Kao neizostavni dio ponude sezonskog voća svakog ljeta u Hrvatskoj, lubenica predstavlja niskokalorični obrok koji donosi tvom tijelu brojne dobrobiti…
To slasno voće s kojim se gostimo tijekom vrućih ljetnih dana! Nema sumnje, lubenica je mnogima jedan od omiljenih međuobroka kad jednom odu na more, no unatoč sezonskoj popularnosti i tome što svi mislimo da je dobro poznamo, većina uopće nije svjesna koliko je njezina slatka crvena unutrašnjost zapravo zdrava.
Da, lubenica je fantastičan dodatak tvojoj prehrani, što zbog mikronutrijenata koje sadrži, što zbog hidratizacije i svoje niskokaloričnosti.
A zanimljivo je da postoji više od 1000 različitih vrsta lubenica! Naići ćeš na crvene, žute, ružičaste pa čak i narančaste, neke s prugastom korom, neke potpuno zelene izvana. Mogu biti duguljaste, ovalne ili okrugle, divovske veličine i male, no što je najvažnije, uvijek su dobro rješenje za tvoj organizam i zato ih treba konzumirati kad god dobiješ priliku…
Što se to skriva unutar lubenice?
Kao i većina voća, lubenica je bogata vitaminima i mineralima, ključnih za normalno funkcioniranje tvog tijela. U njoj ćeš naći vitamin B6 koji potiče rad mozga, a tu je još vitamin B1 koji pomaže pravilnom radu metabolizma i srca, kao i vitamin C, važan za tvoj imunitet.
Lubenica sadrži i 9 različitih minerala, uključujući mangan, magnezij, selen, kalcij i fosfor. Tu su i različite aminokiseline kojima regulira rad kardiovaskularnog sustava, a svojim raskošnim kemijskim sastavom djeluje i kao antioksidans, sprječavajući slobodne radikale da naštete ljudskim stanicama.
U lubenici je čak 92% vode pa je odličan način hidratizacije, a što je najbolje, unatoč slatkom šećeru kojeg osjetiš svaku put kad zagrizeš njezinu krišku, iznimno je niskokalorična (samo 30 kcal na 100 g) i može poslužiti kao dio tjednog plana prehrane osobi koja pokušava kontrolirati svoju tjelesnu težinu.
Istraživanja su pokazala da je konzumiranje lubenice korisno za sportaše nakon treninga, jer svojim aminokiselinama opušta žile i poboljšava cirkulaciju, čime sprječava upalu mišića.
Spomenimo još fitonutrijente kojima obiluje, uključujući i beta karoten, važan za zdravlje očiju. Tu je i likopen, biljni pigment zaslužan za crvenu boju kojim obiluje jednako kao i rajčica, a ne smijemo zaboraviti ni biljna vlakna u lubenici, važna za normalno funkcioniranje tvoje probave.
Često ideš na WC nakon lubenice? Nije to loše. Ovo voće zasluženo je za bolji rad bubrega, upravo izbacivanjem toksina iz tijela, redovitim odlaskom na “malu nuždu”.
Zanimljivo, svemu tome stručnjaci dodaju još i snažniju seksualnu potenciju muškaraca koji konzumiraju lubenicu, zahvaljujući citrulinu, aminokiselini koja poboljšava rad krvnih žila…
Koliko često konzumirati lubenicu?
Kad god postoji na tržnici ili u supermarketu, ponesi je doma! Zbog vodenaste strukture i slatkog okusa, lubenica ti se možda čini kao voće koje neće mnogo toga dobrog donijeti tvom tijelu, ali ne mora namirnica biti kisela, gorka ili bljutava da bi bila zdrava.
Nažalost, Hrvatska je zemlja u kojoj lubenice imamo dostupne uglavnom samo tijekom ljeta, ali kad je njezina sezona, to svakako moraš iskoristiti. No, ako se nađeš na višemjesečnom boravku na nekoj tropskoj destinaciji, tada će se pred tobom naći ne samo crvene, već i žute lubenice pa uživaj u njima do mile volje.
A dok nema lubenica i ponuda voća je limitirana, jedno od rješenja kako tijelu dati nutritivno bogatstvo svakako je Formula 1 šejk iz naše web shopa.
Čak 12 različitih vitamina i 13 minerala nalazi se u niskokaloričnoj porciji F1 šejka od samo dvjestotinjak kilokalorija, sasvim dovoljno da tvoj organizam dobije sve potrebne gradivne elemente. Slastan i jednostavan obrok poput lubenice, samo još pojačan proteinima, esencijalnim mastima i zdravim ugljikohidratima, od kojih energija skače u nebo!
Ako su vam korisni moji savjeti, pozivam vas da se priključite mojoj FIT LifeStyle Facebook grupi za podršku u pogledu prehrane, treninga i osobnog razvoja gdje svaki dan dijelim vrlo zanimljiv sadržaj.