Za kvalitetnu izgradnju tijela tvoja prehrana treba sadržavati hranu bogatu različitim mineralima, od kojih neke moraš unositi u sebe u zaista značajnoj količini…
Ljudska prehrana sastoji se od različitih hranjivih tvari, od bjelančevina i vlakana do ugljikohidrata i masti. A posebno mjesto u njoj zauzimaju minerali i vitamini, kao mikronutrijenti koji su zaslužni za uspješno obavljanje brojnih ključnih funkcija unutar organizma.
O vitaminima se mnogo piše i zna, ali zapravo su barem jednako važni i minerali, koje također unosimo u sebe kroz hranu. Među njima postoje neki koje je dovoljno unijeti u vrlo malim količinama, kako bi tijelo bilo na pravi način obogaćeno. No, ima ih i koje nazivamo makrominerali, jer ih treba svakodnevno unositi u značajnoj količini.
Osim što pomažu zdravlju, istina je da s pravilnim unosom minerala tvoje tijelo dobiva na energiji, čak i uz smanjeni unos kalorija, zbog čega postaje lakše postići željenu liniju pa im svakako trebaš pridati posebnu pažnju…
Kojih minerala nam najviše treba?
Kad govorimo o mineralima bez kojih ljudsko tijelo ne može, svakako treba spomenuti kalij, čiji je preporučeni unos 4700 mg. Ovaj mineral ne samo što utječe na kontrakciju mišića i rad živčanog sustava, već sudjeluje i u održavanju ravnoteže tekućina u stanicama. Naći ćeš ga svakako u banani, kao i u orašastim plodovima, ali i u batatu, krumpiru te mnogom drugom povrću.
Nešto manju dnevnu preporučenu dozu, od 2000 do 2500 mg traži kalcij, još jedan od ključnih mikronutrijenata u ljudskom tijelu. Ovaj mineral važan je za tvoje kosti i zube, a ima i pozitivan utjecaj na zgrušavanje krvi, kao i na kontrakciju mišića te rad živčanog sustava, zbog čega je neophodan za normalno funkcioniranje organizma.
Natrij ćeš pak dobiti kroz sol, mesne prerađevine, mlijeko, špinat i sir, a dobar je jer pomaže pri kontroli tjelesnih tekućina na staničnoj razini te kontrolira prijenos živčanih impulsa. No, preporučenu dnevnu dozu od 2300 mg ne bi trebalo drastično prebacivati, jer previše soli može negativno utjecati na srčani tlak pa i uzrokovati kardiovaskularne bolesti.
Magnezij pak potiče pravilan rad enzima i pozitivno utječe na krvni tlak, a spada među minerale koji nam znaju faliti. Preporučeni dnevni unos je 400 mg, a pronaći ćeš ga u bademima i ostalim orašastim plodovima, kao i u cjelovitim žitaricama te grahoricama.
Puretina, losos pa i jaja pobrinut će se da dobiješ solidnu količinu fosfora, minerala koji sudjeluje u izgradnji membrana stanice te je njegov preporučeni unos 700 mg.
Spomenimo još sumpor, kojem je preporučeni unos 850 mg. Ovaj mineral sastavni je dio nekih vrlo važnih aminokiselina, koje se brinu za proizvodnju proteina, kao i enzima u tvojem organizmu…
Koje minerale trebamo u manjim količinama?
Osim makrominerala koje treba unositi u tijelo u značajnim količinama, postoje i oni za koje je dovoljno da ih unesemo u organizam nekoliko miligrama ili čak manje, kako bi obavili svoju funkciju.
To ne znači da su manje važni, što potvrđuje željezo koje je ključno za prijenos kisika kroz krvožilni sustav, a već od 8 mg dnevnog unosa može biti dovoljno tvom tijelu, unesenih kroz namirnice kao što su orašasti plodovi, tofu, crveno meso, mahunarke, puretina i kvinoja.
Tu je još jod koji je izuzetno važan za rad štitnjače, a unosimo ga u sebe prije svega kroz jodiranu sol i već je 150 mikrograma dovoljno da sačuvamo svoje zdravlje.
Slanutak je pak dobar izvor cinka, kojem je preporučena doza 11 mg, dok mangan dobivamo kroz kikiriki, ananas i orahe, a pomaže u metabolizmu i formiranju kosti. Manje od jednog miligrama treba nam molibdena, selenija i bakara, no također ih ne treba u potpunosti zanemariti, jer imaju svoju funkciju u tijelu.
U svakom slučaju, priča o mineralima još jedna je potvrda koliko je važna uravnotežena prehrana, ako želiš sačuvati svoje zdravlje i kvalitetno izgraditi tijelo. Takva prehrana ne samo što će dići tvoju energiju u nebo i sačuvati tvoju vitalnost u godinama koje dolaze, već će ti pomoći da bez problema kontroliraš svoju tjelesnu težinu i riješiš se masnih naslaga sa stražnjice, trbuha i nogu.
A ako te zanima koja namirnice su krcate hranjivim tvarima i trebaju postati neizostavni dio tvojeg tjednog plana prehrane, svakako se pridruži našoj FitLifestyle grupi na Fejsu. Tamo ne samo što te čekaju savjeti profesionalnog fitnes trenera, već i brojni entuzijasti poput tebe, koji jedva čekaju s drugima podijeliti svoja iskustva!