Iako bazirati svoj plan izgradnje tijela na dnevnom ciljanom broju prehodanih koraka nije razumna odluka, svaki dodatni poticaj tvoje fizičke aktivnosti svakako je dobrodošao…
Brojanje pređenih koraka u jednom danu prije nekoliko godina gotovo da je postala opsesija svih onih koji pokušavaju kontrolirati svoju tjelesnu težinu, prelaskom na zdraviji životni stil.
Vađenje mobitela i provjeravanje svako malo broj napravljenih koraka i ukupne pređene kilometraže postala je zanimacija koja je zabavljala mnoge, a iako je euforija oko ovog vida poticanja na fizičku aktivnost malo pala, i dalje pedometri drže zavidnu razinu popularnosti u široj populaciji.
Baš zbog toga pripremili smo kratku analizu ovog globalnog fenomena, koji može biti dobar dodatni impuls tvojoj izgradnji tijela, ali nikako ne smije biti baza oko koje se sve okreće…
Koje su dobre strane brojanja napravljenih koraka?
Kao što smo već naglasili, svaki oblik motivacije zlata vrijedi u svijetu mršavljenja, kao i pri oblikovanju vlastitog tijela.
Baš zbog toga aplikacije koje mjere broj pređenih koraka mogu biti odličan poticaj za osobu da se napokon pokrene i pokuša napraviti preporučenu dnevnu količinu koraka, koju stručnjaci najčešće postavljaju na oko 10.000.
Također je svaki oblik evidencije vlastite fizičke aktivnosti koristan za postizanje kalorijskog deficita, jer ti omogućuje barem okvirno da vidiš koliko trošiš kalorija dnevno i koliki prostor imaš za njihov unos putem hrane.
Ako još dodamo tome međusobno natjecanje s prijateljima u broju koraka i pređenim distancama, kao i globalne izazove koji su također dostupni putem ovih aplikacija, onda je jasno da je zapravo riječ o inovaciji u svijetu fitnesa koja je dobrodošla, ako je koristiš na racionalan i razuman način…
Koje su mane fokusiranja na dnevni broj koraka?
Naravno, svaki modni trend ima i svoje slabosti, koje dolaze do izražaja ako ih nekritički prigrliš. Zbog toga brojanje koraka nikako ne smije biti baza tvoje kontrole tjelesne težine, jer poznato je da su neki ljudi prelazili 20.000 koraka dnevno i svejedno se debljali.
Zašto? Zbog toga što nisu pazili na prehranu. Sve kreće od onog što unosiš u sebe, jer uravnotežena prehrana, bazirana na zdravim namirnicama koje ti daju dugoročnu energiju i osjećaj sitosti, nužnost su bez koje nema uspješnog održavanja tjelesne težine. Nema tih koraka koji će te spasiti od konstantnog prejedanja!
Također, unatoč tome što je hodanje vrlo zdrava aktivnost, treba reći da za učvršćivanje tijela i uspješno oblikovanje ipak treba dodati svojem planu i druge vrste treninga. Bilo da se radi o radu baznih vježbi isključivo s težinom vlastitog tijela, trakama, gumama ili utezima, njihov efekt neće se na pravi način vidjeti na pedometru, a korist od ovakvih tjelovježbi je velika.
Zanimljivo, nije niti svaki korak isti pa možemo reći da su takve aplikacije često prilično loše u ocjenjivanju kvalitete aerobnih treninga, jer trkačkom koraku koji je sasvim druge dužine i intenziteta ne daje jednaku vrijednost kao hodajućem, a često nisu ni u stanju precizno izmjeriti kilometražu pri žustrom tempu. Bicikliranje i veslanje također neće biti u stanju vrednovati na pravi način niti uočiti koristi za tvoja pluća i zdravlje kardiovaskularnog sustava.
Spomenuti možemo i da svaka aplikacija gotovo da drukčije mjeri iste korake pa ćeš dobiti sasvim različite rezultate, s dva različita pedometra instalirana na mobitelu.
Međutim, konačna ocjena ovog fenomena svejedno mora biti pozitivna, jer takve aplikacije mogu pomoći da napraviš prvi korak prema zdravom stilu životu, a taj korak je bez ikakve sumnje i najvažniji!
U svakom slučaju, bilo da brojiš svoje korake ili ne, u našoj FIT Lifestyle grupi Fejsu pronaći ćeš pregršt zanimljivih savjeta kako raditi na izgradnji vlastitog tijela. Zato se pridruži našim simpatičnim članovima i obavezno podijeli i svoja iskustva, koja će sigurno biti korisna i poučna drugima!