Fitness

Kako izbjeći dobivanje na težini dok putujete

27. ožujka 2014. 4 min Komentari
airport-731196_1280

Putovanje zasigurno može poremetiti vašu uobičajenu rutinu prehrane i vježbanja, ali vi možete uživati u odmoru bez da se udebljate. Pogledajte nekoliko uputa kako izbjeći dobivanje na tjelesnoj težini tijekom putovanja.

Kada planirate godišnji odmor, vjerojatno počinjete s odlučivanjem o mjestu koje želite posjetiti, kako ćete tamo stići, gdje ćete odsjesti i što ćete tamo raditi. A, ako ste poput većine mojih klijenata, mogli biste isplanirati još nešto za vaše putovanje – dobivanje na težini. Ipak, reći ću vam kako možete otići na odmor i izbjegnete debljanje.

Mnogi mi govore da nemaju šanse držati se svoje prehrane dok su na odmoru – i jasno je da to predstavlja izazov. No, kada ljudi planiraju dobivanje na težini tijekom putovanja, meni to zvuči kao da se ni ne žele potruditi. Odmori mogu preokrenuti vaš dobro organizirani svijet – to je jedan od razloga zašto ih volimo. Ali to što ste na putu ne znači da se morate vratiti sa “suvišnom prtljagom” oko struka, bokova i bedara.

Savjeti za kontrolu kalorija na putovanju

Bez obzira gdje išli, ili kako ćete tamo stići, dobra pripremljenost doista pomaže. Pokušajte se držati uobičajene rutine koliko god je to moguće.  Pogledajte nekoliko savjeta kako možete izbjeći debljanje na odmoru.

– Ako putujete autom, preskočite “brzu hranu” i pripremite zdrave obroke i međuobroke. Nemojte otići iz kuće prije nego se najedete. Ako ste u žurbi, ponesite Herbalife proteinski napitak jer ćete biti u manjoj napasti da na putu kupite brzu hranu.

– Hrana koju je lako zapakirati, kao proteinske čokoladice, voće, orasi ili sojini orasi, štapići sira i pojedinačna pakiranja baby mrkve, savršena je za užinu bez obzira na vaš način putovanja. Idealna je za putovanje automobilom ili zrakoplovom.

– Ponekad je izazov pronaći zdravu hranu na aerodromu – voće, jogurt, salate ili sendviči se mogu naći – ali će vam pakiranje vlastite hrane uštedjeti i kalorije i novac.

– Prilikom kašnjenja letova, iskoristite vrijeme za šetnju terminalom umjesto da se prepustite privlačnosti restorana. U nekim velikim zračnim lukama možete bez problema napraviti 2-3 kilometra.

– Pazite se tekućih kalorija. Hidratacija je vrlo važna, pogotovo ako letite. Preporučuje se popiti čašu tekućine za svaki sat proveden u zraku. Ali, ako ćete piti gazirane sokove i koktele, vrlo brzo ćete skupiti hrpu kalorija. Radije se držite vode, šalice čaja ili blago zaslađenih sportskih napitaka.

– Ako vam je u planu predviđeno noćenje u hotelu, vrlo vjerojatno ćete patiti od opasne kombinacije vrtoglavice i primamljivih hrana u happy hour buffetima ili poslugi u sobu. Putovanje umara, no nemojte se oslanjati na hranu da vas podigne. Radije izađite u šetnju ili posjetite hotelsku teretanu kad se smjestite.

– Mnoge hotelske sobe imaju hladnjake. Kupite malo svježeg voća, narezanog povrća ili jogurt za užinu. I nemojte zaboraviti na mlijeko ili sojino mlijeko da možete pripremiti proteinski napitak u vašoj sobi.

– Raspitajte se kod hotelskog osoblja o mogućnostima zdrave prehrane u okolici i vjerojatno ćete naći hranu koje obično jedete.

– Pazite na kalorije u hotelima koji nude besplatni doručak. Lako se je prejesti kada ne plaćate za hranu. Besplatni doručak će vas uglavnom napuniti sa brašnastim pecivima, žitaricama i vaflima, te je lako pojesti više nego bi trebali – pogotovo kada ne plaćate za to. Umjesto toga potražite svježe voće ili neke proteine u obliku tvrdo kuhanih jaja ili jogurta.


Tjelovježba i menstrualni ciklus – kako prilagoditi plan treninga?

Što je sve potrebno za kvalitetan rast mišićne mase?

Tjelovježba može pomoći da izbjegneš emocionalni slom!

5 trikova kako ubaciti trening u gusti raspored obaveza!