Lifestyle

4 ljetna savjeta za sigurnost hrane

18. srpnja 2020. 5 min Komentari
asparagus-1349594_1280

Nemojte si pokvariti ljetnu zabavu šansom da se razbolite od kontaminirane hrane. Evo nekoliko savjeta za održavanje sigurnosti hrane tijekom toplog vremena.

Ništa nije tako ljetno kao roštilji u dvorištu, piknici i kampiranja. Ali ništa brže ne pokvari piknik od neželjenih gostiju – i ne govorim o kvariteljima zabave. Ovi drugi neželjeni gosti dolaze u obliku bakterija koje prenose hrana, a koje se mogu brzo razmnožavati u vrućim ljetnim temperaturama i učiniti vašu hranu za piknik rizičnom za jelo.

Bakterije u namirnicama koje vas mogu razboljeti brzo rastu na sobnoj temperaturi, a još i brže kada se termometar popne na 32 C ili tu negdje. Zadržavanje hrane hladnom obeshrabruje rast bakterija, a kuhanje hrane ih uništava. Dakle, najosnovnije pravilo je sljedeće: vruću hranu držite vrućom, a hladnu hranu držite hladnom.

Evo četiri savjeta za pravilno rukovanje hranom tijekom tih toplih mjeseci:

Upakirajte svoj hladnjak na pametni način

Ako ćete nositi sirovo meso za roštilj u park ili kamp, pažljivo zapakirajte prenosni hladnjak. Začinite ili marinirajte meso i stavite ga u čvrsto zatvorenu plastičnu posudu ili plastičnu vrećicu za čuvanje hrane sa zatvaračem, a zatim ga odvojite od bilo koje hrane koja je spremna za jelo u vašem hladnjaku. Ne želite da neki od onih sirovih mesnih sokova kaplje na vaše voće, povrće i priloge. I hladnjak upakirajte s mnogo leda ili ledenih paketa, tako da sve ostane lijepo i hladno.

Ne dopustite da vas vanjština zavara

Kada je vrijeme za posluživanje hrane s roštilja, provjerite debelu hranu poput komada piletine s kostima kako biste bili sigurni da su kuhani do kraja prije posluživanja. Ponekad se brzo skuhaju izvana, ali u sredini su i dalje sirovi ili nedokuhani. Ako imate nekoliko sati prije roštiljanja, komade piletine možete djelomično skuhati i u mikrovalnoj, a zatim ih stavite u plastičnu vrećicu sa zatvaračem s marinadom i stavite u hladnjak. Budući da je piletina djelomično skuhana, potrebno je manje vremena da je dovršite na roštilju; ravnomjernije će se ispeći i manje je vjerojatno da će biti suha.

Nemojte dvostruko uranjati

Jednom kada se riba, meso ili perad skinu s roštilja, moglo bi biti primamljivo uroniti ih opet u marinadu – ali nemojte. Budući da je marinada bila u kontaktu sa sirovim ili nedokuhanim mesom, mogla bi sadržavati neke štetne bakterije koje mogu uzrokovati bolest.

Pridržavajte se pravila 2-5-4

Kada je riječ o ostacima, jednostavan način pamćenja smjernica za pohranu hrane je: dva sata, pet centimetara, četiri dana. Ovi brojevi čine “2-5-4 pravilo”.

Dva sata je koliko dugo hrana može sigurno ostati na sobnoj temperaturi nakon što je izvadite iz pećnice ili s roštilja. U slučaju hladne hrane, toliko može sigurno biti izvan hladnjaka. Ali postoji izuzetak od ovog pravila: granica se spušta na samo sat vremena ako je vanjska temperatura 32 C ili viša. Nakon postizanja vremenskog ograničenja, hranu treba hladiti ili zamrznuti. Stoga, ako niste kod kuće, obavezno zapakirajte hranu i stavite je u prenosni hladnjak s ledenim paketima kako biste ih držali na sigurnoj temperaturi.

Pravilo pet centimetara znači da ostatke hrane trebate čuvati u plitkim posudama – dubokim ne više od pet centimetara – kako bi se ohladili ravnomjerno i brzo. Ako su posude previše duboke, potrebno je predugo da se hrana u sredini ohladi.

Posljednje pravilo kaže da biste rashlađene ostatke trebali iskoristiti u roku od četiri dana. U suprotnom, trebali biste ih izbaciti. No ostaci piknika su prilično ukusni, pa su dobre šanse da će nestati mnogo prije krajnjeg roka.


Kako vježbati svaki dan, a ipak imati život

Trening trčanja za početnike – Vodič kroz prva četiri tjedna!

Trening u teretani za početnike – vodič kako se riješiti straha!

Kako dobiti motivaciju za vježbanje i sačuvati je?