Menopauza

Izostanak mjesečnice tijekom mršavljenja – razlog za brigu ili ne?

29. srpnja 2024. 7 min Komentari

Žestok trening kojeg prati striktna dijeta može dovesti do izostanka mjesečnice kod žena. Pa iako neke vježbačice to ignoriraju i smatraju da ne predstavlja ozbiljan problem za njihovo zdravlje, ovaj poremećaj itekako je potrebno dovesti u red.

Bilo da je ljeto ili zima, svi mi želimo držati našu liniju pod kontrolom, kako bismo izgledali bolje, a i bolje se osjećali. To je moguće postići kombiniranjem redovite tjelovježbe i adekvatne prehrane.

Dakle, na tebi je odraditi barem dva do tri treninga tjedno, uz povećanu fizičku aktivnost u onim situacijama u kojima inače ideš linijom manjeg otpora. Dobar primjer za to je hodanje stepenicama, kao alternativa korištenju lifta.

Mršavljenje traži također i brigu oko prehrane. Dakle, smanjit ćeš industrijski obrađenu hranu u svom jelovniku, onu krcatu praznim kalorijama, bez vrijednih nutrijenata u svom sastavu. Povećat ćeš pak unos povrća, voća, orašastih plodova, ribe i ostalih zdravih namirnica.

No, nekima takav usporen, ali siguran napredak nije dovoljan. Odu korak dalje u želji što brže postići rezultate i postići željenu liniju. Pa smanje unos kalorija na minimum, a tjelovježbu prakticiraju koliko god to tijelo dopušta.

To može imati različite negativne posljedice za tijelo, pogotovo kod žena. Pa se tako u posljednje vrijeme sve češće javlja izostanak mjesečnice kod djevojaka u fazi mršavljenja. Iako se nekim ženama čini da su se time samo riješile nepotrebne tlake svakog mjeseca, istina je da iza toga stoje problemi koje je zaista nužno dovesti u red…

Zašto dolazi do izostanka mjesečnice?

Izostanak mjesečnice, odnosno preuranjeni ulazak u perimenopauzu može se dogoditi iz mnogo različitih razloga. Iza njega u svakom slučaju stoji neravnoteža u lučenju hormona.

Kad je u pitanju striktna dijeta ili pretjerano žestok režim tjelovježbe, do izostanka mjesečnice dolazi zato što tijelo šalje signal mozgu da je u stanju borbe za opstanak, pri čemu reproduktivna funkcija prestaje biti esencijalna.

Takvo stanje može izazvati pretjerana potrošnja energije, nedostatak ključnih nutrijenata u tijelu ili manjak masti u organizmu. Sve to izaziva stres na koji organizam reagira na način koji smatra primjernim kako bi preživio.

Naravno, zahtjevan režim treninga neće isto utjecati na svaku ženu. Kod nekih će menstrualni ciklus ostati potpuno nepromijenjen. Kod drugih može doći do poremećaja. Osim pretjerivanja u pokušavanju ubrzanog mršavljenja, do izostanka mjesečnice nekad dolazi i zbog pretjeranog stresa, nedostatka sna pa i negativnog razmišljanja te doživljenog šoka. Nakon toga potrebno je vremena da žena uopće shvati što se događa, no ove simptome definitivno ne bi trebala ignorirati…

Simptom koji otkrivaju dodatne probleme

Za onu ženu koja ne planira u narednim godinama roditi djecu izostanak mjesečnice ne čini se kao ozbiljan problem. Ipak, važno je uzeti u obzir uzrok, jer iza svega zapravo stoji hormonalna neravnoteža.

U takvom stanju nije samo reproduktivna funkcija ugrožena. Dolazi i do problema sa zdravljem kostiju, jer pri ovakvoj hormonalnoj neravnoteži tijelo ostaje bez nekih od esencijalnih minerala. Tada kosti gube na svojoj čvrstini, što je vrlo opasno za osobu koja redovito vježba.

Estrogen i progesteron imaju također brojne dodatne funkcije u tijelu. Bez njih pada razina energije i dolazi do umora, kao i do problema sa spavanjem. Tu su i problemi sa zdravljem kože i kose, kao i anemija. Nedostatak spolnih hormona može čak izazvati i kroničnu bol.

U svakom slučaju, izostanak mjesečnice dok pokušavaš smršaviti nešto je što može imati posljedice na različitim područjima u tvom organizmu. Uzrok katkad leži u nedostatku minerala, vitamina i ugljikohidrata u tijelu, no postoje i drugi aktivatori. Zato se svakako posavjetuj s liječnikom i povuci ručnu sa svojim režimom prehrane i tjelovježbe, sve dok ne dobiješ upute što dalje.

Drugim riječima, rad na vlastitom tijelu uvijek mora imati za svoju svrhu poboljšanje zdravlja. Pa ako se pojavi zdravstveni problem prilikom tvoje transformacije, nikako ga nemoj ignorirati i pokušaj ga što prije riješiti.

A ako želiš saznati kako u svakom trenutku na zdrav i siguran način raditi na sebi, tada se svakako pretplati na naš BudiFit newsletter. Time si svakog tjedna osiguravaš vrijedne savjete vezane uz uravnoteženu prehranu i razumnu tjelovježbu, uz koje ćeš bez rizika, a opet vrlo efikasno postići sve svoje najvažnije ciljeve!


Zašto Intermittent Fasting nije dobar za žene u perimenopauzi?

5 najboljih savjeta kako vježbati u doba menopauze

Menopauza i problemi sa spavanjem – kako tome stati na kraj?

Zašto žene u perimenopauzi ne bi trebale koristiti Intermittent Fasting?