Zdrava prehrana

Kolin – podcijenjeni nutrijent koji je važan za tvoje zdravlje

6. prosinca 2022. 6 min Komentari

Iako ne spada ni među vitamine ni minerale, istraživanja su pokazala da je unos kolina bitan za zdravlje ljudskog organizma, jer sudjeluje u izgradnji tjelesnih stanica i važan je za rad tvog mozga.

Uravnotežena prehrana jedini je pravi put prema kvalitetnoj izgradnji tijela, ali i cjelokupnom zdravlju ljudskog organizma. To znači da se ne smiješ šopati isključivo industrijski obrađenom hranom, lišenom svih važnih mikronutrijenata, jer tako ne samo što ćeš teško održati pod kontrolom tjelesnu težinu, već ćeš ostati i bez nekih hranjivih tvari koje su ti prijeko potrebne.

Tu definitivno spada i kolin, koji je zanimljiv, jer je znanstvenicima trebalo mnogo vremena da shvate da ga organizam ne može samostalno proizvoditi, a zbog svojih karakteristika gleda ga se zasebno u odnosu na vitamine i minerale, iako ima nekih sličnosti s vitaminima B skupine.

Kolin je posljednjih godina napokon dobio priznanje koje zaslužuje i sada znamo koliko je važan za uspješno funkcioniranje ljudskog tijela, a i otkrili smo u kojim namirnicama ga je moguće naći…

Važan za jetru, mozak i živčani sustav

Ako si u fazi mršavljenja, možda misliš da kolin nije jedan od ključnih nutrijenata da se riješiš masnih naslaga, no istina je da ovaj mikronutrijent ima ulogu u izgradnji tjelesnih stanica, kao i u provođenju živčanih impulsa kroz tijelo, bez čega je kvalitetna tjelovježba nezamisliva.

Kolin svojim djelovanjem kontrolira i hormonske aktivnosti u organizmu, jer ima utjecaj na rad hipofize, nadbubrežne žlijezde i hipotalamusa, a pripisuje mu se i protuupalno djelovanje, što je bitno za zdravlje organizma na staničnoj razini.

Ovaj nutrijent posebno je važan za zdravlje jetre, jer sprječava u njoj gomilanje masti i smanjuje rizik od ciroze, dok jednako bitnu ulogu ima i za normalan rad mozga i leđne moždine, još od naših najmlađih dana pa je njegov adekvatan unos nužan u doba trudnoće, kako bi se dijete pravilno razvilo.

Uz sve to, kolin može spriječiti nastanak kardiovaskularnih bolesti, uključujući povišeni krvni tlak, jer snizuje homocistein u krvi

S kojim namirnicama dobivamo kolin?

Iako zvuči egzotično, s obzirom na to da ga ne svrstavaju niti među vitamine niti među minerale, kolin je zapravo čest nutrijent u sastavu različitih zdravih namirnica, a već prelazak na uravnoteženu prehranu, bogatu povrćem te biljnim ili životinjskim izvorima proteina učinit će dovoljno da ga uneseš pregršt u svoje tijelo.

Pa se tako među dobre izvore kolina ubrajaju kvinoja i soja, ali i piletina, teletina pa čak i iznutrice, dok od riba svakako treba izdvojiti losos.

Kolin ćeš pronaći i u žumanjku jaja, a tu su još i orašasti plodovi, koji su izvor brojnih kvalitetnih nutrijenata, uključujući i ovaj.

Lisnato zeleno povrće, cvjetača i pšenične klice također se ti dati solidnu količinu kolina, kojem je preporučeni dnevni unos 425 mg za žene, a 550 mg za muškarce.

Dakle, kolin je još jedan dokaz da naša tijela traže raznolikost pri prehrani i ne mogu sama proizvesti sve nutrijente za normalno funkcioniranje organizma. Zato bilo da ti je cilj ojačati mišiće, smršaviti ili poboljšati zdravlje i energiju, baziraj svoje obroke na kvalitetnim namirnicama visoke nutritivne vrijednosti, jer time ćeš dobiti sve što je potrebno da postigneš dugoročnu vitalnost i ostvariš sve svoje zacrtane ciljeve.

A ako želiš saznati kako svakodnevno obogatiti svoju prehranu i povećati fizičku aktivnost, obavezno se pretplati na BudiFit newsletter. Time ćeš se pobrinuti da na svoj email dobivaš vrijedne savjete vezane uz fitnes i nutricionizam, a ponekad i ekskluzivne ponude koje bi mogle značajno poboljšati kvalitetu tvoje svakodnevice!


Makronutrijenti i mikronutrijenti – kako ih unositi tijekom mršavljenja?

Što je gluten i treba li ga izbjegavati dok pokušavaš smršaviti?

7 najvećih mitova i zabluda o proteinima u prehrani!

Je li semafor dijeta najbolje rješenje za tvoje mršavljenje?