Tijelo

Što urin govori o tvojem zdravlju?

21. travnja 2024. 8 min Komentari

Boja i miris urina prije svega otkrivaju piješ li dovoljno tekućine. Pokazuju nam i postoje li zdravstveni problemi zbog kojih je nužno posjetiti liječnika.

Rad na sebi i na izgradnji vlastitog tijela uključuje pažljivi odabir tjednog jelovnika, kao i redovitu tjelovježbu. A jednako bitan je i unos tekućine, bez koje organizam ne može normalno funkcionirati.

Odgovor na pitanje unosiš li dovoljno tekuće najbolje će ti dati tvoj urin. Već jedan kratak pogled jasno će ti pokazati kakvo je stanje. No, mokraća zapravo otkriva i puno više toga, zbog čega ima smisla provjeriti njezinu boju i miris prije nego pustiš vodu u svom toaletu…

Što miris i boja urina govore o zdravlju?

Urin obično nema intenzivan miris. No, postoje i iznimke. Najbolji primjer je konzumiranje šparoga, nakon čega ćeš definitivno osjetiti promjenu pri sljedećih nekoliko mokrenja.

Ako pak urin ima miris sličan amonijaku, to je znak da je došlo do dehidracije u tvom tijelu. Snažan pak vonj može biti indikacija da postoje bakterije u mjehuru ili mokraćovodu, dok voćni miris urina zna biti znak pojave dijabetesa tipa 2.

Što se pak boje tiče, prozirna znači da je tijelo hidratizirano na pravi način, a možda i malo previše. Blijedo žuta boja je pak optimalna, dok tamno žuta pokazuje da organizmu treba više vode nego što je unosiš.

Narančasta boja može biti plod konzumiranja različitog voća, kao i vitaminskih dodataka prehrani. No, ako je tvoj urin konstantno narančast, to može ukazivati i na probleme u radu jetre. Ružičasta i crvena nijansa također mogu biti uzrokovani lijekovima i prehranom, ali i ukazivati na krv u urinu. Što se pak plave i zelene nijanse tiče, osim lijekova i hrane može je izazvati i bakterijska infekcija.

Isto vrijedi i za bijeli urin koji može biti povezan s infekcijom mokraćovoda, ali i s onim što unosiš u sebe putem tableta ili hrane. Za kraj, tu je i tamno smeđa boja urina koja ukazuje na probleme jetre ili bubrega.

Dakle, boja i miris urina mogu ti pokazati ima li u tvom tijelu dovoljno tekućine, a i upozoriti na neke druge potencijalne zdravstvene probleme. Zato svakako prati ponašanje urina čim uočiš nešto sumnjivo i ne ustručavaj se kontaktirati liječnika, u slučaju da se situacija ne mijenja na bolje…

Mutni urin i krv u mokraći izazivaju zabrinutost

Oni koji prate ponašanje svog urina najviše se zabrinu ako u njemu nađu crvenu boju, odnosno tragove krvi. To ne mora nužno biti nešto opasno. Može se raditi tek o urinarnoj infekciji ili uvećanoj prostati. Nekad je to i indikacija pojave kamenca u bubrezima ili mjehuru. No, može ukazivati i na ozljedu ili infekciju bubrega pa i karcinom mjehura ili bubrega.

Što se pak mutne mokraće tiče, može se raditi tek o nedostatku tekućine u organizmu. No, ako se boja ne mijenja postoje indikacije da se radi o urinarnoj infekciji, spolno prenosivoj bolesti, vaginitisu ili bolesti prostate. Takav urin nekad ukazuje čak i na dijabetes, a može biti povezan i s bubrežnim kamencima.

Sve to potvrđuje da je nužno pratiti ponašanje vlastitog urina, ali bolje nemoj samostalno donositi zaključke. Najbolje je prepustiti dijagnozu liječničkom specijalistu. Istina je, mnogo je mogućnosti što se skriva iza problema s tvojom mokraćom, a ti ćeš bez pretraga vjerojatno pomisliti na ono najgore. Zato ih obavi što prije…

Bolno mokrenje traži reakciju

Miris i boja urina mogu ukazati na nešto sumnjivo u tvom tijelu, ali i predstavljati lažnu uzbunu. No, ako se radi o bolu ili peckanju dok mokriš, onda je sasvim jasno da stvari u tvom tijelu nisu kako treba.

Bolno uriniranje može biti povezano s upalom mokraćovoda ili upalom stidnice. Nekad je to i pokazatelj bolesti prostate pa čak i karcinoma prostate. Može to biti i indikacija da se radi o spolno prenosivoj bolesti, poput gonoreje ili klamidije. Kako god, nemaš što čekati pa svakako potraži pomoć urologa.

Što se pak učestalog mokrenja tiče, tu situacija ne mora biti kritična. Možda je tek riječ o blažoj iritaciji mjehura. Može to biti povezano i s nekim namirnicama poput lubenice ili brusnice. Ako se nalaziš u tropskom kraju, možda tijelu jednostavno treba više vremena da se privikne na konzumaciju tolike količine vode.

Urinarna infekcija i problemi s prostatom također mogu dovesti do učestalog mokrenja, kao i do problema s kontrolom urina. Za kraj, tu je još loša kontrola vlastitog dijabetesa tipa 1 ili tipa 2, još jedan razlog čestih odlazaka na zahod.

Dakle, urin daje uvid u zdravlje tvog organizma. Zato bi ga barem jednom godišnje trebalo analizirati, kao i svaki put kad se pojave specifični zdravstveni problemi. Bilo da su u njemu ketoni, nitrati, leukociti ili nešto drugo što ne pripada mokraći, liječnik će iz toga moći donijeti dobar zaključak s čim se trenutno bori tvoj organizam.

A ako si u fazi mršavljenja, tada svakako poseban fokus usmjeri na unos tekućine. Urin će ti točno pokazati dobiva li organizam dovoljno vode ili ne. Redovito prati ponašanje mokraće i nemoj paničariti čim se pojavi prvi problem, već nastavi pratiti situaciju pa reagiraj samo ako stvari ostanu nepromijenjene.

U svakom slučaju, zdrav urin je dokaz da tvoj zdravi životni stil daje rezultate. A ako te zanima što je još važno za tvoj organizam, kao i za tvoju liniju, tada svakako potraži Fit Lifestyle grupu na Facebooku. Tamo ćeš pronaći pregršt simpatičnih entuzijasta sličnih tebi, spremnih podijeliti vrijedne savjete vezane uz prehranu, tjelovježbu i hidratizaciju!


Neugodni grč i upala mišića vježbati ili ne?

Koliko puta tjedno vježbati ako želiš produžiti život?

Trening za kondiciju trčanje – kako započeti radi zdravlja?

Što se događa s tvojim tijelom ako stalno jedeš fast food?