Visoki krvni tlak opasno je stanje organizma koje ne smijemo zanemarivati, a upravo prehrana može pomoći da svoje zdravlje vratiš pod kontrolu. Zato u ovom tekstu otkrivamo kako bi trebala izgledati dijeta za visoki krvni tlak.
O onome što jedeš ovisit će tvoja linija, ali i cjelokupno zdravlje organizma. A jedno od opasnih stanja koja zahtijevaju adekvatnu prehranu svakako je i povišeni krvni tlak.
Radi se o stanju koje se još naziva i hipertenzija. Radi se o poremećaju pri kojem dolazi do opterećenja srca dok pumpa krv, što dugoročno dovodi od oštećenja krvnih žila koje ne mogu izdržati stalni pritisak na njihove stijenke. Bolesti srca, bubrega pa čak i moždani udar moguće su posljedice. Zbog toga je važno redovito mjeriti krvni tlak, jer njegova povišenost zna proći nezapaženo ako ga ne kontroliraš.
Liječnici u Hrvatskoj danas smatraju da je povišeni krvni tlak svaki kojem je vrijednost u mirovanju veća od 140/90 mmHg. To znači da zapravo mnogo ljudi u našoj zemlji ima problema s ovim opasnim zdravstvenim stanjem.
A ako krvni tlak skoči na vrijednosti 200/100 ili 240/120, to je dokaz da osoba nije brinula o njemu. Tada nema druge nego hrpom lijekova spašavati stvari, s neizvjesnim izgledima u normalizaciju situacije.
Zato je bitno što prije uočiti povišenost krvnog tlaka. A da situacija nikad ne postane alarmantna pobrinut ćeš se dijeta za visoki krvni tlak, jer njegova vrijednost u velikoj mjeri ovisi upravo o onome što unosiš u svoje tijelo.
Kako treba izgledati dijeta za visoki krvni tlak?
Ako želiš dovesti svoj krvni tlak u normalu, tada se preporučuje prestanak pušenja, smanjenje konzumacije alkohola i umjereno korištenje soli kao začina.
Također, od tvoje prehrane se očekuje da bude uravnotežena i nutritivno bogata. To znači da trebaš izbjegavati bilo kakve radikalne dijete. Moraš i svesti industrijske obrađenu hranu iz pekare, slastičarnice i fast fooda na minimum.
Svaki obrok trebao bi u sebi imati proteine, ugljikohidrate i masti. Važni su još minerali i vitamini koji se brinu za normalno funkcioniranje različitih organskih sustava, uključujući i rad tvog srca.
Preporučuje se konzumacija do pola kilograma povrća dnevno, raspoređenog kroz tri obroka. Svježe lisnato povrće i ono kuhano trebaš svakodnevno uklopiti u prehranu. Idealan međuobrok za osobe s visokim krvnim tlakom je voće, od jabuka i breskvi do kruški i banana.
Tijelu u takvom stanju trebaju i nezasićene masti. Dijeta za visoki krvni tlak će ih osigurati bučinim i maslinovim uljem, a masti ima i u orašastim plodovima te ribi. Cjeloviti pak ugljikohidrati koje ćeš dobiti konzumiranjem integralnih žitarica također su dobrodošli u tvoju prehranu pa i mliječni proizvodi. Jaja, bademi, banana, češnjak, cimet i ljuta paprika snižavaju tlak. Zbog toga ih vrijedi povremeno konzumirati.
S druge strane, keksi, čips, burek i slani krumpirići sigurno neće pomoći tvom krvnom tlaku, kao ni baziranje prehrane isključivo na mesu. Jedan takav nezdravi obrok neće napraviti veliku štetu ako mu se prepustiš jednom ili dvaput tjedno. No, moglo bi biti velikih problema ako svakodnevno jedeš prazne kalorije. Tada tvoj krvožilni sustav neće dobiti nutrijente koje treba, a u takvim okolnostima posljedice mogu biti čak i fatalne.
Cilj dijete mora biti i mršavljenje
Visok krvni tlak nije uvijek posljedica prekomjerne tjelesne težine, ali u većini slučajeva upravo višak masnih naslaga jedan je od uzroka hipertenzije, zbog čega se s debljinom treba ozbiljno uhvatiti u koštac.
Drugim riječima, bitno je pokušati smršaviti ili barem kontrolirati vlastitu tjelesnu težinu. Istina je, srce je pod ogromnim opterećenjem kod onih osoba koje imaju višak masti u svom organizmu.
Dijeta za krvni tlak može dovesti do mršavljenja, a svakako pomaže i što više fizičkih aktivnosti. Naime, redovito kretanje se preporučuje svakom tko ima problema s tlakom, a pokoji trening svakog tjedna definitivno može napraviti razliku i osigurati ti dugoročnu vitalnost.
Baš zato prelazak na zdravi stil život traži kombinaciju uravnotežene prehrane i redovite tjelovježbe, što je dobitna formula i u borbi protiv visokog krvnog tlaka.
Naravno, s vježbanjem je najteže započeti. A ako ne znaš kako pokrenuti svoje mišiće i tražiš primjere barem stotinu različitih vježbi za početnike, tada svakako provjeri BudiFit mobilnu aplikaciju.
S njom možeš raditi na svojem zdravlju bilo kad i bilo gdje, a na raspolaganju ti je profesionalni online trener koji će osmisliti treninge za tebe i biti ti uvijek dostupan, kad god trebaš savjet vezan uz tjelovježbu ili prehranu.
A ako ti treba još svakodnevnih savjeta vezanih uz zdravu prehranu i izgradnju tijela, svakako se pridruži našoj Fit Lifestyle grupi na Facebooku. U njoj te čekaju vrijedni savjeti profesionalnog trenera, a i prilika da se upoznaš sa sebi sličnim ljudima koji paze na svoje zdravlje!
Dijeta za visoki krvni tlak – najčešće postavljana pitanja
Može li osoba koja ima visok krvni tlak jesti sve što želi?
Visok krvni tlak traži konzumaciju veće količine povrća, kao i izbjegavanje industrijski osiromašene hrane te masnog mesa. Jedan obrok koji nije u skladu sa savjetima doktora neće ti naškoditi. No, osnova tvoje prehrane mora biti u skladu sa zdravstvenim stanjem ako želiš izbjeći komplikacije.
Kako dijeta za visoki krvni tlak pomaže?
Adekvatna prehrana držat će tlak pod kontrolom i pomoći ti da olakšaš rad svojem srcu i krvožilnom sustavu. U početnim fazama ovog poremećaja zdravi obroci mogu biti dovoljni da tvoj tlak bude na normalnoj razini, bez potrebe za dodatnom terapijom.
Je li potrebno uzimati tablete za visoki tlak ako se zdravo hranim?
Tablete za povišeni tlak uzimaj ako je to liječnik propisao. Prehrana je iznimno važna za održavanje situacije pod kontrolom. No, u kasnijim stadijima ovog poremećaja nužni su i lijekovi kako bi se izbjegle ozbiljne posljedice.