanih ciljeva, vezanih uz mršavljenje i izgradnju tijela.
BudiFit aplikacija nudi mogućnost mjerenja i analiziranja vlastite težine, opsega tijela i FMS-a, a i detaljno praćenje vlastitog napretka kroz vježbe koje uključuju težinu vlastitog tijela, girju, mini bands i elastičnu pilates traku.
Zvuči zanimljivo i vrijedno tvoje pažnje? Onda se prijavi za probni period od 7 dana i iskušaj sve prednosti BudiFit aplikacije! Upamti, Rim nije izgrađen u jednom danu. Potrudi se i dobri rezultati će doći.
Koliko puta tjedno vježbati – najčešće postavljana pitanja
Trebam li trenirati svaki dan ako želim produljiti život?
Ne, nije potrebno vježbati svaki dan za poboljšanje zdravlja. No, fizičko kretanje je nužno barem šest dana u tjednu. Ozbiljnu tjelovježbu par trebaš odraditi minimalno dvaput tjedno.
Zašto tjelovježba produžuje život?
Tjelovježba je važna za zdravlje zato što povećava srčane i plućne kapacitete. Čuva zdravlje mišića, zglobova i kostiju. Pomaže održavanju tjelesne težine na optimalnoj razini. Pomaže u borbi protiv depresije i pozitivno utječe na rad tvog mozga kojeg je s godinama nužno stimulirati.
Koliko žestoko trebam vježbati ako želim poboljšati svoje zdravlje?
Žestinu treninga prilagodi sebi i svojim fizičkim karakteristikama. Već umjereni intenzitet tjelovježbe čini mnogo za tvoje zdravlje. A ako imaš mogućnost malo pojačati trening, slobodno to napravi. No, uvijek se dobro oko toga posavjetovati sa stručnjakom. To možeš napraviti uz naš BudiFit App. Tamo te čeka profesionalni online trener koji će ti uvijek biti na raspolaganju.