Opći savjeti za vježbanje

Koliko često vježbati ako želiš vidjeti rezultate?

21. svibnja 2025. 11 min Komentari
Žena u crnoj sportskoj odjeći fokusirano izvodi vježbu s bučicom u teretani. U zategnutom položaju, s pogledom usmjerenim naprijed, pokazuje snagu i odlučnost tijekom treninga.

Svi oni koji pokušavaju smršaviti i učvrstiti tijelo pitaju se koliko često vježbati kako bi ciljevi bili uspješno ostvareni. Dobra je vijest za uz pravi pristup i adekvatnu prehranu nije nužno odrađivati tjelovježbu svaki dan.

Vježbanje je izuzetno bitno za ljudski organizam. Redovitim protezanjem mišića poboljšavaš svoje plućne i srčane kapacitete te brineš za zdravlje svojih zglobova i kostiju. Usput radiš na svojoj snazi i izdržljivosti pa i na održavanju kilaže te oblikovanju tijela.

Tjelovježba poboljšava raspoloženje, podiže energiju i pozitivno utječe na tvoju koncentraciju. Može ti pomoći i da bolje spavaš te da se općenito bolje osjećaš, kako fizički, tako i psihički.

No, koliko često vježbati ako želiš da tvoj trud zaista ima nekog efekta? To je pitanje koje si postavljaju svi oni koji žele učvrstiti tijelo, smanjiti kilažu i ljepše oblikovati mišiće. Odgovor na ovo pitanje u velikoj mjeri je individualan, jer vježbanje za rezultate ovisi prije svega o postavljenim ciljevima. Svejedno, možemo ti odmah reći da uz pravi pristup nije nužno provoditi sate i sate u teretani kako bi napredak bio uočljiv. Dapače, takav fanatizam zapravo može biti kontraproduktivan.

Mršavljenje, snaga, kondicija – koliko često vježbati?

Fitness članci koji pokušavaju odgovoriti na pitanje koliko često vježbati razlikuju se po svojim preporukama ovisno o postavljenim ciljevima. Tri najčešća cilja koje si netko tko vježba postavlja su mršavljenje, snaga i kondicija.

Kad je u pitanju mršavljenje, čini se da što više vježbaš to ćeš potrošiti više kalorija. U teoriji to znači da onaj tko vježba svakog dana ima najbolje izglede izgubiti kile. Međutim, u praksi to i nije baš tako. Naime, pretjerano brza potrošnja kalorija utjecat će na tvoj metabolizam koji će se dodatno usporiti i tako ti otežati posao.

Zato ako se pitaš koliko brzo smršaviti vježbanjem je zdravo, treba naglasiti kako je nužno uzeti si od 3 do 6 mjeseci ako želiš postići optimalne rezultate. Pritom je dovoljno vježbati 2 do 3 puta tjedno, ako to radiš efikasno. Naravno, sve to mora pratiti adekvatna prehrana, a i što više fizičkog kretanja umjesto sjedenja i ležanja.

Kad je u pitanju pak kondicija, već tri treninga tjedno sasvim su dovoljna da poboljšaš svoje plućne kapacitete i uđeš u formu. Naravno, može to biti i 5 treninga, pod uvjetom da se želiš približiti rezultatima kakve postižu sportaši. Što se snage tiče, tu je odmor mišića izuzetno bitan. Zato vježbanje svakog dana neće imati nekog efekta. Uzmi si barem dva dana odmora tjedno i ciljaj na različite mišićne skupine pri različitim treninzima.

Funkcionira li zaista “više je bolje” trening filozofija?

Vjerojatno znaš neke ljude koji kao da nikad ne izlaze iz teretane. To su oni koji vjeruju “više je bolje” u svijetu fitnessa. Dakle, smatraju da je pravo vježbanje za rezultate ono koje traži svakodnevni rad na snazi i izdržljivosti, po mogućnosti dvaput dnevno.

Takva filozofija može funkcionirati na vrhunskom sportskom nivou, u sportovima poput veslanja. No, imaj na umu da ti sportaši uvijek imaju na raspolaganju masaže i pregršt dodataka prehrani koji im omogućuju adekvatan oporavak.

Muškarac leži na masažnom stolu licem okrenut prema dolje, opušten, dok mu terapeutkinja masira leđa. Glava mu je naslonjena na smotani bijeli ručnik, a atmosfera djeluje mirno i relaksirajuće.

Za tebe bi vježbanje svaki dan moglo biti previše. Time povećavaš opasnost od mehaničkih ozljeda i istegnuća tetiva. Što se pak napretka tiče, njega po pitanju rasta mišića neće biti bez adekvatne prehrane i odmora. Mršavljenje će također zapeti ako previše forsiraš, jer metabolizam se konstantno prilagođava načinu na koji trošiš kalorije.

Kako prehrana i oporavak utječu na rezultate?

Bilo da je u pitanju prehrana za sportaše ili ona namijenjena rekreativcima, jasno je da upravo o unosu nutrijenata u tijelo u velikoj mjeri ovise rezultati tvojeg vježbanja. Zašto? Zato što hranjive tvari poput proteina, vitamina i minerala imaju utjecaj na izgradnju tijela i njegovo normalno funkcioniranje. O njihovoj kalorijskoj vrijednosti, a i hranjivosti ovisit će hoćeš li uspješno ostvariti zacrtane ciljeve.

Pa tako ako vježbaš svaki dan, a prehranu baziraš na keksima, kolačima i masnim krumpirićima vjerojatno nećeš ništa izgubiti na kilaži. Ako i izgubiš, moguće je da ćeš izgubiti dio svoje mišićne mase, zbog neadekvatnog unosa bitnih nutrijenata.

Pri izgradnji mišića potrebno je još više paziti na prehranu. Tu je unos proteina ključan kako bi se mišićna vlakna obnovila, učvrstila i dodatno narasla. Zato razmišljati koliko često vježbati, a da ne uzmeš u obzir prehranu nema nikakvog smisla.

Anatomski prikaz ljudskog ramena i leđa s istaknutim mišićima, kostima i živčanim sustavom. Fokus je na mišićima ramenog pojasa, prikazanima u crvenim tonovima, na plavoj pozadini.

I da, tu je i oporavak. Naime, mišići se obnavljaju upravo dok se odmaraš. Zato ti treba miran san i redoviti odmor kako bi tijelo dobilo onaj oblik kojeg priželjkuješ. Potrudi se spavati barem 7 sati dnevno i pokušaj izbaciti stres iz svoje svakodnevice. Ako u tome uspiješ to će se osjetiti na tvojim rezultatima.

Dodaci prehrani za bolju izvedbu i oporavak

Osim kuhane hrane koja treba biti baza tvojeg rada na tijelu, dodaci prehrani također mogu napraviti razliku dok pokušavaš smršaviti i izgraditi mišiće. Naime, oni značajno olakšavaju unos onih hranjivih tvari koje su nužne kako bi se figura oblikovala na pravi način.

Tu prije svega mislimo na proteine, prijeko potrebne za obnavljanje i jačanje mišića. Njihov potrebni dnevni unos najlakše je dosegnuti uz pomoć dodataka prehrani, pogotovo ako ciljaš na rast mišićne mase.

Tu su još kreatin i HMB kiselina koji će ubrzati rast mišića, a ako želiš otići korak dalje možeš početi konzumirati Forever ARGI+. To je zanimljiv dodatak prehrani na koji smo nedavno naišli, s okusom bobičastog voća. Efikasan je zato što u tijelu stvara dušikov dioksid, važan za cirkulaciju i za optimalan rad srca, što je ključno pri izvedbi na treningu. Unosi se oralno, miješanjem jedne vrećice s 240 mililitara vode. Ovaj dodatak prehrani uzima se jednom dnevno i ima ga smisla uzeti u obzir ako ciljaš na konstantni napredak dok treniraš.

Crveni napitak koji pije može simbolizirati Forever ARGI+, dodatak prehrani bogat L-argininom i vitaminima, poznat po svom pozitivnom učinku na cirkulaciju, energiju i imunološki sustav. Idealan je izbor za aktivne osobe koje žele podržati zdravlje srca i mišićnu funkciju – baš kao što ova slika prikazuje.

Koliko često vježbati – zaključak

Umjesto napornog vježbanja, treba vježbati pametno. To znači postići maksimalne rezultate zahvaljujući kombinaciji redovitih treninga, adekvatne prehrane i ciljanog oporavka.

Dakle, odgovor koliko često vježbati definitivno nije svaki dan. Pogotovo ne za rekreativca. Baš suprotno, napredak će se osjetiti samo ako se naučiš na pravi način odmarati od svojih treninga. U toj priči bitnu ulogu ima prehrana, jer upravo hranjive tvari obnavljaju mišiće i daju priliku organizmu pucati od energije.

Vježbanje za rezultate može uključivati prehranu baziranu na kuhanoj hrani bogatoj proteinima, vitaminima, mineralima, zdravim mastima, vlaknima i ugljikohidratima. No, ako želiš još brži napredak možeš tome dodati dodatke prehrani, poput proteina u prahu ili spomenuti Forever ARGI+. Kako god, imaj na umu da za ostvarivanje fitness ciljeva treba vremena pa nemoj žuriti. Uzmi si barem mjesec dana za izgradnju svog tijela, prije nego doneseš zaključak ideš li u pravom smjeru.


Vježbanje ujutro – 13 najvažnijih prednosti!

Trening za leđa – učini ih snažnijima uz ove vježbe!

Zašto vježbati redovito, ali ne svaki dan? 3 ključna razloga!

Motivacija za trening – kako dugoročno zadržati volju za vježbanjem?