Nakon poroda

Pomažu li trbušnjaci spriječiti dijastazu rektusa?

18. prosinca 2024. 7 min Komentari
Majka s dijastazom trbušnih mišića vježba kod kuće sa svojom kćeri, fokusirajući se na zdravlje i oporavak nakon poroda.

Dijastaza rektusa nastaje tijekom trudnoće, kada dolazi do razdvajanja mišića na području abdomena. Pa iako izvođenje trbušnjaka mnogi stručnjaci ne preporučuju jednom kad se pojavi, istraživanja su pokazala da njihovo pravilno izvođenje za vrijeme trudnoće može spriječiti razdvajanje trbušnih mišića.

Trudnoća je veliki izazov za tijelo žene. Tijekom tih devet mjeseci događaju se brojne promjene, kako po pitanju oblika tijela, tako i po pitanju rada hormona pa i fizionomije unutrašnjosti.

Što trudnoća duže traje, to se maternica više širi, što ima svoje posljedice. Jedna od mogućih je dijastaza rektusa, odnosno razdvajanje trbušnih mišića. To se manifestira kao izvaljen trbuščić, jer mišići koji su ga trebali držati uvučenog više ne obavljaju svoju funkciju.

Dijastaza rektusa na prvi pogled je problem fizičkog izgleda, no zapravo može izazvati i ozbiljnije zdravstvene disfunkcije. Među njih spadaju plućni i urogenitalni problemi pa čak i spuštanje organa.

Ruke fizioterapeuta provjeravaju dijastazu trbušnih mišića na trbuhu žene nakon poroda.

Zato se problemu dijastaze treba ozbiljno pristupiti. Sve iznad 2 centimetra rascjepa rektusa smatra se nečim čime se treba sustavno pozabaviti, kako bi se tijelo dovelo u normalu. Kod nekih žena stanje će se vratiti u uobičajeno samo od sebe. No, što je dijastaza veća to su veći izgledi da ostane trajna na području abdomena. Srećom, postoje vježbe koje svakako pomažu da se razdvojeni mišići vrate u prvobitno stanje.

Rad na dubokim trbušnim mišićima

Dijastaza rektusa može nestati samo ako žena osvijesti mišiće trupa i zdjelice. U tome pomažu vježbe disanja, kada pokušavaš uvući trbuh što je moguće dublje, prije nego izdahneš. Tu su onda i Kegelove vježbe, odnosno kontrakcija mišića na području anusa, uretre i vagine. Pri udahu se mišići zdjeličnog dna opuštaju i spuštaju, a pri izdahu stišću i podižu.

Također je bitno aktivirati stabilizatore trupa, a i duboke trbušne mišiće. Jednostavni pokreti poput opružanja noge u ležećem položaju na leđima, s drugom nogom zavinutom u koljenu u tome mogu pomoći. Pomaže i klizanje petom po strunjači, dok pritišćeš mišiće rektusa pri polaganom izdahu. Slična vježba je i podizanje pete na koljeno druge noge. Pri izdahu pak aktiviraš zdjelično dno pa uz zadržavanje napetosti polako spuštaš svoju petu.

Kako vježbe trbušnjaka utječu na dijastazu rektusa?

Stručnjaci uglavnom savjetuju izbjegavanje klasičnih vježbi trbušnjaka jednom kad se pojavi dijastaza rektusa. Međutim, istraživanja su pokazala kako upravo njihovo pravilno izvođenje može za vrijeme trudnoće spriječiti nastavak ovog stanja.

Naime, američki znanstvenici u najnovijim istraživanjima su došli do zaključka da trbušnjaci ne moraju biti štetni za ženu u vrijeme trudnoće. No, to vrijedi samo ako se potpuno pravilno izvode. Zato bi trebali biti izvođeni isključivo uz nadzor fizioterapeuta, odnosno osobe koja se specijalizirala za rad s trudnicama.

Kako god, postoje i modificirane vježbe trbušnjaka  pri kojima u ležećem položaju, uz noge skvrčene u koljenu pokušavaš skupiti zajedno mišiće rektusa te ih zatim aktivirati uz izdah. Slične modifikacije moguće je primijeniti na sklekovima, ekstenziji ruku i nogu pa i kad radiš most, u čemu može pomoći i pilates lopta.

Drugim riječima, bilo da je već nastala dijastaza rektusa ili je pokušavaš spriječiti, postoje specijalne vježbe koje će pomoći tvojem tijelu. No, najvažnije je konstantno raditi na svojem zdravlju i stvoriti naviku redovitog vježbanja. Tada ne samo što će tvoja tjelesna težina biti pod kontrolom, već ćeš bez problema ispraviti bilo kakav fizički problem koji se može javiti kao posljedica trudnoće.

A ako nemaš motiva ni inspiracije za redovitu tjelovježbu, tu je naša BudiFit aplikacija koja će odraditi posao umjesto tebe. U njoj te čekaju stotine različitih vježbi koje će ti pomoći da čuvaš svoju dugoročnu vitalnost. Sve to uz nadzor online trenera koji će za tebe osmisliti konkretne vježbe, na temelju tvojih trenutnih fizičkih karakteristika. Zvuči zanimljivo? Prijavi se i iskušaj BudiFit App 7 dana besplatno!

Dijastaza rektusa – najčešće postavljana pitanja

Može li redovita tjelovježba spriječiti dijastazu rektusa?

Neka istraživanja kažu da vježbanje mišićne jezgre može spriječiti dijastazu rektusa. No, ako ipak nastane postoje svejedno načini kako dovesti situaciju pod kontrolu.

Jesu li vježbe trbušnjaka dobre za dijastazu rektusa?

Svakako se prvo posavjetuj s liječnikom prije nego poželiš raditi na njima s dijastazom rektusa. Vježbe trbušnjaka mogu biti korisni prije trudnoće, no s njima treba pažljivo jednom kad se mišići razdvoje na području abdomena.

Koliko treba vremena da se povuče dijastaza rektusa?

Oporavak od dijastaze rektusa može trajati do 3 mjeseca.


Fit nakon trudnoće – zašto je to važno i koje korake poduzeti?

Prerano vježbanje nakon poroda – 7 rizika za tvoje tijelo!

Vježbanje za vrijeme menstruacije – istina koju moraš znati!

Kardio ili trening snage za mršavljenje – što je bolje?