Nakon poroda

Prerano vježbanje nakon poroda – 7 rizika za tvoje tijelo!

9. prosinca 2024. 8 min Komentari
Majka vježba s djetetom kod kuće – aktivan način života i majčinstvo.

Tjelovježba je važna za naše dugoročno zdravlje i vitalnost. No, prerano vježbanje nakon poroda može imati negativne posljedice. Zato ne žuri već slušaj svoje tijelo i postepeno se vraćaj fizičkoj aktivnosti.

Rođenje djeteta jedan je od najvažnijih događaja u životu svake majke. Trenutak je to koji u potpunosti mijenja budućnost i početak je jednog sasvim drukčijeg životnog razdoblja. A da bi mama bila uvijek puna energije i spremna na pravi način brinuti o mališanu, potrebno je da bude fizička aktivna i živi zdravo. Redovito kretanje i tjelovježba svakako će pozitivno utjecati na zdravlje, pogotovo ako ih kombiniraš s uravnoteženom prehranom.

No, s fizičkom aktivnošću treba pričekati nakon izlaska iz rodilišta. Naime, prerano vježbanje nakon poroda dolazi uz različite rizike za tvoje tijelo. Izdvajamo neke od njih koje ćeš izbjeći ako se odlučiš postepeno i bez žurbe vratiti aktivnom stilu života.

1. Usporeno zacjeljivanje rana

Porod izaziva nastanak različitih rana na ženskom tijelu. One mogu biti na vaginalnom području ili tamo gdje je napravljen carski rez. Za zacjeljivanje rana potrebno je vremena, pogotovo nakon izlaska bebe iz ženskog tijela. Prerano vježbanje nakon poroda moglo bi usporiti i odgoditi zacjeljivanje rana.

Majka s bebom i ožiljkom od carskog reza.

Koliko pričekati s vježbanjem radi zacjeljivanja rana ovisi prije svega o vrsti poroda, a i o njegovoj težini. Nekim ženama potrebni su mjeseci kako bi se stvari vratile u normalu. Drugima će rane zacijeliti već nakon prvih 30 dana.

2. Disfunkcija zdjeličnog dna

Nakon porađanja mišići koji su podrška mjehuru, rektumu i vagini mogu značajno oslabjeti. Prerano vježbanje nakon poroda može izazvati njihovu disfunkcionalnost, što uključuje i probleme s mokrenjem.

Zato je bitno prvo raditi na jačanju mišića zdjeličnog dna, a tek kasnije krenuti na uobičajenu tjelovježbu. To je nešto što bi baš svaka rodilja trebala poštivati.

3. Pogoršanje dijastaze rektusa

Maternica rasteže mišiće trbuha kako bi se napravilo mjesta za bebu za vrijeme trudnoće. Zbog toga može doći do dijastaze rektusa, povećanog razmaka između trbušnih mišića.

Nakon poroda potrebno je vremena da se stvari vrate na staro. Prerani povratak klasičnim trbušnjacima može pogoršati situaciju. Zato je bitno prakticirati isključivo sigurne pokrete za područje abdomena u ranoj fazi nakon izlaska iz rodilišta.

4. Ozljede zglobova

Tijekom trudnoće tijelo ispušta hormone koji opuštaju ligamente na području zdjelice. To je nužno kako bi tijekom poroda dijete moglo izaći iz maternice i ugledati svjetlo dana. Isti efekt događa se i na drugim zglobovima.

Prerano vježbanje nakon poroda može izazvati stres mišićnog skeletnog tkiva i izazvati ozljede. Zato je potrebno posebno paziti na zglobove u prvim tjednima nakon rođenja djeteta.

5. Problemi s posturom

Širenjem maternice tijekom trudnoće mijenja se postura žene. Kukovi se pomiču prema naprijed kako bi se tijelo moglo lakše nositi s novom masom koja se nalazi na području trbuha.

Potrebno je vremena da bi se tijelo žene od toga oporavilo i vratilo svojoj normalnoj posturi. Izvođenje intenzivnih vježbi za područje gluteusa prije nego se postura normalizira može pogoršati situaciju pa i otežati povratak u normalu.

6. Pojačano postnatalno krvarenje

Lohija je iscjedak iz maternice koji se javlja u prva dva tjedna poslije rođenja djeteta. U pitanju je sasvim normalna pojava koja podsjeća na obilniju mjesečnicu.

Prerano vježbanje nakon poroda može pogoršati situaciju vezanu uz ovaj iscjedak. Naime, trening ubrzava protok krvi kroz tijelo. To je inače dobra stvar za tvoj organizam, no može prouzročiti neugodnosti u ovoj fazi oporavka.

7. Povećanje rizika od infekcija

Uz vježbanje dolazi znojenje. U fazi oporavka nakon poroda to može biti problem, jer bakterijama je olakšan ulazak u tijelo. Povećana je opasnost od različitih infekcija.

Zato ako imaš potrebu odmah nakon izlaska iz rodilišta izvući svoju prostirku i krenuti s vježbanjem, dobro razmisli o tome. Prerano vježbanje nakon poroda neće imati pozitivan utjecaj na tvoje zdravlje.

No, kada je zapravo vrijeme vratiti se treniranju nakon rođenja djeteta? To ovisi prije svega o načinu poroda, njegovoj težini pa i dobi te individualnim karakteristikama. Jedno je sigurno, nije dobra odluka baciti se na tjelovježbu prije nego što dobiješ za to odobrenje od liječnika.

A ako želiš još savjeta vezanih uz zdravi stil života, svakako se priključiti našoj Fit Lifestyle grupi na Fejsu. Tamo te čekaju savjeti profesionalnog fitnes trenera, ali i objave tebi sličnih rekreativaca koje će ti pomoći da čuvaš zdravlje i lakše postigneš svoje ciljeve, uključujući i one vezane uz povratak u normalu nakon poroda!

Prerano vježbanje nakon poroda – najčešće postavljana pitanja

Koje vježbe izbjegavati nakon poroda?

Odmah nakon poroda rodilja bi trebala eventualno raditi vježbe za oporavak mišića zdjeličnog dna, kao i prakticirati lagano kretanje. Sve teže od toga, uključujući čučnjeve treba ostaviti za kasnije.

Tko daje odobrenje za povratak vježbanju rodilji?

Samo liječnik može dati odobrenje za povratak tjelovježbi ženi koja je nedavno rodila. Fitness trener može dati savjet, ali ne i odobrenje za početak fizičkih aktivnosti.

Na temelju čega odlučiti kada se vratiti vježbanju nakon poroda?

Nakon poroda moraš uzeti u obzir mišljenje liječnika, ali i slušati svoje tijelo. Ako se ne osjećaš spremno vježbati, nemoj ništa forsirati. Kreni s laganim pokretima i polako gradi put do vlastite fizičke spreme. Prati to zdravom i nutritivno bogatom prehranom koja će ti vratiti energiju.


Vježbanje za vrijeme menstruacije – istina koju moraš znati!

Kardio ili trening snage za mršavljenje – što je bolje?

Intervalni trening za mršavljenje – koliko traje idealna HIIT tjelovježba?

Trebam li trenirati svaki dan ako želim smršaviti?