Lifestyle

Olakšaj si život: Koherentno disanje za fitnes, mršavljenje i prehranu

28. lipnja 2024. 7 min Komentari

Koherentno disanje tehnika je smirivanja živčanog sustava koja može pomoći u borbi sa stresom, a samim time olakšava kontrolu tjelesne težine pa i izgradnju vlastitog tijela.

Čovjek ne može živjeti bez udaha i izdaha. U pitanju je nesvjesna radnja koju svatko od nas obavlja bez potrebe za korištenjem vlastitog uma. Dišemo uz pomoć pluća od prvog do posljednjeg dana i samo u ekstremnim situacijama tehnologija može pomoći da preživimo bez korištenja vlastitog dišnog sustava.

Pa iako je disanje definitivno najvažnija radnja našeg organizma, svejedno ga katkad uzimamo zdravo za gotovo. No, istraživanja u posljednje vrijeme pokazuju da su udasi i izdasi puno više od opskrbe tijela kisikom. Naime, ova radnja povezana je s radom autonomnog živčanog sustava i tako utječe na brojne mehanizme u tijelu.

Istina je, adekvatna tehnika disanja može pomoći boljem radu srca i probavnog sustava. Zbog toga se pojavila ideja o koherentnom iliti rezonantnom disanju. Radi se o tehnici kojoj je cilj opustiti živčani sustav, što će zatim pozitivno utjecati na više različitih funkcija unutar organizma.

Koherentno disanje bazirano je na usporenom udahu i izdahu, nekoliko sekundi duljima od prosjeka. Studije su pokazale da takva metoda opuštanja ne samo što smanjuje stres i tjera tjeskobu, već može čak i smanjiti razinu u tijelu onih tvari koje izazivaju različite upale. To je razlog zašto smo odlučili detaljnije predstaviti ovaj tip disanja i objasniti kako može pomoći pri mršavljenju i radu na vlastitoj liniji…

Što je zapravo koherentno disanje?

Koherentno disanje traži od tebe ukupno pet udaha i izdaha u minuti. To znači da bi svaki udisaj trebao trajati oko 6 sekundi, a onda isto toliko i izdisaj. Kad znamo da je prosjek za ovu radnju između dvije i tri sekunde, onda je jasno da se radi o značajnom usporavanju disanja.

Takvo rezonantno disanje je bitno, jer utječe na ponašanje vagusnog živca. Radi se o živcu koji povezuje mozak s dijafragmom. Njegov je inače zadatak usporiti puls, tako da bude između 70 i 100 otkucaja u minuti, koliko je najzdravije za organizam u stanju mirovanja.

Pokazuje se da upravo usporavanje disanja aktivira vagusni živac i tako utječe na rad srca. Time tijelo izlazi iz stanja stresa, što ima pozitivan učinak na ostatak autonomnog živčanog sustava. Više nisi u grču, što se zatim osjeća na radu tvojeg krvožilnog i probavnog sustava.

Koherentno disanje potiče na rad i živac dijagrame, što pospješuje cirkulaciju krvi. Također može izazvati emocionalno opuštanje, jer njegovo djelovanje ima utjecaj na amigdalu, strukturu unutar mozga koja kontrolira osjećaje poput straha i anksioznosti.

Kako prakticirati koherentno disanje?

Rezonantno disanje nije problem naučiti prakticirati. U početku će ti trebati mirno mjesto, jer u takvom okruženju se lakše koncentrirati. Kasnije ćeš moći koherentno disati bilo gdje, kad god uhvatiš slobodnog vremena i poželiš aktivirati vlastitu svjesnost.

Najbolje je započeti udahom i izdahom dužine 4 sekunde. Probaj tako izdržati cijelu minutu. Kada se navikneš na ovaj lagano usporeni ritam možeš prijeći da udah i izdah od 5 sekundi. Probaj i to nekoliko minuta te na kraju prijeđi na udah i izdah od 6 sekundi, koliko i traži ova tehnika od tebe u svojem originalnom izdanju.

Ovakav tip disanja možeš vježbati svakodnevno od 5 do 20 minuta, ovisno koliko imaš vremena. To je nešto što se može raditi prije spavanja, ali i u pauzi na poslu. Spada među svjesne radnje koje definitivno ublažavaju stres, katkad čak i više od izbacivanja frustracije znojenjem…

Kako pomaže koherentno disanje izgradnji tijela?

Stres je velik problem za svakog tko pokušava smršaviti. Negativno utječe na metabolizam, kao i na tvoju razinu energije. Zbog stresa lošije spavaš, a izaziva i brojne probleme unutar organizma, od probavnih tegoba do bolesti živčanog sustava.

Između ostalog, stres dovodi do emocionalnog prejedanja, što maksimalno otežava bilo kakav režim kvalitetne prehrane. Da, možeš ga izbaciti iz tijela jednim žestokim treningom, no brzo će se ponovo javiti. Nitko ne može provesti cijeli dan u tjelovježbi pa je itekako pametna odluka boriti se protiv stresa ovom jednostavnom tehnikom disanja.

A jednom kad pronađeš način kako otpustiti napetost, ne samo što ćeš bolje kontrolirati vlastitu prehranu, već ćeš i tijelo sačuvati od ozljeda te si dati bolju priliku efikasnim vježbama učvrstiti noge, bedra, trbuh i stražnjicu. Nema sumnje, opušteno tijelo može puno više toga od zgrčenog pa je zapravo nezamislivo raditi na vlastitom zdravlju i liniji bez tehnike koja će izbaciti stres iz tvoje unutrašnjosti.

U tome svakako može pomoći koherentno disanje. Iskušaj ga jednom i vidi kako utječe na tvoj organizam. Ako je utjecaj pozitivan, nastavi ga prakticirati i dalje. Nemoj odustati, jer u današnje vrijeme užurbanog stila života upravo stres može drastično smanjiti kvalitetu tvoje svakodnevice.

A ako želiš još savjeta o prehrani, tjelovježbi i disanju, svakako se pretplati na naš BudiFit newsletter. Tako ćeš najlakše svakog tjedna doći do korisnih savjeta profesionalnog fitnes trenera. BudiFit newsletter ti otkriva i malo poznate mentalne trikove, već isprobane od onih koji su uspjeli postići željenu tjelesnu transformaciju. Baš takvi trikovi pomažu da ostvariš rezultate koji su se u prošlosti činili nezamislivi!


3 pitanja koja si trudnice postavljaju o svom tijelu nakon poroda

Prejedanje – istina o razlogu zašto ne možeš prestati jesti

Kako uz praćenje zdravih navika potaknuti pozitivne promjene?

10 znakova da tvoj život pati zato što ne vježbaš!