Opći savjeti za vježbanje

Kako se natjerati na tjelovježbu kad za to nemaš volje?

19. ožujka 2024. 8 min Komentari

Redovita tjelovježba nužna je za uspješnu izgradnju tijela i rast vlastite energije. No, ponekad baš nemamo volje protegnuti mišiće. Evo nekoliko savjeta kako unatoč tome odraditi zacrtani trening.

Bilo da pokušavaš smršaviti ili učvrstiti kritične dijelove tijela, tjelovježba predstavlja prevagu na putu do željenih ciljeva. Da, upravo redoviti trening troši taman toliko kalorija da ne trebaš posegnuti za radikalnom dijetom, kako bi mast nestala s tvog trbuha, bokova i bedara.

Tjelovježba je važna jer podiže tvoju energiju i poboljšava raspoloženje. Također pozitivno utječe na tvoje držanje, fleksibilnost, izdržljivost i snagu. Nakon treninga lakše je zaspati, a sa znojem će iz tvog tijela izaći i pregršt nakupljenog stresa.

Dakle, definitivno se isplati baviti se redovitom fizičkom aktivnošću, pogotovo ako se radi o onoj koja će barem malo ubrzati otkucaje tvog srca. Ne radi se samo o izgledu, već i o zdravlju cjelokupnog organizma, budući da tvoja pluća i krvožilni sustav itekako trebaju protezanje mišića.

Međutim, unatoč tome što znamo koliko nam tjelovježba pomaže u životu, svejedno se ponekad ne možemo natjerati da je odradimo. Razlozi mogu biti različiti, od umora i depresije do jednostavno želje da se nečim sasvim drugim baviš tog popodneva.

Pa iako nema ništa loše u propuštanju pokojeg treninga, ipak odgađanje fizičke aktivnosti dugoročno nije dobro za tebe. Pogotovo ako se to događa svakog tjedna. Zato donosimo nekoliko savjeta kako svejedno odraditi trening, unatoč tome što za njega nemaš volje…

Psihički umor nije isti kao i fizički

Najčešći razlog odgađanja treninga je umor nakon posla. Čini se sasvim logičnim poštedjeti se napora dok se osjećaš iscrpljeno, no moraš znati da postoje dvije različite vrste umora.

Naime, fizički umor nastaje kao rezultat napora kojim je bilo izloženo tvoje tijelo. Ako radiš na gradilištu ili nosiš cijeli dan teške kutije u supermarketu, jasno da ćeš se možda kasnije osjećati previše umorno za odraditi trening.

No, mnogi se osjećaju izuzetno umorno čak i ako su dan proveli u uredskom stolcu. U pitanju je mentalni umor koji je u stanju izazvati osjećaj slabosti u cijelom tijelu. Dobra je vijest da takav tip umora uopće ne smeta prilikom tjelovježbe. Dapače, osjetit ćeš ogroman rast energije ako unatoč svemu odradiš svoj trening.

Zato umor nakon posla ne bi smio biti izgovor za odgađanje fizičke aktivnosti. Samo ga ignoriraj i odradi ono što je zacrtano.

Iskoristi trening da ispucaš negativnu energiju

Nedostatak volje za treniranjem može biti uzrokovan i lošim raspoloženjem. Zna se raditi o depresiji, odnosno o osjećaju da nema smisla uopće se više truditi. Neki osjećaju bijes i frustraciju, zbog čega ne žele poštivati vlastite planove.

No, moraš znati da je tjelovježba idealna za izbacivanje negativne energije iz sebe. Bilo da se osjećaš tužno i razočarano ili ljutito i agresivno, upravo trening je taj koji će ti pomoći da dođeš k sebi. Nije tajna da fizički napori aktiviraju u mozgu kemikalije koje popravljaju raspoloženje, a sa znojem iz tebe odlazi i pregršt stresa pa će ti vježbanje svakako pomoći da se osjećaš bolje.

Dakle, ako nemaš volje trenirati zbog lošeg raspoloženja, svejedno protegni mišiće. Fokusiraj se na pokrete i dobro se oznoji. Vidjet ćeš da će se svijet nakon toga činiti ugodnijim.

Promijeni rutinu i učini trening zabavnijim

Gubitak volje za treniranjem može biti i rezultat zasićenja. Naime, ako mjesecima iz tjedna u tjedan radiš iste vježbe, lako je moguće da će ti to sve dosaditi. Takve krize se najčešće javljaju kada napredak pri izgradnji tijela zapne.

Tada je najbolja odluka malo promijeniti rutinu. Uvedi neke dodatne vježbe koje će učiniti tvoj trening zanimljivijim. Dok osjećaš zasićenje, maksimalno si olakšaj izborom pokreta koje izvodiš. Drži se onog što ti je najugodnije i pokušaj dodati nešto novo, ono što će probuditi izgubljenu motivaciju.

Trening mogu ozanimljiviti i vanjski faktori. Naime, ako ti je tlaka odlaziti u teretanu, uvijek možeš svoje vježbe odraditi na prostirci, u udobnosti vlastitog doma. Usput upališ omiljenu muziku ili omiljenu seriju pa će izvođenje pokreta odmah postati lakše.

U svakom slučaju, gubitak volje za treniranjem traži od tebe prilagodbu. Uzmi u obzir što je izazvalo nedostatak entuzijazma i nešto promijeni u svojoj rutini. I ne daj nikako da pobijedi lijenost, jer dosljednost u provođenju zacrtanog plana najvažnija je pri izgradnji tijela.

A ako želiš učiniti svoj trening maksimalnu ugodnim, tada svakako provjeri našu BudiFit mobilnu aplikaciju. Nudimo ti video demonstraciju stotina različitih vježbi, onih koje možeš izvoditi doma, u ugodnoj atmosferi po vlastitom ukusu.

U pitanju su jednostavne, a vrlo efikasne vježbe za koje je potrebna tek težina tvog tijela kako bi dale rezultate. Tu su i vježbe s girjom i elastičnim gumama, što će dodatno začiniti tvoju tjelovježbu.

Ne samo što dobivaš detaljnu demonstraciju samih vježbi, već te uz BudiFit mobilnu aplikaciju čeka i osobni online trener, profesor kineziologije Kristian Tin Amstrong. On će za tebe osmisliti konkretne treninge dva do tri puta tjedno, skrojene na temelju tvojih želja i fizičkih karakteristika.

Mjerenje rezultata, mentalna podrška, savjeti o prehrani. Sve to ide uz BudiFit aplikaciju pa je svakako skini i koristi BESPLATNO 7 dana, ako želiš ponovo probuditi vlastitu volju za tjelovježbom!


Tjelovježba i menstrualni ciklus – kako prilagoditi plan treninga?

Što je sve potrebno za kvalitetan rast mišićne mase?

Tjelovježba može pomoći da izbjegneš emocionalni slom!

Sportski satovi i fitnes monitori – pomažu li ili odmažu?