Fitness

Hidratacija za vrijeme i poslije treninga – Evo zašto nikad ne podcjenjuj unos tekućine!

30. ožujka 2021. 6 min Komentari
11 naminica koje trebate izbjegavati – 2021-03-30T223913.205

Organizam koji ostane bez dovoljne količine vode ne može normalno funkcionirati, zbog čega je važno nikad se treninzima ne dovesti do dehidracije, jer tako ne samo što dovodimo u pitanje izgradnju tijela, već ugrožavamo i svoje zdravlje…

Milijun puta smo čuli kako voda čini više od 70% naših organizama i kako moramo unositi u svoje tijelo dovoljnu količinu tekućine kako bi normalno funkcioniralo.

No, svejedno se često prevarimo i ne pijemo vodu gotovo cijeli dan, što nikako nije dobro. Naime, voda ima značajan utjecaj na distribuciju hranjivih tvari po cijelom tijelu, a njezin nedostatak negativno utječe na rad srca, koje mora jače pumpati, kako bi do stanica došao prijeko potrebni kisik, kao i druge važne gradivne tvari.

11-naminica-koje-trebate-izbjegavati-2021-03-30T230807.182

Hidratacija ima pozitivan utjecaj na imunitet i metabolizam, a izuzetno je bitna za zdravlje kože, dok utječe i na našu kondiciju i snagu, svojim pozitivnim djelovanjem na normalno funkcioniranje čitavog organizma.

No, kako zapravo gubimo vodu? Mnogo je različitih načina, od znojenja i mokrenja pa čak i disanja te kihanja, zbog čega nam mora postati navika redovito je nadoknađivati, jer to se neće dogoditi samo od sebe.

A posebno je to bitno raditi za vrijeme i nakon tjelovježbe, kada u pravilu gubimo velike količine vode i najlakše se dovesti do stanja dehidracije…

Kako i koliko često piti tekućinu za vrijeme treninga?

Hidratacija treba početi i prije tjelovježbe, a uvijek je dobro sa sobom ponijeti flašu od barem pola litre vode u njoj, da lakše nadoknadiš ono što ćeš izgubiti znojeći se. Nema sumnje, ako žestoko treniraš izgubit ćeš puno tekućine i pripremi se na to!

Baš zbog toga najbolje je svakih 10 minuta potegnuti flašu vode i nadoknaditi izgubljeno, a ako se radi o aerobnom treningu poput trčanja, koje traži konstantno kretanje i ne dopušta prekid aktivnosti zbog hidratacije, svakih pola sata svejedno bi trebalo osvježiti tijelo pokojim gutljajem vode.

Istina je, tjelovježba izaziva znojenje i tijelo gubi tekućinu, a da bi moglo pravilno funkcionirati moraš to nadoknaditi. Međutim, za vrijeme treninga nikako ne smiješ u sebe nekontrolirano ulijevati vodu, već se traže manji gutljaji, kako ne bi došlo do famoznog “bućkanja” u želucu koje umanjuje tvoje fizičke sposobnosti i otežava daljnji rad na učvršćivanju tijela.

S druge strane, nikako nemoj vjerovati žeđi, jer te itekako može prevariti! Ona se javlja kao znak da je dehidracija pred tvojim vratima, a to je već kritična razina na kojoj se nije pametno ikad naći.

Tada gubiš na snazi, izdržljivosti i kondiciji, jer tijelo nepravilno funkcionira ako nije osvježeno tekućinom, a može doći i do ozbiljnijih problema ako ustraješ s naporom bez unosa vode i to je nešto s čim se ne smiješ igrati.

Koliko mi je vode potrebno nakon treninga?

11-naminica-koje-trebate-izbjegavati-2021-03-30T225640.118

Kada jednom završi tjelovježba i odradiš neizostavno istezanje, vrijeme je u miru nadoknaditi izgubljenu tekućinu. Ovaj put velikim gutljajima!

Teško je reći koliko je vode potrebno unijeti u sebe nakon treninga. Ovisi to svakako o količini znojenja, a prije svega o uvjetima u kojima je trening održan. Ako ga održiš recimo u velikom Lumpini parku u Bangkoku, niti litra i pol neće biti dovoljna!

No, u Hrvatskoj se rijetko nađeš u takvom grotlu pa će i upola manja količina vode biti dovoljna. A osim čiste vode, koja je uvijek dragocjena za naše tijelo, postoji još jedan odličan način kako nadoknaditi izgubljenu tekućinu i prijeko potrebne elektrolite, tvari neophodne za osnovne funkcije našeg organizma.

Radi se o omiljenom napitku neuništivog Cristiana Ronalda, CR7 Driveu, otopini ugljikohidrata i elektrolita koja dokazano pospješuje apsorpciju vode tijekom tjelesne aktivnosti i pomaže održati tvoju fizičku izdržljivost. Za perfektnu hidrataciju, pomiješaj ga s 500 ml vode i dobro protresi te ga popij u pauzi između dva segmenta svog treninga.

U svakom slučaju, bilo da se odlučiš za čistu vodu, CR7 Drive ili nešto treće, hidrataciju nikad ne podcjenjuj, ako ti je stalo ići naprijed s izgradnjom tijela i očuvanjem zdravlja svog organizma…


Tjelovježba i menstrualni ciklus – kako prilagoditi plan treninga?

Što je sve potrebno za kvalitetan rast mišićne mase?

Tjelovježba može pomoći da izbjegneš emocionalni slom!

5 trikova kako ubaciti trening u gusti raspored obaveza!