Menopauza

Deset najvažnijih pitanja i odgovora o menopauzi!

4. veljače 2025. 12 min Komentari
Zrela žena kod kuće osjeća simptome menopauze – valunzi, umor i promjene raspoloženja.

Ulazak u menopauzu važna je promjena u životu žene. Tada se u glavi javljaju i brojna pitanja, od kojih ćemo na ona najvažnija ovdje odgovoriti.

Život svakog od nas ima različite faze. U svakom životnom razdoblju postoje usponi i padovi, lijepe i manje lijepe stvari koje okružuju našu svakodnevicu. Zato je najvažnije prilagoditi se, prihvatiti novu realnost i pokušati iz nje izvući maksimum.

Upravo je to zadatak žene koja polako završava svoje doba plodnosti i ulazi u menopauzu. Perimenopauza je razdoblje hormonalnih i fizičkih promjena, kao i različitih emocionalnih izazova. Naravno, prilagoditi se ovim okolnostima najlakše je ako se dobro pripremiš. Zato na pitanja koja se odjednom javljaju u glavi treba potražiti odgovore.

O svemu što te muči najbolje se posavjetovati s liječnikom. No, neke odgovore na važna pitanja izdvojit ćemo i mi ovdje u ovom tekstu, kako bi umirili tvoj um i pomogli ti otkriti što je sve pred tobom.

1. Kako znati da sam u menopauzi?

Prvi simptomi ulaska u menopauzu obično su vezani uz male promjene u menstrualnom ciklusu. Može to biti kraći razmak između dva ciklusa ili izraženiji simptomi PMS-a. Depresija, osjećaj bespomoćnosti, iritacija, promjene raspoloženja. Sve to ukazuje da menopauza možda kuca na vrata.

Žena sjedi na sofi i trpi bolove u koljenu – simptomi artritisa i menopauze.

Doduše, ako osoba uzima kontracepciju tada je teže otkriti jasne simptome. Stručnjaci kažu da 80% ima napade vrućine, 70% promjene raspoloženja, 60% probleme sa spavanjem, a 50% bolove u zglobovima i vaginalnu suhoću u tom razdoblju. Istina je, ulazak u menopauzu obilježen je hormonalnim promjenama. Zato laboratorijske analize ne govore mnogo. Puno više govore simptomi koje osjećaš.

2. Hoću li imati valunge i kako si pomoći?

Valunge su naleti vrućine koji se najčešće javljaju u gornjem dijelu tijela, na području prsa, vrata i lica. Prati ih znojenje i osjećaj nelagode. Čak 80% žena ih u nekom trenutku tijekom menopauze počinje osjećati pa češ ih vjerojatno i ti doživjeti.

Terapija estrogenom može pomoći da ovi simptomi nestanu. No, postoji niz bolesti uz koje se takva terapija ne preporučuje pa se svakako prvo savjetuj s liječnikom prije nego što se tome podvrgneš. Antidepresivi također mogu pomoći, ali uz njih idu neugodne nuspojave poput gubitka sposobnosti dolaska do orgazma.

3. Pomažu li kod valunga promjene životnog stila?

Zrela žena doživljava valunge kod kuće – koncept menopauze.

Istraživanja su pokazala da žene koje pate od pretilosti češće prijavljuju valunge. Prekomjerna tjelesna težina dovodi i do intenzivnijih valunga.

Dakle, prelazak na uravnoteženu prehranu i redovitu tjelesnu aktivnost može pomoći kako bi naleti vrućine bili manje intenzivni i rjeđi.

4. Kako će menopauza utjecati na moj san?

Žene koje ulaze u menopauzu kažu da im od valunga više smetaju poremećaji pri spavanju. Naime, pod utjecajem nestabilne razine hormona dolazi do znojenja i naleta vrućine.

Stručnjaci naglašavaju da terapija estrogenom i progesteronom može pomoći kako bi se izbjegli problemi sa spavanjem. No, pomaže svakako i rad na umirivanju vlastitog uma, kao i tjelovježba koja će potrošiti energiju i olakšati tonjenje u carstvo snova.

5. Postoji li u menopauzi rješenje za gubitak libida?

Nizak libido produkt je različitih faktora, ne samo menopauze. Stres, umor, alkohol, problemi u vezi, bolovi, manjak uzbuđenja. Sve to utječe na seksualnu želju, a može se javiti u godinama u kojima završava ženska plodnost.

Radi se o problemu koji se teško liječi lijekovima. Može pomoći psihološka terapija, kao i pozitivni pogled na svijet i na vlastitu seksualnost.

6. Što učiniti ako se javlja bol za vrijeme seksa u menopauzi?

Bol za vrijeme seksa javlja se kod mnogih žena u menopauzi, no to je nešto što se rijetko prijavljuje liječniku. Vaginalni ovlaživači svakako mogu pomoći, kao i lubrikanti koji su dostupni u gotovo svakoj trgovini.

Lubrikanti na bazi vode trebali bi se koristiti uz kondom, a bez njega mogu i oni na bazi kokosovog ulja. Estrogenske kreme također pomažu kako bi vaginalno tkivo postalo manje osjetljivo.

7. Hoću li se udebljati u menopauzi?

Hormonalne promjene dovode do promjena u ponašanju metabolizma. Zato žene lakše dobivaju na težini pri svojem ulasku u menopauzu. Pa ako je tvoja prehrana bazirana na industrijski osiromašenoj hrani možeš očekivati značajno debljanje po završetku vlastitih plodnih dana.

No, uravnotežena prehrana bazirana na hranjivim namirnicama može situaciju zadržati pod kontrolom. Obroci bogati povrćem, voćem, orašastim plodovima, gljivama, integralnim žitaricama, grahoricama, ribom te biljnim i mesnim izvorima proteina definitivno pomažu da tvoje tijelo zadrži iste ili slične dimenzije.

8. Pomaže li hormonalna terapija ublažiti simptome menopauze?

Loše spavanje, vaginalni bolovi, promjene raspoloženja. To su neki od simptoma pri ulasku u menopauzu koje bi žene itekako voljele eliminirati.

Hormonalna terapija estrogenom može pomoći ublažiti simptome. No, njoj se treba podvrgnuti isključivo u dogovoru s liječnikom. Nekima pomaže, ali nije za svakog. Prelazak na zdrave životne navike trebao bi ipak biti korak koji prethodi uzimanju lijekova.

9. Trebam li uzimati dodatke prehrani za vrijeme menopauze?

Neki dodaci prehrani mogu pomoći na ulazu u menopauzu. Tu prije svega govorimo o vitaminu D kojeg nam svima fali tijekom zime, a i teže ga je apsorbirati s godinama. Tome možeš dodati do 1200 miligrama kalcija dnevno, s tim da jedna doza ne bi smjela biti veća od 500 miligrama.

Glukozamin i kondroitin pak podržavaju zdravlje zglobova i hrskavice te su važni u ovom životnom razdoblju. Sve ostale vitamine, minerale i vlakna možeš bez problema dobiti iz nutritivno bogate prehrane.

10. Trebam li i dalje redovito ići na papa test za vrijeme menopauze?

Papa test je važan kao prevencija raka maternice. Ulazak u menopauzu ništa ne mijenja po tom pitanju. Međutim, kasnije ako su nalazi godinama uredni žena iznad 65 godina može prestati ići na ovu pretragu.

U svakom slučaju, ulazak u menopauzu izazov je za svaku ženu. Neke stvari moguće je ublažiti terapijom, no prvi korak definitivno bi trebale biti zdravije navike pri prehrani, kao i redovita tjelovježba.

Ako nikad nisi vježbala i misliš da je kasno, odmah ti možemo reći da si u krivu. Postoje jednostavne, a efikasne vježbe koje nije problem odraditi čak ni onome tko sebe smatra antitalentom za sport. I da, itekako pomažu da poboljšaš svoje zdravlje pa i da ublažiš simptome menopauze.

A ako ne znaš o kud krenuti s tjelovježbom, tu je naša BudiFit aplikacija. S njom ne samo što dobivaš video demonstraciju stotinu vježbi pogodnih za tebe, već i svog online trenera. Magistar kineziologije Kristian Tin Amstrong specijaliziran je upravo za treniranje žena u menopauzi i za tebe će osmisliti konkretne treninge koji će ti pomoći da držiš zdravlje pod kontrolom. Zvuči zanimljivo? Onda se prijavi za BudiFit App i vrlo brzo ćeš se početi puno bolje osjećati!

Ulazak u menopauzu – dodatna postavljana pitanja

Hoću li potpuno izgubiti oblik tijela nakon ulaska u menopauzu?

Menopauza je izazov za tvoj metabolizam i može ubrzati skladištenje masnih naslaga na području trbuha. Međutim, rad na sebi i svom tijelu itekako može promijeniti situaciju na bolje. Na tebi je samo više truda uložiti u svoju prehranu i fizičku aktivnost.

Koji je najgori simptom za vrijeme menopauze?

Žene se najviše žale na probleme sa snom i znoj koji probija tijekom spavanja. Neugodnima smatraju i probleme koji se javljaju vezane uz seks, poput bolova, suhoće i izgubljenog libida. Promjene raspoloženja također mogu biti frustrirajuće.

Može li žena za vrijeme menopauze imati kvalitetnu svakodnevicu?

Definitivno može. Pozitivan pristup životnim promjenama u tome će pomoći, kao i prelazak na zdrave navike. Liječnik može prepisati i terapiju koja će učiniti simptome menopauze sasvim podnošljivima. Ne brini, mnogo je još veselja pred tobom.


Festing dijeta – je li dobra za žene u perimenopauzi?

Fasting dijeta – zašto nije dobra za žene u perimenopauzi?

Trening za mišiće – kako redovito održavati vlastitu mišićnu masu?

Izostanak mjesečnice tijekom mršavljenja – razlog za brigu ili ne?