Čuo sam da bih na tanjur trebao stavljati šarenu hranu. Da li je to istina? Da li boja doista ukazuje na hranjivost?
U većini slučajeva vrijedi: što je obrok šareniji, toliko je zdraviji.
Sjetite se što ste zadnje jeli. Da li je bilo puno boja – možda velika zelena salata s crvenim rajčicama i narančastim mrkvama? Ili je prevladavala bež ili bijela boja – možda sendvič od bijelog kruha s komadićima kukuruza?
Ako ste uživali u obroku poput salate, s mješavinom rezonantnih boja, vjerojatno ste više uživali u izgledu hrane. No, boje kod biljaka ne služe samo izgledu: Mnogi pigmenti koji svježim proizvodima daju primamljiv izgled imaju i važne zdravstvene prednosti za vaše tijelo.
Pogledajte neke od uobičajenih boja hrane i njihova značenja:
- Crvena = likopen. Rajčice su najbogatiji izvor karotenoida likopena, iako se ovaj važni nutrijent može naći i u guavi, lubenici i drugdje. Likopen je snažni antioksidans poznat po važnosti za zdravlje krvožilnog sustava, prostate i očiju. Općenito je najbolja sirova, neobrađena hrana, ali je studija provedena na Sveučilištu Cornell pokazala da kuhanje rajčica zapravo povećava udio likopena.
- Narančasta = alfa i beta karoten. Dostupni u mrkvi, mangu, tikvicama, slatkom krumpiru i drugom narančastom povrću (ali ne u narančama, voću), karotenoide alfa i beta karotena tijelo može pretvoriti u vitamin A. Beta karoten je antioksidans koji potiče zdravlje kože, kostiju, zubi i imunološkog sustava.
- Zelena = glukozinolati. Zelena boja povrća poput brokule, prokulica i kineskog kupusa dolazi iz glukozinolata, koje tijelo koristi u brojnim procesima za opće zdravlje. Glukozinolati su posebno važni u zaštiti tijela od toksina.
- Crveno-ljubičasta = antocijanidini i flavonoidi. Voća poput crnog grožđa, šljiva, malina i borovnica dobivaju boju iz flavonoida, naročito antioksidanse antocijanidine i resveratrol. Rezultati istraživanja objavljeni u The American Journal of Nutrition ukazuju da borovnice pomažu cirkulaciju; istraživanje je imalo poseban fokus na utjecaj flavonoida iz borovnica na funkciju endotela kod zdravih muškaraca. Antioksidansi također pomažu tijelu u zaštiti stanica pred djelovanjem slobodnih radikala, što pomaže zdravlje općenito, a naročito zdravlje očiju, krvožilnog sustava i drugo.
Ukratko: Neka bude šareno. Napunite tanjur s ukusnim i hranjivim sastojcima koji su ugodni za oko i dobri za tijelo.
Koja je vaša omiljena šarena hrana?