Opći savjeti za vježbanje

Sportski satovi i fitnes monitori – pomažu li ili odmažu?

19. srpnja 2024. 8 min Komentari

Posljednjih godina sve su popularniji sportski satovi. Oni pokazuju koliko kalorija trošiš dnevno i koliko kilometara prevališ hodajući. Dostupni su uz njih i mnogi biometrijski podaci. To ima potencijala postati dodatan poticaj kvaliteti tvoje izgradnje tijela, no može i negativno natjecati na tebe.

Moderna tehnologija mijenja način na koji živimo. Danas je sve mjerljivo i te su informacije dostupne svakom od nas. To vrijedi i za ponašanje vlastitog tijela. Baš zato su izmišljeni pametni satovi, s pregršt informacija koje ti otkrivaju kako se tvoj organizam ponaša kroz posljednja 24 sata.

Pametni sat mjeri otkucaje srca, kvalitetu sna pa čak i razinu stresa. Otkriva ti koliko vremena dnevno provodiš u fizičkoj aktivnosti te daje procjenu koliko trošiš kalorija. U sebi ima štopericu i mogućnost organiziranja intervalnog treninga, kao i opciju postavljanja vlastitih ciljeva.

Može to biti i pametni uređaj na koji će ti dolaziti poruke, kao i sve ostalo što inače stiže na tvoj telefon. Sve to ide toliko daleko da postoje društvene mreže korisnika ovih uređaja, putem kojih možeš uspoređivati svoje rezultate s rezultatima prijatelja. Dakle, sportski satovi stvorili su jedan sasvim novi fitnes svijet koji se na prvi pogled čini kao veliki korak naprijed.

Istina je, u pitanju su informacije koje ti mogu pomoći da poboljšaš izgradnju tijela i dovedeš kilažu pod kontrolu. No, stvari se mogu okrenuti i protiv tebe ako ne pristupiš dobivenim informacijama na pravi način. Zato smo ovdje odlučili predstaviti prednosti, kao i nedostatke baziranja vlastite fizičke transformacije na korištenju sportskog sata…

Sat otkriva slabosti i može te motivirati

Sportski sat donosi informacije kojima rekreativci u prošlosti nisu raspolagali. Odlično je kod takvih uređaja što nisu fokusirani isključivo na potrošnju kalorija i prijeđenu kilometražu, već pokušavaju analizirati i kvalitetu tvoje svakodnevice.

Pa ti takav sat definitivno može otkriti kakva je kvaliteta tvog sna. Analiza ide toliko daleko da ujutro možeš provjeriti vrijeme provedeno u pojedinim fazama sna, uključujući REM fazu. Upravo o dobrom spavanju ovisi s koliko ćeš se energije probuditi ujutro pa su takve informacije prilično korisne.

Tu je i analiza stresa koja ti možda može pomoći da nekoliko puta u danu duboko udahneš i dovedeš svoj um pod kontrolu. Naime, već nekoliko minuta kontroliranog disanja značajno će smanjiti napetost organizma. No, često nismo uopće svjesni da smo pod stresom. Ovaj uređaj to može detektirati.

Nema sumnje, sportski sat može djelovati i kao motivacija. Bilo da pokušavaš nadmašiti prijatelje ili jednostavno ostvariti postavljene ciljeve, ovaj uređaj jasno ti otkriva koliko si blizu da se to zaista i dogodi. To je nekima impuls koji im je nužan kako bi se trgnuli, no treba reći i da postoje ljudi kojima će informacije dobivene od ovakvog sata djelovati baš suprotno…

Nepouzdane informacije i dodatni pritisak

Kad govorimo o negativnim strana sportskog sata, odmah moramo reći da informacije koje dobivaš nisu potpuno pouzdane. Naime, izračun potrošenih kalorija uvijek je nešto veći nego što je to realno. Prijeđena kilometraža je pak na svakom uređaju drukčija.

Mjerenje razine stresa također nije potpuno precizno, jer se napetost u organizmu drukčije manifestira kod različitih ljudi. Što se pak ocjenjivanja kvalitete sna tiče, neki takvi uređaji prestaju analizirati tvoje spavanje nakon što se prvi put probudiš tijekom noći.

Znamo i za slučaj momka koji je završio kod kardiologa, jer mu je sportski sat rekao da treba posjetiti liječnika. No, tamo su mu objasnili da je sve u redu s njegovim srcem.

Dakle, informacije dobivene od sportskog sata treba uzeti s rezervom i gledati to tek kao širi okvir u kojem se odvija izgradnja tijela. Neki to nisu u stanju, već postaju opsjednuti dobivenim podacima i to im izaziva dodatni stres. Pa kad vide da im kvaliteta sna baš i nije neka, to ih dodatno muči pa im bude još teže zaspati.

Sportski sat može biti i tvoj susret s realnošću. Pokazat će ti koliko je masti u tvom tijelu i gdje si u odnosu na druge vježbače. Nekima je to šok od kojeg se ne mogu oporaviti. Pa radije zavuku glavu u pijesak i dignu ruke od svega.

U svakom slučaju, bilo da je pametan ili nije, sportski sat ne bi trebao postati najvažniji uređaj u tvom životu. Svakako ga pokušaj iskoristiti kao vrijedan izvor informacija i poticaj za rad na sebi. No, nemoj pasti u depru ako nikako ne uspijevaš postići željene ciljeve i kaskaš za drugim korisnicima sličnih uređaja. Umjesto toga, polako podiži svoj nivo fitnes spremnosti i fokusiraj se na sebe. Što je najvažnije, ne idi preko razumnih granica, jer tada se obično događaju ozljede.

A ako želiš eliminirati stres i pojačati potrošnju kalorija na jednostavan, a efikasan način, tu je kolekcija više od stotinu različitih vježbi u našoj BudiFit aplikaciji. Ne, ne treba ti sportski sat da uspješno odradiš naše vježbe. No, ako ga imaš, slobodno provjeri kako utječu na izgradnju tvog tijela.

Radi se o vježbama koje možeš odraditi bilo kad i bilo gdje, onda kada tebi najbolje odgovara. Uz ove vježbe već pola sata treniranja dnevno imat će pozitivan utjecaj na tvoje tijelo. Što je najvažnije, uz video demonstraciju vježbi dobivaš i svog online trenera, magistra kineziologije Kristiana Tina Amstronga. On će ti svakog dana biti na raspolaganju i za tebe će osmisliti konkretne treninge. Nema sumnje, pomoći ti da ostvariš željene ciljeve i to na razuman način.

Analiza rezultata, mentalna podrška, savjeti o prehrani. Sve to ide uz BudiFit app. pa ga svakako skini i iskušaj BESPLATNO 7 DANA, ako ti je cilj modernom tehnologijom poboljšati rezultate rada na svom zdravlju!


Trening za sagorijevanje masti – što vodi do uspjeha?

Trebam li trenirati svaki dan ako želim smršaviti?

Tjelovježba i menstrualni ciklus – kako prilagoditi plan treninga?

Što je sve potrebno za kvalitetan rast mišićne mase?