Fitness

Tjelovježba može pomoći da izbjegneš emocionalni slom!

1. kolovoza 2024. 8 min Komentari

Za osobu koja je pod velikim stresom i stvari se ne odvijaju po planu u njezinom životu, upravo redovita tjelovježba može biti ispušni ventil koji će pomoći da ne dođe do totalnog emocionalnog raspada sistema.

U današnje vrijeme nije lako očuvati vlastito mentalno zdravlje. Očekivanja su velika i ponekad ih je teško zadovoljiti, kako na poslu, tako i u privatnom životu. Onda se još i dogode potpuno neočekivani negativni događaji, kakvi bi svakog od nas bacili u očaj.

Da, emocionalni slom ne mora uvijek biti nešto što se događa drugima. Može se dogoditi i svakom od nas. Razlog je obično ogromna količina stresa, u kombinaciji s životnim raspletom koji nas je negativno iznenadio. Može to biti plod velike životne tranzicije, poput promjene posla, stresnog roditeljstva ili trzavica u ljubavnoj vezi.

Takav slom češće je rezultat odnosa s ljudima, nego vlastitih neuspjeha. Svodi se na potpuni gubitak kontrole nad vlastitim ponašanjem i emocijama. Mogu to biti suze, očaj i histerija, ali i urlanje pa i različiti oblici agresije.

Kada se dogodi emocionalni slom, tada je važno duboko udahnuti, barem četiri sekunde. Dugi izdah dodatno će poboljšati situaciju. Kontrolom disanja dovest ćeš svoje emocije pod kontrolu i vrlo brzo ćeš se vratiti u normalu.

No, kako se ne bi ponovio sličan raspad sistema važno je posložiti život kako treba i mentalno očvrsnuti. U tome svakako pomaže i tjelovježba, kao jedan od najboljih načina izbacivanja stresa iz vlastitog tijela…

Slušaj svoje tijelo i nauči se opustiti

Nema sumnje, potpuni emocionalni slom teško da može doživjeti osoba koja opušteno gleda na vlastiti život. Naime, takvo stanje uma najčešće nastaje kada previše tražimo od sebe i od drugih. Drugim riječima, ako naučiš ne gledati ono što ti se događa u životu kao tragediju, tada ćeš se i lakše nositi s onim situacijama u kojima stvari ne idu tebi na ruku.

Bitno je i ne trpati probleme pod tepih. Zanemarivanje problema je jedan od najlakših načina kako izazvati vlastito mentalno pucanje. Zakopaš u sebe sve što te muči, sve dok to jednog dana ne eksplodira kroz nekontrolirani emocionalni ispad. Nemoj to napraviti. Ako ti je tako lakše, razgovaraj o problemima s drugima. Ili ih raspravi u vlastitoj glavi, imajući na umu da za svaki problem postoji i rješenje.

Ne zaboravi ni kontrolirati svoj stres. Opuštanje zabavnim sadržajima može pomoći, kao i društvo dragih ljudi. Pomažu svakako i sve one rutine koje otpuštaju napetost iz tijela. Dobar primjer su vježbe disanja, jer dokazano djeluju na normalizaciju rada srca i opuštanje živčanog sustava. A još bolji način izbacivanja stresa definitivno je znojenje pod fizičkim naporom, zbog čega upravo tjelovježba može biti ključna ako želiš držati svoje emocije pod kontrolom…

Trening poboljšava raspoloženje i otkriva ti put prema naprijed

Redovita tjelovježba ima pregršt dobrobiti za tvoje tijelo, ali i za tvoj um. Pa su tako znanstvenici dokazali da fizička aktivnost može aktivirati hormon sreće u mozgu, a samim time i popraviti tvoje raspoloženje.

Trening također podiže energiju i poboljšava koncentraciju, kao i tvoje kognitivne sposobnosti. Zbog toga će ti možda baš nakon treninga sinuti rješenje tvojih problema, onih istih koji su se sat vremena ranije činili nerješivi.

Tjelovježba otkriva i put kako ići naprijed u životu. Naime, tko se posveti redovitom treniranju otkrit će da se rad na sebi sastoji od uspona i padova, no ustrajnost je ono što se na kraju definitivno isplati. Kroz taj proces naučit ćeš principe koji se mogu primijeniti pri pokušaju ostvarenja bilo kojeg cilja koji si postaviš. Kad ovladaš izgradnjom tijela, zapravo će te malo toga u životu moći iznenaditi.

Dodajmo tome golemu količinu stresa koja će nestati kroz protezanje mišića pa je sasvim jasno zašto redovito treniranje može biti ključno da izbjegneš emocionalne krize koje su te u prošlosti redovito pratile.

Naravno, treba će vremena da tjelovježba učini pozitivnu promjenu u tvom umu. Ako osjećaš da je situacija kritična u tvojoj glavi već danas, tada obavezno što prije potraži stručnu pomoć.

U svakom slučaju, trening nije magična formula koja će tvoje emocije dovesti u red preko noći. No, može biti idealno dugoročno rješenje dok pokušavaš svoj život ponovo postaviti na noge.

A ako misliš da nisi “sportski tip” i cijeli život vjeruješ da tjelovježba nije za tebe, dobra je vijest da danas postoje vježbe koje bez problema može odraditi svatko, uz odlične rezultate za tvoje tijelo i tvoj um. Sve se to odvija na prostirci u udobnosti tvog doma i ne oduzima mnogo vremena.

Takve ćeš vježbe svakako pronaći u našoj BudiFit aplikaciji. U pitanju je kolekcija od stotinjak jednostavnih, a efikasnih vježbi. Većinu ih je moguće izvesti samo s težinom vlastitog tijela, a ostatak uz manje rekvizite, poput elastičnih traka i girje.

BudiFit aplikacija svojim vježbama otvara oči i pokazuje ti da trening nije aktivnost samo za odabrane. S njom dobivaš i svog online trenera, mag. kineziologije Kristiana Tina Amstronga. On će za tebe spojiti vježbe u konkretne cjeline i dati ti gotove treninge. Nakon toga samo trebaš prakticirati dogovorenu tjelovježbu dva do tri puta tjedno, što će opustiti tvoj um i učvrstiti tijelo.

Uz BudiFit app ide i snažna mentalna podrška stručne osobe te mogućnost dobivanja konkretnih savjeta baš svakog dana. Zato svakako skini ovu aplikaciju i iskušaj je BESPLATNO 7 DANA, jer time otkrivaš najbolji način kako izbaciti iz sebe stres i ostvariti impresivne rezultate kakve oduvijek priželjkuješ!


Trening za sagorijevanje masti – što vodi do uspjeha?

Intervalni trening za mršavljenje – koliko traje idealna HIIT tjelovježba?

Kratki trening – koliko dnevno treba vježbati da osjetiš efekt?

Vježbanje nakon carskog reza – kada i kako započeti s treningom?