Fitness

Kako i kada se vratiti tjelovježbi nakon trudnoće?

18. veljače 2022. 8 min Komentari

Rođenje djeteta jedan je od najljepših događaja u životu svake žene, a povratak rodilje u fizičku formu koju je imala prije trudnoće važan je za cjelokupno zdravlje organizma. Evo nekoliko savjeta kako do toga doći bez pretjerane žurbe…

Nema ljepše vijesti od dolaska bebe u život majke, što u potpunosti mijenja svakodnevicu i traži od žene da bude na svom maksimumu, kako bi uspješno rješavala sve obaveze koje su pred njom.

Baš zbog toga svaka mama pokušava što prije vratiti se u fizičku formu koju je imala prije trudnoće. To znači izgubiti kile koje su se nakupile u trudničkim danima, ali i jačanje mišića koji su prošli težak period prije i za vrijeme poroda.

Oporavak od trudnoće razlikuje se individualno. Neke majke nakon trudnoće žele što prije skočiti na noge i početi raditi na svojoj fizičkoj formi i izdržljivosti, dok druge nekako da se trgnu i vrate zdravim navikama.

Naravno, važno je slušati svoje tijelo, ali i ne dopustiti emocijama koje su snažne nakon poroda da te sputaju i učine slabijom ženom nego što si bila prije trudnoće. Baš zato donosimo nekoliko stručnih savjeta kada i kako početi vježbati, nakon rođenja djeteta…

Povratak tjelovježbi nakon 6 do 12 tjedana

Nije svaki porod isti i ne nosi sa sobom jednake posljedice. Baš zbog toga važno je da žena uzme u obzir svoje fizičko stanje, a i posavjetuje se s doktorom po pitanju povratka zdravim navikama, kao i redovitoj tjelovježbi.

Stručnjaci smatraju da je za ženu koja nije prošla kroz težak porod otprilike šest tjedana dovoljno razdoblje postepenog oporavka, nakon čega se može vratiti redovitoj tjelovježbi, kakvu je prakticirala prije trudnoće.

S druge strane, bilo da se radi o normalnom porodu ili carskom rezu, ako netko osjeća teže fizičke posljedice treba odgoditi početak ozbiljnih treninga 12 tjedana, jer tijelu moraš prvo dopustiti da se sasvim oporavi.

Naravno, postoje lagane i sigurne vježbe koje žena može prakticirati već dan ili dva nakon poroda, kako bi se bolje osjećala, ali na prave treninge svakako treba pričekati.

Prvi treninzi trebali bi biti fokusirani na bazne mišiće. Plank, čučnjevi i različite sigurne joga poze svakako su pogodne za rodilje, nakon što se fizički oporave nakon poroda. Definitivno treba raditi i na mišićima zdjelice, koji su prošli najveću traumu. Tu pomažu Kegelove vježbe, kao i dijafragmalno disanje. Ne smijemo zaboraviti ni mišiće stražnjice koje je nužno početi učvršćivati, prije svega podizanjem u most, što je lagana i sigurna vježba pogodna za rodilje.

Već smo spomenuli koliko je važno za rodilju slušati svoje tijelo, a evo u kojim slučajevima treba prestati s nekom tjelovježbom i izbaciti je iz svog treninga:

  • ako izaziva snažne bolove u bilo kojem dijelu tijela,
  • ako izaziva dijastazu rektusa, odnosno razdvajanje trbušnog zida,
  • ako izaziva bilo kakve bolove u zdjelici,
  • ako izaziva nekontrolirano mokrenje.

Koliko treba vremena za povratak u top formu?

Iako je možda frustrirajuće izgubiti prijašnju figuru, nakon trudnoće rodilja ne bi trebala žuriti sa skidanjem kilograma, već si dati vremena da ponovo dođe u top formu.

Pogotovo treba paziti po pitanju prehrane. Naime, mnogi fantastični nutritivno bogati obroci dolaze s upozorenjem da nisu namijenjeni rodiljama i dojiljama pa se svakako treba konzultirati s nutricionistom i liječnikom, prije nego što svoju prehranu u potpunosti prilagodiš mršavljenju i učvršćivanju tijela.

Svejedno, unatoč tome što treba paziti, dovoljno je zdravih obroka koje rodilja može konzumirati, kako bi dijete kroz mlijeko dobilo potrebne hranjive tvari, a da pritom sama poboljšava vlastitu figuru i diže snagu organizma.

A ako tome dodaš u početku lagane pa sve ozbiljnije treninge, stručnjaci se slažu da je moguće u potpunosti se vratiti u fizičku formu iz najboljih dana, 6 do 12 mjeseci nakon poroda.

Zašto je važna tjelovježba nakon trudnoće?

Iza žene je devet izazovnih mjeseci i u pravilu bolan porod, nakon što rodi svoju bebu, zbog čega je važno vratiti se starim navikama i krenuti normalnim kolosijekom u životu.

Tjelovježba je važna za rodilju kako bi vratila izgubljenu energiju i osnažila one mišiće koji su prošli traumu prije i za vrijeme poroda. Također, trening je bitan i za emocionalno zdravlje, jer koliko god je prekrasan osjećaj postati mama, s tim dolazi i mnogo stresa, a tu je i sindrom depresije koji može pogoditi ženu u mjesecima koji dolaze.

Osim tjelovježbe u udobnosti svog doma, za rodilju je uvijek dobra odluka ići u redovite šetnje. Vitamin D kojeg daje sunce puno znači u toj fazi života, a fizičko kretanje odličan je način postepenog oporavka tijela, u kojem su se kroz dugi niz mjeseci događale brojne hormonalne promjene.

U svakom slučaju, najbolji savjet za rodilju je zadržati pozitivan stav, nikud ne žuriti i polako raditi na sebi, slušajući riječ stručnjaka, prije svega liječnika, a onda i nekog poput mene, tko nutricionizam i fitnes ima u svom malom prstu i uvijek prilagođava plan prehrane i treninga karakteristikama i ciljevima osobe koja želi pozitivne promjene!

Ako želiš čim prije izgledati kao nekoć i uskočiti u omiljene, nikad prežaljene traperice prijavi se na moj program online treninga.


Trening za sagorijevanje masti – što vodi do uspjeha?

Intervalni trening za mršavljenje – koliko traje idealna HIIT tjelovježba?

Kratki trening – koliko dnevno treba vježbati da osjetiš efekt?

Vježbanje nakon carskog reza – kada i kako započeti s treningom?