Mršavljenje

Debljaš se iako vježbaš – zašto se to događa?

31. srpnja 2024. 7 min Komentari

Tjelovježba bi trebala otapati masne naslage. Međutim, nije rijetkost da unatoč redovitim treninzima svejedno dobivamo na težini. Razlog je prije svega u tome što nije posložen kako treba ostatak tvog života.

Društvena zajednica u kojoj živimo sve je manje aktivna. Većinu vremena provodimo u sjedećem ili ležećem položaju, a mnogi nisu u stanju ni napraviti onih 5 tisuća koraka dnevno, što je neki minimum za normalno funkcioniranje organizma.

To je jedan od glavnih razloga zašto dvije trećine stanovnika u Hrvatskoj muku muči s prekomjernom tjelesnom težinu. No, u praksi se pokazuje da čak ni treninzi nisu jamac da ćeš dovesti vlastitu kilažu pod kontrolu. Naime, dovoljno je pogledati one snažne momke u teretani s pregršt mišića na rukama i prsima te još većim masnim naslagama na trbuhu.

Da, moguće je dodatno se udebljati dok redovito vježbaš. To je svakako manje loš scenarij za tvoj organizam od debljanja uzrokovanog fizičkom neaktivnošću. Uostalom, tjelovježba poboljšava gustoću kostiju, čuva mišićnu masu, podiže razinu izdržljivosti pa čak i pozitivno utječe na raspoloženje i kognitivnu sposobnost. No, ako vježbaš s ciljem smršaviti, a svejedno se debljaš, to će izazivati kod tebe mnogo frustracije.

Ipak, situacija je zapravo daleko od kritične. Već nekoliko promjena u životnim navikama moglo bi stvari u potpunosti okrenuti na drugu stranu…

Aktivni životni stil važniji od jednog treninga

Otići u teretanu i odraditi tri treninga tjedno svakako zaslužuje pohvalu. Tu ćeš potrošiti pristojan broj kalorija, pogotovo ako ozbiljno pristupiš svojim vježbama. No, u konačnici to ne mora napraviti razliku ako ostatak vremena provodiš u sjedećem položaju i liječiš dosadu ubacivanjem hrane u usta.

Istina je, fizička aktivnost daje najbolje rezultate kada postane tvoj životni stil. To znači svakodnevno dio vremena provoditi u hodanju te koristiti svaku situaciju kao priliku da potrošiš kalorije. Možeš to raditi uspinjanjem stepenicama, a možda i radom na vrtu ili kućanskim poslovima. Svakako pomaže i ako se nalaziš s prijateljima radi zajedničkih aktivnosti, umjesto sjedenja na kavi.

Dakle, trošiti kalorije moguće je u mnogim situacijama, ne samo za vrijeme tjelovježbe. Ako tako pristupiš radu na izgradnji vlastitog tijela, ne samo što ćeš ostvariti gore spomenute koristi vezane za redovito treniranje, već ćeš pronaći i višu brzinu za otapanje masnih naslaga…

Pravilna prehrana bitna jednako kao i tjelovježba

Sjetimo se još jednom onih mišićavih vježbača iz teretana s golemim masnim naslagama na trbuhu. Oni su zaista posvećeni treninzima i daju sve od sebe kad odu u teretanu. Međutim, prehrana im je takva da se masne naslage nastavljaju slagati u području abdomena. Bude u njihovom jelovniku dosta proteina i drugih vrijednih nutrijenata, ali i hrane krcate praznim kalorijama, poput slatkiša, fast fooda, bijelog kruha i pekarskih proizvoda.

Tvoje debljanje možda nastaje baš po ovom principu. Naime, tjelovježba ne može u potpunosti kompenzirati prehranu koja uopće ne mari za hranjivu vrijednost namirnica koje konzumiraš. Dovoljno je reći da u 100 grama čokolade ima oko 500 kilokalorija. Smlaviš je za par minuta, a treba ti žestok trening od sat vremena da izgubiš toliko kalorija znojenjem.

Stručnjaci ovaj fenomen nazivaju “hedonističkom kompenzacijom“. Dakle, ti odradiš trening, oznojiš se i izgubiš kalorije. Nakon toga smatraš da zaslužuješ nagraditi se onim ukusnim namirnicama koje su krcate zasićenim mastima i šećerima. Time ne samo što anuliraš potrošnju kalorija u teretani, već je i nadmašiš svojim unosom.

Zato se smatra da je ključno za mršavljenje početi doživljavati tjelovježbu kao nešto zabavno, a ne kao tlaku. Tada nećeš imati potrebu kompenzirati svoj trening hranom krcatom kalorijama. Naravno, svakako i pomaže ako naučiš koja hrana deblja, a koja ti daje vrijedne minerale, vitamine, proteine, vlakna i zdrave masti, uz razuman unos kalorija. Miran i dug san te dobra kontrola stresa također pozitivno utječu na kontrolu tjelesne težine.

Drugim riječima, tjelovježba je važna za tvoje srčane i plućne kapacitete, kao i za zdravlje tvojih mišića, kostiju i zglobova. Podići će tvoju energiju, popraviti raspoloženje i unaprijediti tvoju izdržljivost. No, ako joj je cilj uspješno mršavljenje, moraš joj pridodati i adekvatnu prehranu. Povrće, voće, grahorice, orašasti plodovi, riba, gljive, integralne žitarice. Neka to budu namirnice na kojima baziraš svoj jelovnik.

A ako želiš saznati koja kombinacija prehrane i tjelovježbe daje najbolje rezultate, svakako se priključi našoj Fit Lifestyle grupi na Facebooku. Tamo ćeš o zdravom stilu života učiniti od profesionalnog fitnes trenera, a imat ćeš priliku i čuti mišljenje sebi sličnih simpatičnih entuzijasta, željnih podijeliti vlastite trikove vezane uz zdravi jelovnik i efikasno vježbanje!


Izostanak mjesečnice tijekom mršavljenja – razlog za brigu ili ne?

Dijeta s ciklusnim unosom kalorija – novi hit u mršavljenju!

5 najvećih izazova dok pokušavaš smršaviti!

Zašto je u braku tako teško dobiti podršku za mršavljenje?