Mentalno zdravlje

Stres i hormoni – kako sniziti kortizol prirodnim metodama?

19. ožujka 2025. 9 min Komentari
Poduzetnica pod stresom na poslu – visoka razina kortizola i posljedice rokova.

Stres može iznimno negativno utjecati na tvoje zdravlje. Zato je bitno naučiti kako ga izbaciti iz svog uma i tijela, jer to je najbolji način kako sniziti kortizol i spriječiti da njegovo djelovanje ne pokvari tvoju svakodnevicu.

Napetost, unutarnji nemir, anksioznost, osjećaj frustracije. Tako se manifestira stres, gotovo neizbježan u današnje vrijeme užurbanog stila života. Radi se o stanju koje se kroz ljudsku povijest javljalo kao reakcija na opasnost. Međutim, u moderno vrijeme to je postala kronična bolest.

Kronični stres ima niz negativnih posljedica na ljudsko zdravlje. Naime, otežava održavanje tjelesne težine, a samim time povećava opasnost od kardiovaskularnih bolesti. Također izaziva probleme s funkcioniranjem živčanog sustava te može dovesti do autoimunih bolesti, kroničnog umora, glavobolje pa i do napadaja panike. Neka istraživanja pokazala su da onaj stres od kojeg se čovjek nikad ne oslobađa povećava izglede nastanka različitih vrsta karcinoma.

A iza svega stoji kortizol, hormon stresa koji svojom aktivacijom uzrokuje napetost u tvom tijelu. Zato je bitno naučiti kako sniziti kortizol te tako izbjeći prelazak akutnog stresa u kronično stanje.  Pa iako neki posežu za tabletama kako bi se opustili, istina je da postoje prirodni načini za smanjenje stresa o kojima ćemo više govoriti u ovoj analizi.

Što je kortizol i zašto je važan?

Kortizol je steroidni hormon nadbubrežne žlijezde. Obično se aktivira u situacijama u kojima tvoj um osjeća opasnost za organizam. Tada će svojim djelovanjem povećati razinu šećera u krvi, kako bi povećao tvoju budnost, a i energiju.

Normalno je da je razina kortizola nešto viša u jutarnjim satima nego navečer. Ako to nije slučaj, javljaju se problemi sa spavanjem. Kratkotrajno djelovanje ovog hormona nema negativan utjecaj na ljudski organizam, no problemi nastaju ako dugo ostaje povišen.

Tada se javlja niz različitih simptoma koji pokazuju da organizam više nije u ravnoteži. Pa tako postoji konstantna glad i potreba za slatkim, a i slanim. Masne naslage se pak nakupljaju na području trbuha, što je još jedna od obrambenih reakcija tijela. Nemir, umor i napetost živčanog sustava također ukazuju da je razina kortizola u krvi viša nego što bi trebala biti.

Kako sniziti kortizol nakon što je povišen?

Osjećaj stresa lako je prepoznati u svom tijelu. Radi se o napetosti i nemiru koji utječu na tvoju svakodnevicu. Uzrokovani su upravo povišenom razinom kortizola.

Razinu ovog hormona u krvi moguće je i izmjeriti, ako želiš saznati konkretan podatak. Radi se o dva vađenja krvi, prvom između 7 i 10 sati jutro, a drugom između 16 i 18 sati. Normalne vrijednosti su između 171 i 536 nanomola po litri ujutro, a između 64 i 340 u popodnevnim satima. Ako se ne nalaziš unutar tih vrijednosti to može biti simptom različitih bolesti, od endogene depresije i Cushingovog sindroma do prekomjerne težine i Addisonove bolesti.

No, čak i bez mjerenja osjećaj koji imaš će ti otkriti dovoljno o stanju tvog organizma. Čim dođeš do toga da se više ne možeš opustiti znači da patiš od kroničnog stresa. Tada je bitno naučiti kako sniziti kortizol, jer čak i ako njegova vrijednost nije otišla u ekstreme svejedno će dugoročno negativno djelovati ako je uvijek lagano povišen.

Najbolje prirodne metode kako sniziti kortizol i smanjiti stres

Prirodni načini za smanjenje stresa svakako su najzdraviji. Jedna od najboljih je tjelovježba. Naime, nakon što odradiš žestok trening osjetit ćeš kako napetost napušta tvoje tijelo. Da, kortizol će možda skočiti jednom kad povećaš broj otkucaja srca prilikom vježbanja, no zatim će se drastično spustiti nakon što trening bude gotov.

Međutim, treba reći da trening predstavlja tek kratkotrajni odmor od stresa ako nemaš zdrav pogled prema sebi i svom životu. Naime, mentalno zdravlje je moguće očuvati samo pozitivnim razmišljanjem. Dakle, potrebno se uvijek fokusirati na rješenja, a ne na probleme. Bitno je i prihvatiti sebe te ne tražiti nemoguće od svoje budućnosti pa i od svojih radnih sposobnosti, jer u tom slučaju uvijek ćeš biti pod stresom.

Dok otkrivaš kako sniziti kortizol svakako pomažu i vježbe disanja. Naime, ako prakticiraš duboko trbušno disanje desetak minuta, osjetit ćeš nakon toga kako nestaje napetost iz tvojih ekstremiteta. Fokus na vlastitu svjesnost u svakom trenutku pa i molitva mogu biti sjajna antistresna terapija.

Uz sve to, odgovor na pitanje kako sniziti kortizol leži i u onome što unosiš u sebe. Istina je, uravnotežena prehrana pozitivno utječe na ponašanje hormona unutar organizma. Pravi napitak umirit će pak tvoj um i spustiti razinu hormona stresa u tvojoj krvi.

Uloga čajeva i biljnih ekstrakata u opuštanju

Nema sumnje, prirodni načini za smanjenje stresa uključuju redovito konzumiranje čaja. Upravo čaj čisti i obnavlja organizam te se brine za prijeko potrebni unos tekućine. Između ostalog, biljni ekstrakti koje ćeš pronaći u njemu mogu pozitivno utjecati na tvoju hormonalnu ravnotežu.

Čaj od kamilice već se desetljećima koristi u našoj zemlji za opuštanje. Zeleni čaj može poslužiti u istu svrhu, no nije ga baš pametno popiti u večernjim satima. Zato su tu čajevi od matičnjaka, ruže, paprene metvice, lavande, pasiflore pa i korijena valerijane koji opuštaju i dobar su način kako sniziti kortizol.

Dodajmo tome biljne ekstrakte u obliku eteričnih ulja. Njihovim udisanjem također možeš opustiti um. Mažuran, geranij, sandalovina i naranča samo su neki od prirodnih izvora ulja. U njihovom mirisnom okruženju osjetit ćeš kako stres polako, ali sigurno nestaje.

Kako sniziti kortizol – zaključak

Stres je u ljudskoj povijesti bio važan obrambeni mehanizam u opasnim trenucima. Danas je pak postao kronična bolest. Iza njega stoji hormon kortizol čija visoka razina u krvi može biti kratkoročno korisna, no dugoročno postaje štetna.

Problemi s tjelesnom težinom, kardiovaskularne bolesti pa i nastanak karcinoma samo su neke od posljedica kronične napetosti u tijelu. Zato treba ozbiljno shvatiti stres i učiniti što više kako bi se razina kortizola vratila na normalnu vrijednost.

Prirodni načini za smanjenje stresa svakako su bolji od uzimanja tableta. Tu prije svega mislimo na redovitu tjelovježbu, ali i na opuštanje te pozitivno razmišljanje. U cijeloj toj priči utjecaj ima i prehrana. Tijelu trebaju nutrijenti koji ga stavljaju u hormonalnu ravnotežu, a dobro dođe i konzumiranje čaja koji opušta. Na tržištu je bezbroj takvih čajeva, a mi izdvajamo Aloa Blossoem Herbal Tea čiji se koktel biljnih ekstrakata pokazuje iznimno efikasnim pri umirivanju vlastitog uma. Zato ovaj napitak svakako ima smisla uzeti u obzir, no ne zaboravi na vlastito mentalno zdravlje i na zdrave životne navike, jer bez njih je nemoguće opustiti tijelo i um.


Moram smršaviti 10 kg – kako to napraviti zdravo i bez stresa?

Vježbanje i zdravlje – trening kao alternativa lijekovima!

Motivacija za trening – kako dugoročno zadržati volju za vježbanjem?

Je li opsjednutost fizičkim izgledom dobra za tebe?