Kao izuzetno dostupna namirnica u našim krajevima, rajčica definitivno treba postati obavezni dio tvoje prehrane, jer spada među najmoćnije antioksidanse, a također je bogata brojnim vitaminima i mineralima…
Rajčica je svugdje oko nas. Neki je zovu paradajz, drugi pomidor, ali kako god je nazivali, njezino pozitivno djelovanje na ljudski organizam je neupitno, a dostupna je zahvaljujući plastenicima i uvozu kroz cijelu godinu, s posebno bogatim izborom u kolovozu i rujnu.
Porijeklom iz Južne Amerike, rajčica botanički spada u voće, no u kulinarskom svijetu priprema se poput povrća i može biti dio brojnih slasnih obroka, zbog čega nema izgovora za njezino izbjegavanje.
Rajčica nam je svima poznata po svojoj crvenoj boji, ali zapravo se pojavljuje i kao žuta, narančasta, zelena, ljubičasta, smeđa i crna, ovisno o vrsti i načinu uzgoja.
Ono što je zajedničko različitim rajčicama svakako je raskošna nutritivna vrijednost i brojne dobrobiti za tvoje tijelo, ako ih redovito konzumiraš…
Umanjuje znakove starenja i štiti od bolesti srca
Tko bi rekao da se u toj maloj crvenoj namirnici nalaze čak 22 različita nutrijenta! Da, rajčica je prije svega odličan izvor vitamina C, nužnog za jačanje imuniteta, no tu su i vitamini K, A, E, B1, B3, B6, kao i biotin, također bitni za normalno funkcioniranje tvog organizma.
Rajčica u sebi sadrži i brojne minerale, od kojih valja izdvojiti bakar, mangan, molibden, kalij, fosfor, magnezij, željezo, cink i krom, koji sudjeluju u nizu različitih procesa u tijelu i neophodni su za izgradnju enzima, hormona i strukturnih bjelančevina.
Ono po čemu je ova namirnica posebna svakako su njezina antioksidativna svojstva. Naime, u njoj je i pregršt fitonutrijenata, prirodnih biljnih kemikalija koje nas na različite načine štite, prije svega od slobodnih radikala koji mogu oštetiti naše stanice i uzrokovati teške bolesti.
Glavni fitonutrijent u rajčici je likopen, za koji su istraživanja pokazala da zaista usporava vidljivost tragova starenja, dok smanjuje i izglede za pojavu karcinoma debelog crijeva i prostate.
Tu su još lutein, beta-karoten i zeaksantin koji su važni za zdravlje očiju, a rajčica svojim karakteristikama također smanjuje izglede za nastanak srčanih oboljenja, kao i prekomjerno nakupljanje kolesterola u krvi.
S tek 18 kilokalorija na 100 grama, rajčica spada među namirnice koje itekako trebaju biti dio dijete pri kontroli tjelesne težine, a zanimljivo je da svojim biljnim vlaknima pomaže probavi te izaziva proizvodnju onih aminokiselina koje povećavaju topljenje kalorija u tijelu, što će dodatno pomoći tvom mršavljenju!
Kako pripremiti rajčicu?
Samo da nije industrijski obrađena! Nema sumnje, sve dok nije dio kečapa ili neke druge mješavine u kojoj se izgubila njezina nutritivna vrijednost, rajčica je zdrava namirnica koju vrijedi svakodnevno konzumirati.
Može se pripremiti na zaista različite načine, a dobra je stvar što ju možeš jesti sirovu, bez ikakvog dodatnog kompliciranja, tek uz malo soli koja popravlja njezin okus.
Svježa i sočna rajčica može biti dio miješane salate, zajedno s krastavcem, paprikom, maslinama i avokadom, uz nezaobilazno začinsko bilje i maslinovo ulje.
Naravno, tu je i juha od rajčice, kao jedna od najpopularnijih u Hrvatskoj, a pasirana rajčica može biti i odličan umak ili šalša, dok ju je moguće i zapeći u pećnici te poslužiti kao prilog ribi ili mesu, pogotovo ako se radi o sorti cherry. Samo je obavezno prereži prije nego zagrizeš, jer riječ je o vodenastoj namirnici i iznutra te nakon pola sata u pećnici čeka izuzetno vruća voda, što se tvojem probavnom traktu neće svidjeti.
U svakom slučaju, ima smisla jesti ovu crvenu nutritivno bogatu radost, i to baš svaki dan. A koje namirnice je najbolje kombinirati s rajčicom, saznat ćeš ako se pridružiš Fit LifeStyle grupi na Fejsu, gdje te čekaju brojni simpatični kulinarski entuzijasti, koji sve znaju o nutricionizmu i jedva čekaju to podijeliti s tobom!