Zdravu hranu je puno lakše napraviti kada imate ispravne alate u kuhinji. Postoji razlog zašto se oslanjate na iste kuhinjske alate – za mene, prije svega, to je zato što ti alati krate vrijeme pripreme i / ili čišćenje.
Ali ja se oslanjam na alate koji koriste zdrave metode kuhanja (kao što su para, sporo kuhanje ili mikrovalna), te su mi oni puno lakši za korištenje, a opet mi pružaju zdravu hranu.
Također volim kuhinjske alate koji su svestrani – nemam puno prostora za pohranu u kuhinji, tako da nemam puno prostora za jednonamjenske naprave kao što su naprave za rezanje jagoda ili kalupe za jaja u obliku cvjetova. No, to ne odgovara meni – svatko je drugačiji, a vi možete naći svoje kuhinjske alate koji će vam pružati pripremu zdrave hrane.
Moj popis kuhinjskih alata koje moram imati ne mora biti isti kao i tvoj, ali to je sedam najkorisnijih alata koje imam – i oni su radni strojevi koje koristim iz dana u dan da mi pomognu pripremiti zdravije obroke brzo i jednostavno.
7 najboljih kuhinjskih alata za zdraviju prehranu
Miješalica
Vaš blender je pravi multi-praktik. Koristim ga svako jutro za proteinski shake – njegov snažan motor primjenjuje svoju magiju na smrznuto voće ili povrće koje dodam, te stvara prekrasnu glatku teksturu. Blenderi su također korisni za izradu juhe (jedan od mojih favorita: kuhano povrće u juhi pomiješani s mekanim tofu-om).
Također koristim blender za izradu humusa – daje hrani glatkoću i koristan je za sve vrste umaka. Možete pomiješati začinsko bilje s malo maslinovog ulja i češnjakom u pesto, napravite brzi mango-čili umak za ribe ili piletinu, ili napravite umak od konzerviranih rajčica s malo češnjaka i bosiljka za škampe, perad ili tjesteninu.
Prednosti blendera: zdravi smoothie; više voća i povrća; zdravi umaci
Rezač sa žicama
Ako niste upoznati s njim, rezač sa žicama je alat koji vam omogućuje da brzo smanjite hranu u jedinstvene kriške, trake i druge oblike. Sada, imam dva: jedan veliki, teški stolni model koji koristim kad imam puno hrane koju moram rezati, a manji ručni rezač koristim stalno. Rezač vrlo brzo siječe povrće, a budući da sam htio pripremiti puno povrća u kratkom vremenu, ovaj stroj je postao jedan od mojih kuhinjskih favorita.
Koristim rezač za pripremu povrtnih salata – poput crvenog luka, paprike i krastavaca koje mogu pohraniti na nekoliko dana. Volim ga i za usitnjavanje kupusa. Za rezanje sirove kruške ili jabuke u tanke kriške je potrebno puno strpljenja i dobre sposobnosti (nož), ali zato to odmah riješi rezač sa žicama. Pokušajte oguliti jabuke i komorač (anis), onda staviti malo limuna i maslinovog ulja sa senfom za lijepe, ukusne i zdrave salate.
Prednosti rezača sa žicama : više narezanog voća i povrća, u kratkom vremenu.
Posuda za kuhanje na pari
Kuhanje na pari je najbolja metoda za kuhanje povrća, jer to pomaže zadržati hranjive tvari, a to je također način za kuhanje bez masti. Najjednostavnije posude za kuhanje na pari su dizajnirane kao košare – obično imaju sklopivi metalni umetak ili silikonske košarice koje se umetnu u lonac. Posude za kuhanje na pari su korisne za sve vrste povrća – od lisnatog zelenila do brokule i cijele artičoke – ali posuda može biti korisna i za ostalu hranu.
Može učiniti ribu, škampe ili perad vlažnim i sočnim, a posebno je ukusno ako ih posolite ili marinirate. Ako imate vremena, možete napraviti cijelu večeru pomoću posude za kuhanje na pari. Ako imate kuhanu smeđu rižu ili neku drugu žitaricu sakrivenu u zamrzivaču, možete početi s tim, a zatim dodajte ribu ili perad, a nakon nekoliko minuta, dodajte povrće. Ta vam posuda daje zdravu i ukusnu hranu, a i lako se čisti – što više možete poželjeti?
Prednosti posude za kuhanje na pari: više povrća, manje masti, zadržava vitamine.
Sušilica za salatu
Dnevna salata je zdrava navika i odličan način da jedete više povrća na dan, ali pranje lisnatog povrća može biti vrlo naporno. Zato sušilica za salatu može pomoći. Ona učini salatu jako suhom, što znači da može napraviti puno korisnih stvari odjednom, a da salata ostane svježa. Sušilice za salatu su također korisne za pranje zelja, ako ga planirate kuhati.
Prednosti sušilice za salatu: više povrća, manje masti, štedi vrijeme
Sporo kuhalo
Spora kuhala imaju nekoliko prepreka pri zdravoj prehrani – oni vam mogu pomoći uštedjeti vrijeme pripreme, vrijeme čišćenja, sve u jednom. Pomaže vam napraviti jela koju su bogata zdravim sastojcima (poput povrća), i jela koja zahtijevaju više vremena za kuhanje (poput graha). A, s dobrim sporim kuhalom, vjerojatno možete napraviti nekoliko obroka, u kratko vrijeme.
Glavna jela kao što su juhe, variva, curry ili čili su prirodni za sporo kuhalo, ali je također korisno za izradu namirnica kojima je potrebno dulje vrijeme.
Prednosti sporog kuhala: više povrća, cjelovitih žitarica i graha, štedi vrijeme
Ribež
Imam nekoliko različitih ribeža kod kuće, ali najviše koristim standardni četverostrani ribež s otvorima različitih veličina na svakoj strani. Najsitnije rupice koristim za ribanje korice citrusa, koje volim dodati u salate ili kuhano povrće. Male rupe su također pogodno za ribanje svježeg korijena đumbira i češnjaka (tako ih puno brže i lakše očistite), ili za ribanje tvrdog sira za salatu, povrće i zrnata jela. Ili pokušajte napraviti ovaj brzi svježi umak od rajčice: jednostavno naribajte svježu polovicu rajčice preko velikih rupa u vašem ribežu izravno u tavi s malo maslinovog ulja i kuhajte nekoliko minuta, a zatim naribajte češnjak.
Ostalo povrće za ribež: sirovo korjenasto povrće (poput mrkve ili repe) – što može napraviti salatu vrlo ukusnom zajedno s koricom citrusa i maslinovog ulja – ili tikvice koje čini lijep završni dodir okusa i boja u juhama ili drugim jelima. Također koristim ribeže za salatu s jajima –ribajući tvrdo kuhano jaje i svježi luk, a zatim ih pomiješam s pireom avokada ili senfa. Neki ribeži imaju stranu za rezanje koja se može koristiti za rezanje tankih kriški.
Prednosti ribeža: više povrća, više začina, štedi vrijeme
Kalup za kolače (muffine)
Standardni kalup za kolače je fantastičan alat za kontrolu onoga što radite– i to ne samo za pekarske proizvode. Kalupi za kolače mogu se koristiti za pojedine porcije svih vrsta namirnica poput mesa, kruha lazanja ili drugih jela od tjestenine i složenaca. Volim da se jaja u kolaču potpuno povežu – lagano nauljite kalup, prelijte razmućena jaja u kalupe, a na vrh stavite nasjeckano povrće i pecite na 375 stupnjeva oko 20 minuta, dok ne posmeđi. Spremite ostatak u zamrzivač i imate ih pri ruci za brzi doručak ili međuobrok.
Prednosti kalupa za kolače: Savršena kontrola nad onim što radite
Ako su vam korisni moji savjeti, pozivam vas da se priključite mojoj besplatnoj Facebook grupi za podršku u pogledu prehrane, treninga i osobnog razvoja gdje svaki dan dijelim vrlo zanimljiv sadržaj.
******
Koji je vaš omiljeni kuhinjski alat za zdraviji način kuhanja? Podijelite ih sa mnom !